Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Aysun Canıtez ‘’ Tek Hedef Başarı’’

Aysun Canıtez ‘’ Tek Hedef Başarı’’

Tarih 10 Mart 2017, 12:49 Editör Akdeniz Bülten

Elma Kurdu Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi Kurucuların Aysun Canıtez ile eğitim üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Sağlam bir eğitim için öğrencilerle iletişimin öneminden, anne ve baba tutumlarına kadar önemli tavsiyelerde bulunun Canıtez, başarı çıtasını yükseltmenin önemini de anlattı. 

RÖPORTAJ : DİLEK BOZKURT ÖZGENÇ

 

 

*Sayın Aysun Canıtez öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1986 yılında Antalya’da  doğdum. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 2010 yılında  mezun oldum. Pedagojik formasyon eğitimimi Ahi Evran Üniversitesi’nde tamamladım. Yaklaşık  7yıldır eğitim sektöründe matematik öğretmenliği yapıyorum.TEGV’de eğitim gönüllüsü olarak çeşitli projelerde bulundum.

 

*Yıllardır eğitime gönül vermiş bir isimsiniz. Eğitimci olmak nasıl, zor mu?

Bilakis çok keyifli. Çocukların ve gençlerin apayrı bir dünyası var. Onlarla vakit geçirmek, onlara matematiği sevdirmek, ders başarılarına ve yaşamda kendileri için doğru yeri almalarına yardımcı olmak benim için çok önemli. Öğrencilerinizin sınavlarında başarılı olmaları, iyi okulları kazanmaları, mutlu bireyler olarak toplumda yerlerini almaları ve sizin bunda payınızın olması harika bir duygu.

 

*Elma Kurdu Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi olarak verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Elma Kurdu Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi 7 yıllık eğitim tecrübesi sonucunda kuruldu. ‘’ Tek Hedef Başarı’’ parolasıyla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz için okul sonrası eğitim veren bir kurumuz. Öğrencilerin ödev yapma alışkanlığı kazanması, süre kontrolü, doğru çalışma yöntemlerini belirlemede etkin rol oynuyoruz. Biliyorsunuz Teog sınavı, tekrarı olmayan ve öğrencilerin geleceğinde çok önemli bir basamak taşı. 6.7. ve 8. Sınıftaki okul başarıları ve 8. Sınıfta girdikleri merkezi sınavlar öğrencilerin doğru bir lise eğitimi almalarında ilk adım. Bu süreci iyi yönetmek ve öğrencileri yeteneklerine göre hedeflere yönlendirebilmek için profesyonel bir ekip ile çalışıyoruz.

 

*Sağlam bir eğitim için öğrencilerle iletişimin önemli olduğunu düşünüyoruz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

M. Kemal Atatürk’ün  ‘’Eğitimde kaybedilecek hiçbir fert yoktur ‘’ sözü aslında herşeyi özetliyor. Her çocuk özeldir. Her birinin derse olan ilgisi, sevgisi ve algısı farklı yönlerde olabilir. Öğrenci ile doğru iletişim kurmak, onları ulaşılabilir doğru hedeflere yönlendirmek ve her bireyin önemli olduğunun farkında olmak gerekir. Bunun öncelikle çocukları sevmekten ve onları anlamaktan geçtiğini söyleyebiliriz. Doğru yaklaşım, öğrencileri ciddiye almak ve onları dikkatle dinlemek, öğrenciyle iletişimde çok önemlidir. Bunu başarabilirseniz öğrencinin derslere karşı ilgisi, disiplinli çalışma alışkanlığı artacak ve bunlara bağlı olarak öğrenciler başarıyı yakalayacaklardır.

 *Peki eğitimciler olarak öğrencilerle aranızdaki güçlü bağı biliyorum. Anne ve baba tutumları nasıl olmalı. Ne tür tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

İlk önerim çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirsinler. Bence en önemlisi bu. Günümüz şartlarında anne ve babalar çok yoğun çalışıyorlar. Çocuklar ise okul ve etütlerde zaman geçiriyor. Öyle ki çoğu zaman öğrencilerimiz, ‘’ Hocam anne babamızdan çok sizinle vakit geçiriyoruz’’ diyorlar. Anne – baba ile zaman geçirme fırsatı bulamayan bir nesil yetişiyor. Kaliteli zamandan kastettiğim illa ki dışarıda bir etkinlik değil. Evde sohbet etmek, birlikte kitap okumak, puzzle yapmak, tüm aile bireylerinin dahil olabileceği oyunlar oynamak ailenin çocuğuyla birlikte kaliteli zaman geçirebileceği etkinliklerden bazıları. Yani çocuğun ailesi tarafından sevildiğini ve önemsendiğini hissetmesi buradaki temel unsur.

Bir diğer önerim ise çocuklarını takdir etsinler. Başarılı olan çocuklar takdir edilince kendilerine olan güveni artacak ve böylece çalışma ve başarılı olmaya güdülenmiş olacaktır. Bazen başarmak için birden fazla kez denemek ve çaba sarf etmek gerekliliğini de vurgulamakta fayda var. Toplum olarak çocuklarımızı korumacı bir yapıya sahibiz. Bu güzel gibi gözükse de ileride çocuklar; olgunlaşma sürecinde, eğitim hayatlarında iş ve hatta evlilik hayatlarında da aileden aynı korumacılığı bekleyebilmekteler. Bu da gençlerinileriki yaşlarda hem sosyal anlamda hem de psikolojik anlamda bazı noktalarda zorlanmalarına neden olabilmektedir. Küçüklüğünden itibaren önce kendi sorumluluğunu sonra farklı sorumlulukları da alabilen bireyler,hem sosyal hem de psikolojik anlamda daha yaratıcı ve pozitif olurlar. Sorumluluk alarak yetişen bu bireylerin hayatta başarılı olmaları, korumacı yaklaşımla büyüyen çocuklara göre daha olasıdır. Bu noktada ailelerin çocuklarına yaşları doğrultusunda farklı sorumluluklar vermeleri çocukların özgüvenlerinin yükselmesinde önemli bir paya sahip olacaktır.

 

*Sosyal aktivitelerde sık sık görüyoruz etüt merkezinizi. Öğrencilere motivasyon olarak mı düzenleniyor?

Maalesef günümüzde öğrenciler bir sınav yarışının içerisindeler ve çocukluklarını yaşayamıyorlar. Bu anlamda eğitimciliğin sadece ders başarısından ibaret olmadığını düşünüyorum. Çocukların kişisel gelişimlerine olumlu katkı sağlayacak ders dışı sosyal aktiviteleri destekliyorum. Sosyal alanda aktif çocuklar derslerinde de başarılı olmaya güdülenir. Ödül olarak verdiğimiz sosyal etkinlikler ise öğrencilerin ders motivasyonuna oldukça olumlu bir şekilde yansıyor.

 

*Doğumdan ergenliğe çocukların gelişim sürecini ele alırsak neler söylemek istersiniz?

Bunlar oldukça kapsamlı. Ancak şöyle özetleyebiliriz; aileden gerekli ilgiyi gören çocuklarda güven duygusu gelişir, aileleri tarafından kendi hareketlerini kontrol etme olanağı tanınan çocuklarda özerklik duygusu gelişir. Çevresindeki olayları anlayabilmek için sık sık sorular soran çocuklara açık ve aydınlatıcı cevaplar vermek onların girişimcilik duygularını geliştirir. Yaptığı işlerde başarılı olan çocuklar takdir edilince kendilerine olan güvenleri artar ve başarılı olmaya güdülenirler. Çocukların kimlik oluşturma süreçlerinde, ebeveynlerin,rol model olarak istikrarlı bir tutum sergilemeleri ve çocukları doğru yönlendirmeleri gerekir.

 

*Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Eğitim gönülden yapılacak bir iştir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin doğru eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine göre hedef belirlemeleri noktasında onlara destek verilmesi ve sosyal bireyler olmaları için çalışıyoruz. Öğrencilerimizin aileleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Her gün, bir önceki günden farklı olabilmek için sürekli çalışıyoruz, üretiyoruz ve kendimizi yeniliyoruz. Gençlerimize de güveniyoruz.

Size de düşüncelerimizi aktarabilme imkânı verdiğiniz için teşekkür ederiz.

 

 
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAFTANIN KONUĞU

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE Turuncu Peyzaj Yön. Kur. Bşk. Serkan Kanbur: “Yeter Ki Bize Ulaşsınlar, Türkiye’nin 81 İline Gider Güzelleştiririz”...

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var”

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var” Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyonluk Müslüman nüfus var [ milyon Müslüman yaşıyor] ve bu ü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten