Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

CEMAL ULU: “GÜVEN VE KALİTE MARKAMIZDIR”

CEMAL ULU: “GÜVEN VE KALİTE MARKAMIZDIR”

Tarih 25 Temmuz 2017, 10:56 Editör Akdeniz Bülten

İnşaattan tarıma, turizmden, iş güvenliğine altyapıdan üst yapıya kadar bir çok alanda faaliyetlerini sürdüren Ulu Şirketler Grubu turizmin başkenti Antalya'da dünya markası olmuş pek çok projenin yapımındada etkin rol almıştır. Ulu Şirketler Grubu bugün sadece Antalya’da değil ülkemize de ciddi katma değer yaratmaktadır.Antalya’da nereye baksak hangi yöne kafamızı çevirsek Ulu İnşaat Grubuna ait bir proje görmek mümkün. Sadece Antalya’da değil ülkemiz ve hatta Kıbrıs,Rusya, Libya' da uluslararası dev projeleri de başarıyla tamamlamış büyük bir marka Ulu İnşaat… Bugün yaklaşık bin kişiye istihdam yaratan Ulu İnşaatın başarısı aslında biraz da aile bağlarının kuvvetinden geliyor. 6 kardeşin el birliğini güç birliğine çevirdiği Ulu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Ulu bu sayımızda ayın konuğu oldu. Vizyonlarında sadece Türkiye’nin değil dünyanın değişik coğrafyalarında projeler üretmek ve Ulu kültürünü gelecek nesillere de aktarmak olduğunu belirten Cemal Ulu ile sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

 

Ulu İnşaatın Başarısında Aile Bağlarınızın Kuvvetliliği Önemli Bir Etken Mi?

Kesinlikle öyle. Biz 6 kardeşiz ama maalesef babamızı çok küçük yaşta kaybettiğimizden dolayı yeteri kadar tanıyamadık. Her birimiz bulunduğumuz yere, deyim yerindeyse; tırnaklarımızla kazıyarak, çalışarak, üreterek, ter akıtarak geldik. Bir de belki Allah’ın bize bir lütfu olacak ki; hepimizin ayrı bir uzmanlığı, ayrı bir beceri alanları var. Ben de kardeşlerimin bu özelliklerine liderlik ettim hangi kardeş hangi dalda daha başarılıysa o yöne yönlendirdim. Bu da bize başarıyı getirdi. Ayrıca grup şirketlerimizde yetişmiş/yetişmekte olan çocuklarımız/yeğenlerimizde çalışıyor. Ancak burada kurumsallık gereği kan bağını değil eğitim ve hiyerarşiyi ön planda tuttuk.Hiçbir aile ferdi hak etmeden gelemeyeceği bir yere gelmediği gibi , hakettiğinden dolayı kan bağı olmayan ama şirketimizi benimsemiş yöneticilerimizde mevcuttur.  Özellikle yönetici kadrolarımız gerçekten şirketi tam sahipleniyor. Onlara şirket kültürünü aşıladık. Yani; akrabalık bağları güçlü, kurumsal bir iş yönetimi anlayışına sahibiz.Ulu İnşaat’ın Başarıya Ulaşmadaki İlkeleri Sizce Neler?

İlkelerimizin birincisi; dürüstlük, ikincisi, ne iş yaparsak yapalım başarılı olmamız gerekliliği. Üçüncüsü yaptığımız işin kaliteli olması ve en önemlisi ise söz verdiğimiz zamana uymak. İşte bu dört düsturiş hayatımızın özeti. Ulu inşaat olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; “şimdiye kadar verdiğimiz hiçbir söz, bir dakika bile gecikmemiştir”. Gerek ödemelerimiz de gerekse de projeli işlerde hep verdiğimiz sözü yerine getiren kurumuz. Ulu inşaat olarak bugün birçok kurumla iş yapıyoruz bazen paramızı da alamıyoruz ama ne personel ne piyasada iş yaptığımız yerlerin bizden bir kuruş alacağı yoktur. Başarımızdaki en önemli etkenlerden biri de personelimizin varlığı. Bugün yaklaşık bin kişi istihdam ediyoruz yani bin kişinin babasıyız. Bu çok önemli bir güç. Ulu İnşaat tamamen birlikte çalıştığımız kişilere maksimum güven verenbir ortam sağlamak ve onların şirketin sahibi olduğu hissini vererek başladı. Şuna inanıyorum; Ulu İnşaat'ta çalışan her personel, en az yönetim kurulu kadar Ulu İnşaat’ı sahiplenmektedir.Ulu İnşaat’ın Büyümesinde Ana Etken, İş Kolu Ne Oldu? Stratejiniz Neydi?

Biz ağırlıklı taahhüt işleri yaparak firmayı büyüttük. Taahhüt işi yaparken de Antalya'daki Titanic Belek, Kaya Plazzo, Akra Barut, Limak Lara, Mardan Palace, Miracle Park gibi birçok 5 yıldızlı otelin yapımında görev aldık. Bölgemizdeki marka otellerin en az yüzde 50'sinde görev aldık. Ayrıca; DSİ, Sağlık Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri gibi kamu kurumlarının özellikli ve önemli projelerinde görev üstlendik. Tabii ki o esnada hem aile şirketi olmak hem de kurumsallık yolunda kat etiğimiz yollar bizi kurum şirketi olma yolunda bir ivme kazandırdı.

               İnşaat sektörünün yanında 2010 yılında tarımı da ekleyerek; Serik’te 50 dönüm alanda topraksız tarım sistemi ile salkım domates üretimine başladık. Ulu Serada son teknolojilerden faydalanılarak üretilmekte olan arılı domateslerimiz bir çok Avrupa ülkesine ihraç edilmektedir.

               2014 yılında projelendirmesi, yapımı ve işletmesi tarafımızdan yapılan Ulu Resort Hotel’i   Mersin Ortaburun Turizm Merkezi’nde , TürkTurizminin hizmetine sunduk.

               2013 yılında da Ulu Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’ni kurarak; Antalya’dan Eskişehir’e, Mersin’den Denizli’ye kadar geniş bir coğrafyada yaklaşık 50 uzman personel ile iş güvenliği hizmeti vermekteyiz. Hassasiyetle üzerinde durduğumuz İş ve İşçi sağlığı konusunda, hem kendi projelerimizin denetimini hem de diğer firmaların iş güvenliği hizmetini sağlamaktayız.Risk Oranı Yüksek Olan Sektörde İş Üretiyorsunuz. İş Güvenliğine Yeteri Kadar Önem Veriyor musunuz?

İşçi sağlığına ve güvenliğine ciddi özen gösteren, yatırım yapan bir firmayız. İş güvenliği bizim hassasiyet konularımızın başında geliyor. Yolda yürürken bile bir insanın başına bir şeyin geldiği bir hayatta ana faaliyet konusu olan inşaat sektöründe hiçbir personelimizin burnunun bile kanamaması için maksimum çaba harcıyoruz.Biraz da İz Bırakan Projelerinizin Hikayesini Sizden Dinleyelim? Mesela Şimdilerde Çok Popüler Olan Panorama Evleri Gibi?

Çok büyük projelerin yanı sıra konut sektöründe de varız demek için  ilk olarak 2006 - 2008 yıllarında 9 bloktan oluşan  Begonvil 1 ve Begonvil 2 sitelerini yaptık. Şu an içinde oturanların memnuniyet oranı yüzde 100. Site için kiralık daire istekleri sürekli geliyor. Demek ki o site oturmuş ve talep geliyor. 2015 yılında konumuna hayran olduğumuz Panorama Evleri-1 sitesine başladık. Bu muhteşem konuma yapılacak proje de mükemmel olmalı diye düşündük. Hedeflediğimiz projeyi mimarlar çizmekte zorlandı. Bu projeyi hak eden insan oturacak burada diye inandım. 2 yıl gibi proje çalışmaları sürdü ve fark yaratan, çok güzel bir proje ortaya çıktı. Panorama 1 bu yıl sonu bitecek ve Antalya alışılmışın dışında bir yaşam merkezine kavuşacak. Aldığımız bütün yorumlar ise pozitif. O projeden hiçbir şekilde negatif bir yorum almadık.

2016 yılında ise;  aynı bölgede Panorama Evleri-2  projesine başladık. 2018 sonunda bitecek. Onun içinde çok pozitif yorumlar  alıyoruz. Hatta daire alacak arkadaşlarımız birini birinden ayıramıyor. Şahsım adına her ikisinden birer tane daire ayırttım ve orada yaşayacağım.

Panorama 1 ve Panorama 2 'den sonra projelerimiz olacak. Panorama Park projesine başlıyoruz. Ruhsatını aldık. Bu tek bloklu 28 daire. İlk başta oraya hiç kimse gitmez diyorlardı. Şehire uzak bir yer algısı vardı,  fakat dokuma semti, otogar bile 5 dakika mesafede. Harika manzara eşliğinde yazın Antalya’nın sıcağı ve neminin önemli ölçüde düştüğünü hissedebilirsiniz. Öyle ki; Panorama Evleri, Akdeniz’den Beydağları’na kadar  “Antalya Kanatlarımın Altında” duygusu ile şehre hakim bir konumdadır.

Sadece Konut Değil Farklı Emlak Projelerinde de Ulu İnşaatı Görüyoruz Değil mi?

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığımız Hobi Bahçesi projemiz var. Hobi bahçesi de bir buçuk ay sonra bitmiş olacak. Hatta kendim 2 tane bahçeyi kullanmaya başladım bile. Kendi diktiğim sebzeleri ve yeşillikleri evime götürdüm büyük bir keyifti benim için. Manavgat'ta yine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi var, o projede inşallah bayram sonrasında hızlanmış olacak. Manavgat Türkbeleni mesire alanı 370 dönümlük  park, yeşil alan, yapay gölet, sosyal ve kültürel alan  ağırlıklı bir proje. Bir tek ağacın bile kesilmeyeceği, hatta 80.000 adet daha ağaç ve bitki grubu dikileceği güzel bir proje olacak.  Ayrıca; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Finike'de bir gençlikve çocuk evi projesi var. Şarampol caddesi kentsel tasarım ve çevre düzenleme projemiz sona yaklaştı. Bunların hepsini ihale ile aldık. Bu projelerin toplam bedeli de 70 milyon Türk Lirası civarında. Finike'deki gençlik evi ise yurt şeklinde. Kaba inşaatını bitirdik. Bunun dışında Akfen Grubuna Isparta'da 4 bin kişilik KYK yurdu yapıyoruz. Kıbrıs'ta Kaya Grubuna otel inşaatı yapıyoruz ve yine Akfen Grubunun Eskişehir ve Isparta'da bazı işlerini yapıyoruz.Antalya Dışındaki İllerdeki Projeleriniz Hakkında da Bilgi Verir Misiniz?

               Ulu İnşaat bu güne kadar yurtiçi ve yurt dışında  200 den fazla projede rol almıştır, bunlardan bazılarına değinecek olursak; Toki tarafından Anahtar teslimi yaptırılan Elazığ Karakoçan Devlet hastanesini  bitirdik, Akfen Grubun yüklemindeki Isparta Şehir hastanesi projesini tamamladık, yine Akfen Grubu yüklemindeki Eskişehir Şehir Hastanesi kaba inşaatını bitirdik, Isparta KYK yurdu İnşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor,  Kıbrıs Kaya Girne otel inşaatı da devam etmekte.

Ayrıca; Mersin merkezde82 dairelik 2 bloklu Panorama Mersin projesine başlıyoruz. Ruhsatını almıştık ve bugün itibarıyla kazısına başladık. 2 yıl içinde o projemizide bitireceğiz. Bilindiği gibi Mersin'de sadece bizim değil, herkesin kabul ettiği Mersin’in en büyük aquaparklı ve beş yıldızlı oteli özelliği taşıyan Ulu ResortHotel’i de hizmete açtık.  27 dönüm alan üzerinde ve denizle ormanın birleştiği muhteşem iki koyu olan Ulu Resort Hotel; doğası ve mimari yapısıyla çok özel bir otel, Mersin’in en güzel oteli diyebiliriz. Çünkü bizim hizmet anlayışımızda iş Mersin’de olmuş Adana da olmuş ya da Antalya’da olmuş fark etmez. Ulu İnşaat olarak ne iş yaparsak yapalım en iyisini yapmak zorundayız.

Ulu Şirketler Grubunun Başarısındaki Yönetim Sırrı Nedir?

Ulu şirketler gurubu olarak doğru yerde doğru zamanda bulunmak gibi öngörümüz var. Projelerimizin başına o projeyi iyi yönetebilecek arkadaşları seçer ve yerleştiririz. İyi yönetmek demek sadece mesleki olarak işi bilmek değildir. Halkla ilişkileri, diyaloğu da iyi olmalı bir yöneticinin. İletişim yönü kuvvetli yöneticilerimiz var diyebiliriz. Yeri geliyor 6 bin kişiyle muhatap oluyoruz projelerimizde. Yani sadece inşaat alanı değil, projenin önü, arkası, bulunduğu semt, semtteki insanlar, esnaf hepsi bir bütün. Başarı da bu bütünü ortak bir akılda buluşturmakla oluyor.  O nedenle iletişimi kuvvetli mühendisleri bu tür projelerde başa getiririz, alt ekip zaten işi yapar. Mesela bu yöntemle; bir önceki raylı sistem projesi aşamasında bölge halkının/esnafın mağduriyetini  veya öyle algı oluşmasını  ‘Şarampol Kentsel Tasarım’ projemizde önledik. Mesela bir yere beton atacaksan onun programını o bölgedeki esnaflara bildirdik. Esnafla programlayarak o işleri yaptık. Belediye, halk ve esnaf ile birlikte uyum içinde uyguladığımız Şarampol projesinden  en az yüzde 95 memnuniyet vardır. Herkesten pozitif yaklaşımlar aldık. Bence proje tam zamanlı çok güzel bir proje oluyor. Eylül ayı içinde bitmiş olacak.

Son olarak Dergimiz Aracılığıyla Vermek İstediğiniz Bir Mesajınız Var Mı?

Son olarak şunları söylemek isterim. Dünya barışı sağlansın istiyoruz. Dünya barışı sağlanırsa ülkemizde, komşularımızla barış sağlanırsa inanıyorum ki Türkiye de cevherler çok fazla ve dünya liderliğine oynarız. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Bunun için herkes etki alanının bulunduğu mıntıkanın çöpünü süpürmek zorunda. Barış sağlandığı zaman inşaat, turizm ve her sektördeki insanların yüzü güler.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAFTANIN KONUĞU

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE Turuncu Peyzaj Yön. Kur. Bşk. Serkan Kanbur: “Yeter Ki Bize Ulaşsınlar, Türkiye’nin 81 İline Gider Güzelleştiririz”...

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var”

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var” Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyonluk Müslüman nüfus var [ milyon Müslüman yaşıyor] ve bu ü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten