Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTE

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTE

Tarih 28 Ağustos 2017, 19:02 Editör Akdeniz Bülten

Obezite yandaş hastalıklara da neden olması sebebi ile tüm dünya da ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir.

OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Obezite artık bütün dünyada olduğu gibi günümüzün gerçeğidir. Toplumun %30'u ülkemizde obez sınıfında yer almaktadır. Obezite kilolu görünüşün dışında birçok hastalığa yol açmaktadır; bu hastalıkların başında diyabet, hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları, psikolojik rahatsızlıklar... gelmektedir. Obezite yandaş hastalıklara da neden olması sebebi ile tüm dünya da ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir.

Obezitenin cerrahiyi ilgilendiren kısmı obezitenin neden olduğu yandaş sağlık sorunu (diyabet,hipertansiyon) bulunan VKİ 35 ve üzerinde olan grup ve VKİ 40'ın üzerinde olan morbid obez olarak nitelendirdiğimiz grupta yer alan hastalardır.

VKİ 35 ve üzerinde olan gruptaki hastalarımızda zaman zaman diyet ve spor ile bir miktar kilo verilse de ömür boyu diyet yapılamayacağı için zaman içinde daha fazla kilo almakta ve çaresizliğe düşmektedirler. Bu hastalar yaşlarının da ilerlemesi ile beraber evden çıkamaz hale gelmektedirler. Bütün sosyal yaşamları etkilenmekte ve hayattan zevk almamaya başlamaktadır.

Özetle obeziteye yakalanmış, kilo vermek için çabalamış başarılı olamamış morbid obez olan kişilerde cerrahi yöntem ciddi faydalar sağlayacak olan bir seçenektir. 8 yıllık obezite cerrahisinde sorunsuz deneyimimle hastalarım ve ben olumsuz bir durum yaşamamış olmanın verdiği güvenle bu ameliyatlarla devam ediyoruz...OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA NELER YAŞANIR?

Obezite cerrahisinden sonra 2. Veya 3. Gün hasta hastaneden taburcu edilir. İlk 15. gün ve 30 gün arası ise sıvılara ek olarak püreler ilave edilir. 30.günden sonra obezite ameliyatı olan hasta normal beslenmeye geçer. 3.gün yürüyüş yapmaya başlayabilir. 1 ay sonra ise ağır kaldırmamak şartı ile her türlü spor aktivitesini uygulayabilirler ve 7.gün işlerine dönebilirler.                                                                               

Obezite ameliyatı sonrası 12-18 ay süreyle hasta kilo vermeye devam etmekte ve bu süre içinde hastalar ideal kilolarına gelmektedir.OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA HASTADAKİ DEĞİŞİM VE FAYDALAR NELERDİR?

Obezite cerrahisi ile obezitenin yol açtığı hastalıklardan da kurtulmak mümkündür. Dünya çapında bir çok araştırma sonuçlarında ve benim kendi hastalarımda gözlemlediğim obezite hastalarının ameliyatı sonrasında psikolojilerinde ciddi olumlu yönde değişmeler gözlemlenmiştir. Obez hastalar kilo verdikçe öz güvensizlik sorunu ortadan kaybolmakta ve hastaların kendine güveni gelmekte bunlar ile birlikte yaşam kalitesi artarak hayatlarına mutlu bir şekilde devam etmektedirler.OBEZİTE CERRAHİSİ KORKULACAK BİR AMELİYATMIDIR?

Obezite ameliyatı günümüzde ilerleyen teknolojinin verdiği imkanlar sayesinde laparoskopik yani kapalı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem de iyileşme süresini minimuma indirmektedir. Obezite ameliyatları şartlara uyulduğu takdirde korkulacak bir ameliyat değildir. İyi bir ekip ve sorunsuz bir hekime ameliyat olmak bu ameliyatın korkulacak tüm yönlerini tamamıyla ortadan kaldırır. Anestezi alınmasında sorun olmayan her obez hastaya uygulanabilir.OBEZİTE AMELİYATLARINDA KRİTİK NOKTALAR NELERDİR?

Hastanın ameliyat öncesi hastanın tüm yönleriyle araştırılıp çok iyi hazırlanması ve ameliyatın deneyimli ekiplerce, becerisi iyi olan bir hekim tarafından yapılması ve hastanın ameliyat sonrası hekim tarafından dikkatli yakın takibi bu ameliyatın başarılı olmasında en kritik noktalardır.

 

Bilgi için: (0242 247 70 82

GSM: 0532 315 72 27

www.doktoradnansulu.com

Mail: adnansulu@hotmail.com

Facebook: adnansuluileobezitevediyabet

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

SAĞLIKLI YAŞAM REÇETESİ

SAĞLIKLI YAŞAM REÇETESİ 2017 yılının ilk 7 ayında da 2 bin 112 vatandaşın beden kitle endeksini ölçüp, en uygun beslenme programı hazırlaya...

“İnternette Satışı Yapılan İlaç Formundaki Ürünler Kontrelden Uzaktır”

“İnternette Satışı Yapılan İlaç Formundaki Ürünler Kontrelden Uzaktır” Antalya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tolgar Akkuş, internet üzerinden satışı yapılan ilaç formundaki ta...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten