Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

“İmza Sahteciliği Had Safhada”

“İmza Sahteciliği Had Safhada”

Tarih 17 Ağustos 2017, 10:04 Editör Akdeniz Bülten

Başkasının imzasını taklit etmek veya başkasının yerine imza atmak evrakta sahtecilik suçu mudur? Yani sahte imza suç mudur? Yaptırımları nelerdir? Sahte imza ile karşılaşmışsak ne yapmalıyız, kime başvurmalıyız? İşte tüm bu soruların yanıtlarını Antalya’nın ünlü ceza Avukatı Onur Bilge Akdeniz Bülten okurları için verdi.

Gündelik yaşantınızda ya da iş yaşamınızda size ait olmayan imza sebebiyle borçlu gözükebilirsiniz. İcra Dairesinden bir yazı ya da evinize haciz dahi gelebilir. Bu gibi durumlarda mağdur olmamanız için yasal yollara, yasanın belirlediği makamlara yasada öngörülen sürede başvurmalısınız. Peki bu işler nasıl olacak? İşte tüm bu soruların yanıtlarını bu konuda ihtisas yapmış Antalya’nın ünlü ceza avukatı Onur Bilge Özdemir yanıtladı.Vatandaşların imza konusunda gereken hassasiyeti göstermediğini ve bu nedenle ciddi mağduriyet yaşadıklarını da belirten Avukat Onur Bilge Özdemir“ Vatandaşlarımızda imzaya sonsuz bir güven var. Bu çok yanlış. İmza aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konu çünkü imza sahteciliği son zamanlar giderek arttı. Art niyetli kişiler borçlarından kurtulmak için bu yönteme başvuruyor” dedi.

Sahte İmza İle Karşılaşırsanız Ne Yapmalısınız?

Örneğin size ait olmayan adi belgedeki imza size ait değilse ve İcra Dairesinden yazı ile gelmişse Cumhuriyet Savcılığı’nın yolunu tutmanız ya da İcra Mahkemesinde dava açmanız yeterli olmayacak ve evinize, banka hesabınıza,aracınıza,gayrimenkullerinize hacizler gelmesi içten değil. Üzücü durumlarla karşılaşmanız büyük ihtimal dahilinde. Dava açmanız her durumda çözüm olmayacak hatta sizi mağdur edebilecek. İşte konu bu kadar hassas ve önemli bu noktada yapılması gereken ise uzman kişilerden destek almak.

Ceza avukatlığının yanı sıra; yazı, imza, iz ve sahtecilik konuları ile trafik kazalarında kusur dağılımı ve adli belge inceleme alanında uzman mütalaası sunan Onur Bilge Özdemir, vatandaşların mağdur olması için yapması gerekenleri şöyle özetledi: “Öncelikle bu konu basit bir olay değil. Yani asla sahte imza nasılsa ben atmadım deyip geçmemeli. Aksine üstüne gidilmeli, iyi araştırılmalı. Ama vatandaşlar maalesef gereken önemi bu konuda göstermiyor. Bir diğer konu ise böyle bir vaka ile karşılaşıldığında mutlaka konunun uzmanlarından destek alınmalı. Size ait olmayan belgedeki sahte imzaya itirazınızı doğru makama yapmalısınız. Maalesef bu konuda ülkemizde vatandaşlarımızı doğru yönlendirecek yeteri kadar uzman yok.Bizlere ulaşmaları halinde elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışırız.”Avukat Onur Bilge Özdemir’in böyle bir olayla yani sahte imzayla karşılaşmamak adına basit ama etkili tavsiyeleri de yok değil.“İmza attırdıkları kişilere kısa bir de yazı yazdırsınlar ve imza yazının üzerine taşsın”önerisinde bulunan Özdemir; imza konusunun sadece sahtecilikle algılanmaması gerektiğini bazen kendi hatalarından kaynaklı da vatandaşın zorda kalabildiğini hatta mağdur duruma düşebildiğini de belirtiyor.

Özelikle trafik kazalarında suçlunun sadece karşı taraf ya da kullanıcı kaynaklı olmayabildiğini belediye ya da karayollarının da suçlu olduğunu belirten Özdemir, bu gibi durumlarda yani kazanın tamamen sürücüden kaynaklı olmadığını ortaya çıkarmak için uzaman mütalaasına ihtiyaç olduğunu da hatırlatıyor.Avukat Onur Bilge Özdemir Kimdir?

Kamu hukukunda ceza hukuku üzerine Akdeniz Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Bunun dışında Ankara Üniversitesi adli bilimler enstitüsünden yazı ve imza-sahtecilik uzmanıyım. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden aynı şekilde trafik kazaları bilir kişi sertifikam var. Genelde her davaya bakıyoruz fakat büyük kısmı ceza davaları, icra davaları. Başarı ekip işi olduğu için ekip halinde çalışıyoruz.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

“Ahilik Kültürünü Yaşatmalıyız”

“Ahilik Kültürünü Yaşatmalıyız” Muratpaşa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Turgut Bucak, ahilik haftası ile ilgili konuştu. Osmanlı Dönemind...

Dr. Figen Sayın Yıldıran: ‘Sağlık bu kadar ucuz olmamalı’

Dr. Figen Sayın Yıldıran: ‘Sağlık bu kadar  ucuz olmamalı’ İstanbul Nişantaşı’ndaki ünlü bir kafede yaşanan ‘botoks’ skandalının ardından Dr. Figen Health&Beauty Kliniği ...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten