Akdeniz Bülten
Künye
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Bebekler İlk 4 Yıl İçinde Cihazlanmalı

Bebekler İlk 4 Yıl İçinde Cihazlanmalı

Tarih 18 Mart 2017, 21:04 Editör Akdeniz Bülten

En çok kozmetik olarak kaygı uyandırıyor... Görünmesinde ne olursa olsun isteği sonrasında ise olmadı.. uymadı.. ağrı yaptı gibi şikayetlerin yerini alıyor... Yaşamsal fonksiyonlardan biri de işitme... Genetik ve genetik olmayan faktörlerle ikiye ayrılıyor... İyi işitme için ise yine iyi bir işitme cihazı gerekiyor. Esra Köksal ile Hayatın Renkler'inde Uğur İşitme'nin Odyometristi Muzaffer Çetingöz ile işitme cihazlarının zamanda ki yolculuğuna gidiyoruz ve işitme cihazları zaman içinde nasıl değişim göstermiş hepsini konuşuyoruz. En önemlisi de yeni doğmuş bebekler... Çetingöz, "Bebekler ilk 4 yıl içinde cihazlanmalı." diyor... Aksi takdirde bir çocuk 4 yaşından sonra konuşma yeteneğini kaybediyor... İşte bu 7'den 70'e herkesi ilgilendirecek olan röportajımızın detayları...

Röportaj: Esra KÖKSAL

Fotoğraf: Murat SAY

"İlk işitme cihazı eldir"

İlk olarak işitme cihazlarının tarihte yolculuğuna gidelim istiyorum. Bu konuyla ilgili olarak neler söylersiniz?

İşitme cihazının tarihsel olarak değerlendirilmesinde en önemli şey şu teknolojinin kendisi işitme cihazını çok etkiledi ama ilk işitme cihazı hani eskilerde vardır ya avucu açarak kulağa koymak, ilk işitme cihazı eldir aslında. El bir miktar sesi yükseltir daha sonra elektrik ve elektronik devreye girince teknoloji gelişince artık el yerine ortamdaki sesleri daha iyi yükseltebilen cihazlar üretilmiştir. Elektrikli işitme cihazlari o dönemden bu zamana kadar zaman içinde değişerek yenilenmiştir.

İnönü kulaklığı

Peki eski modeller nasıldı?

Tabi eski işitme cihazları analog modellerdi cep tipi. Özellikle insanların hemen hatırlayacağı gibi İsmet İnönü kulaklığı denirdi. Bir kabloyla kocaman bir hoparlör kulak içinde cepte bir işitme cihazına bağlı bir modeldi. Sonra kulak arkası keşfedildi. Kulak arkasından sonra mikrofon, hoparlör, amfibikatör hepsi içinde olan bir nohut kadar büyüklükte kulak içi işitme cihazları doksanlı yılların ortalarında keşfedildi ve fakat bunlar hep o dönemin analog teknolojisini barındırıyordu.

Boyutlar küçülüyor

Peki dijital teknoloji ile ne zaman tanıştık? Ve günümüzde nasıl?

95'li yıllardan itibaren dijital teknoloji yaşamın her alanına girdiği gibi televizyon, buzdolabları dahil işitme cihazına da girdi ve dijital teknoloji cihazlarında boyutların küçülmesini sağladı. Aynı zamanda artık sadece ses yükselten bir alet olmaktan çıkıp gürültüyü bastırabilen, gürültülü ortamlarda konuşma seslerini frekansından yakalayıp hastaların daha çok kelime yakalamasını sağlayan bir boyuta ulaştı. Hele

şimdi artık kablosuz teknoloji sayesinde cep telefonlarıyla kablosuz olarak iletişim kurabiliyor, televizyon izleyebiliyor, müzik dinleyebiliyor doğal ortamlarda su sesi, kuş sesi, yani yaprak hışırtısı, rüzgar sesi bunlar çok önemli.

Depresyon belirtisi

Aslında işitme cihazı deyince en çok konuşmayı anlama performansı olarak düşünülüyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evet bu konu gerçekten çok önemli. Tabi insan beyni ya da insan psikolojisinin birinci olarak su sesini, kuş sesini, doğa, rüzgar sesini ,yürürken adım sesini evdeki florasan ,buzdolabı sesini dahi duymaya ihtiyacı var. Bunları duymadığı zaman insanlar depresyona girerler. Toplumdan tecrit olma, içe kapanma, asosyal ve sinirlilik davranışları başlıyor uyumsuzluk, ailede herkesle kavga eden sorun kaynağı haline geliyor. Eski cihazlarla bütün sesler birbirine karışıyordu yani detaylandıramıyordu hasta bunu hışırtı olarak ya da gürültü olarak duyuyordu ama şimdi dijital teknoloji de aa bu buzdolabı sesi ,bu florasan sesi, bu dışarıdan geçen araba sesi ya da kamyon sesi gibi detayı alabiliyorlar.

Önce ince sesler

İşitme kayıpları hem doğuştan olanlar hem de sonradan olanlar var. Peki sonradan olan kayıplar ne zaman başlıyor?

İşitme beynin yaşamsal bir fonksiyonu yani alzheimerı tetikliyor. Genetik faktörlü işitme kayıpları var tıpkı göz gibi 40 45 yaşlarında başlıyor. Yavaş yavaş artıyor ve genellikle ince seslerde kayıp daha fazla oluyor. Kalın sesler daha iyi duyulur ama ince sesleri duyamadığı için hasta konuşmayı anlamada sıkıntı yaşıyor. Genetik olmayan faktörler ise kaza, viral bir enfeksiyon, orta kulak iltihabı, hatta bebeklerde bile aylar süren orta kulak iltihabı tedavilerinde işitme azlığı beyinde kalıcı işitme merkezinde hasarlar bırakıyor.

Peki geçici durumlarda bile işitme cihazı kullanmak gerekir mi?

Uzmanlar bu tip durumlarda bile işitme cihazı kullanılması gerektiğini söylüyor. Geçici iletim tipi işitme kayıplarında bile kalıcı hasar meydana gelmemesi için işitme cihazı kullanılması gerekiyor. İşitme kaybına neden olan ateşli yüksek hastalıklar mesela gürültülü ortamlarda, fabrikalarda, 80 desibel ve üzerindeki gürültü varsa ortamda 8 saat buna maruz kalan insanlar kalıcı işitme kaybına uğrayabiliyor. İşitme kaybı başlayanlarda belirtiler konuşma tekrarları. Bir de en önemli belirtisi çınlama olarak ortaya çıkıyor.

Dünyanın en iyisi: Videx

İşitme cihazı seçerken markalara da dikkat etmek gerekiyor. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Biz tek bir marka ile çalışıyoruz. O da Dünya'da işitme cihazları endüstrisinin en zirvesinde olan videx markasının Antalya'da ki tek temsilcisiyiz. Şuanki haliyle en kaliteli markayı kullanıyoruz ve altyapımız Danimarka. Markanın dışında iş yerimizin altyapısı üst katta işitme cihazı uygulama odamız var orda sesten izole olmuş bir ortamda teknolojik anlamda hastanın işitme kaybına en uygun cihazı

uygulayabiliyoruz ve orada gerçek kulak ölçümü dediğimiz uygulamayı yapıyoruz her hafta istisnasız uyguluyoruz bu önemli bir avantaj hastalar için onun haricinde tabi ben Türkiye'nin ilk Hacettepe Üniversitesi Odiyometri mezunlarındanım tecrübe deneyim açısından bir avantaj.

5 yılda bir değişmeli

İşitme cihazlarını ne kadar zamanda değiştirmeliyiz. Hastalar işitme cihazı seçerken nelere dikkat etmeli?

Devlet işitme cihazlarına 5 yıl bir ömür biçiyor. Hastalar temiz kullandıkları zaman 20 yıl bile kullananlar var ama 3- 4 yılda bir işitme cihazının ömrünü tüketenler de var. Temiz kullanıldığı, bakımı güzel yapıldığı taktirde en azından 6- 7 yıl kullanılabiliyorlar. Bizim yüksek teknoloji cihazlarımızın 3 yıl garantisi var. Hastaların işitme cihazı tercihinde ilk olarak marka ile ilgili bir araştırma yapmalılar. İlk gittikleri yerden işitme cihazı almasınlar bu gerçekten önemli ve mutlaka cihazı deneyerek birkaç model deneyerek almayı tercih etsinler. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hastanelerde yaşlı rapor almış insanların "gel amca sana işitme cihazı gel sana yardımcı olayım." diye simsar var. Hastalar bu konuda çok sıkıntı yaşıyorlar .Kesinlikle kalıcı hasar meydana getirebiliyor. Yani hastalar marka konusunda çok dikkat etmeli.

Bebekler ilk 4 yıl içinde cihazlanmalı

Doğuştan işitme problemi olan bebekler için neler yapılmalı?

Türkiye'de Araştırma, Devlet ve Tıp Fakültelerinde doğum hastanelerinin bölümlerinde bebeklerde tarama yapılıyor işitme taraması yapılıyor, taramadan geçemeyen bebekler mutlaka ayrıntılı detaylı odioyolojik tetkiklerden geçiyor bu tetkiklerde ilk yıl içerisinde ilk yıl biter bitmez hemen ya işitme cihazı takılıyor işitme cihazından sonra artık kokliyar impliyant denilen bir ameliyatla salyangozun işini yapan bir makina takılıyor kulak üzerine o zaman bu çok önemli çünkü 4 yaşından beyin konuşma merkezi gelişimini tamamlıyor doğuştan işitme kaybı olan bir bebek 7- 8 yaşında cihazlanırsa sesleri duyar ama konuşamaz asla, ölene kadar konuşamaz ilk 4 yıl içinde mutlaka cihazlanmalı bu çok önemli.

Mutlaka cihaz kullanılmalı

İşitme testini kendimiz yapabiliyor muyuz?

İnternet sitelerinde var. Kendi işitmenizi sessiz sakin bir ortamda bilgisayarla sesini açarak ince, kalın ve normal frekansları ne kadar duyabiliyorsunuz o işitme testi yapabiliyorsunuz ona uygun cihaz seçeneklerini sunabiliyor bu kabaca en azından bi ön bilgi edinmek için kullanılabilir. Öte yandan, çift kulakta işitme kaybı varsa mutlaka çift işitme cihazı kullanılmalı tek kulakta çınlama olan hastalarda bile çift taraflı işitme cihazı kullanılmadığı takdirde sorun çözülemiyor. Bu yüzden sağlıklı bir sosyal hayat topluma katılma mutlu ve konforlu bir hayat sürebilmek için işitme kaybı olan herkese mutlaka cihaz kullanması gerekiyor .

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAFTANIN KONUĞU

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE Turuncu Peyzaj Yön. Kur. Bşk. Serkan Kanbur: “Yeter Ki Bize Ulaşsınlar, Türkiye’nin 81 İline Gider Güzelleştiririz”...

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var”

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var” Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyonluk Müslüman nüfus var [ milyon Müslüman yaşıyor] ve bu ü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten