Akdeniz Bülten
Künye
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Antalya'da deprem tehlikesi

Antalya'da deprem tehlikesi

Tarih 25 Şubat 2011, 11:22 Editör Akdeniz Bülten

Ülkemizin çeşitli noktalarında ardı ardına meydana gelen depremler gözleri Antalya'ya çevirdi. Binaların dayanıklılığı ve falezlerin denize doğru kayması yeniden gündeme geldi.

Çeşitli ülkelerde yaşanan büyük ölçekli depremlerin ardından ülkemizin çeşitli şehirlerinde meydana gelen depremlerin ardından gözler Antalya’ya çevrildi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cem Oğuz’un binaların sağlamlığı ve Deprem Master Planı ile ilgili açıklamalarının ardından Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın’ın açıklamaları da tehlikenin ne denli büyük olduğunu ortaya koydu.
Falezler üzerine yapılan binalardan belediyelerin sorumluğu olduğu kadar yapıları yapanların da daha fazla sorumlu olduğuna dikkat çeken Aydın, “Ancak bu sorumlu bugünkü belediye değil, Antalya Belediyesi’dir” ifadesini kullandı. Tehlikenin sadece falezler ve üzerindeki binalarda olmadığını, kentin birçok bölgesinde bu tehlikenin bulunduğuna değinen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya şimdilerde 2. derecede bulunuyor. Bu nedenle falezler ve falezler üzerinde bulunan yapılarla ilgili ciddi bir çalışma yapılmalı. Çöküntü meydana gelmeden önce yapılacak çalışma ile çöküntü meydana geldikten sonra yapılacak çalışmanın maliyetinin arasında dağlar kadar fark olacaktır.”
 
DEPREM MASTER MUAMMASI
Deprem Master Planı yapmanın çok zor olmadığını, ancak plan çıkarıldıktan sonra tehlikeli bölgeler ile ilgili yapılacak çalışmanın getirilmesinin çok önemli olduğunu savunan Aydın, “Bu konuyla ilgili yasalar değişmeden yapılacak Deprem Master Planı’nın bana göre Antalya’ya hiçbir faydası olmayacaktır. Sadece Antalya’yı psikolojik olarak etkiler. Deprem Master Planı yapmadan da geçmişe bakıldığı zaman hangi bölgelerin tehlike yarattığı biliniyor ve sorunun çözümü için bir an önce harekete geçilmelidir” diye konuştu. 
 
 
Konserve Koyu’ndaki falezlerin denize doğru kaymasının ardından şimdide aynı tehlikenin Cumhuriyet Meydanı’ndan başladığı iddia edildi. Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, Cumhuriyet Meydanı’nın kaydığı yönünde söylentiler olduğunu söyledi.
 
Antalya, Konserve Koyu’ndaki falezlerin denize doğru kayması ile ilgili gelişmelerin şokunu atlatamadan başka bir şok ile sarsıldı. Konserve Koyu’ndaki aynı tehlikenin Cumhuriyet Meydanı’nda da başladığı ileri sürüldü. Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, Cumhuriyet Meydanı’nın kaydığı yönünde söylentiler olduğunu söyledi.
 
FALEZLERE DİKKAT ÇEKTİ
Antalya’da 2004 yılında kolonları patlayan 15 katlı özel idare binası ile göçük tehlikesi bulunan Lara Konserve Koyu’ndaki falezlerde araştırma yapan bilim heyetinden Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Antalya’nın falezlerine çözüm olduğunu söylemiş ve “Konserve koyunu, hilal şeklinde altı iri kayalarla dolgulu teraslı topukla kurtarabiliriz” önerisinde bulunmuştu. Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, Yıldırım’ın önerisinin çok ciddi maliyetle eşdeğer olduğunu savundu. Aydın, bu maliyeti çalışmanın yapılacağı bölgedeki vatandaşların karşılayabilmesinin mümkün olmayacağını söyledi.
 
 Tehlikeli bölgelerdeki binaların nasıl yıkılacağı ve bu bölgedeki insanların nereye nakledileceği yönünde çalışma yapılması gerektiğini de ifade eden Aydın, “Konyaaltı’ndan Lara’ya kadar uzanan kordon tehlike altındadır. Cumhuriyet Meydanı’nın bile kaydığı söyleniyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul döneminde bir çalışma yaptırıldı. O günden sonra hiç kimse Cumhuriyet Meydanı ile ilgili bir çalışma yapmadı. Bence bu çok önemli bir sorun ve incelenmesi gerekli bir konu” şeklinde konuştu.
 
IŞIKARA UYARMIŞTI
Deprem Dede olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da 16 Aralık 2010 tarihinde yaptığı açıklamada Antalya’daki tehlikenin boyutunu ortaya koymuştu. Deprem istasyonlarının sayısının artmasıyla gerçek deprem haritasının daha da netleştiğini söyleyen Işıkara, şöyle konuştu, “Şu an yeni deprem bölgeleri üzerinde çalışmalar sürüyor. Daha önce 4. derecede olan iller 3. ya da 2. bölgeye düşebilir. Zira Antalya'da öyle oldu. 4. bölge diye düşünülürken araştırmaların sonunda 2. bölge olduğu ortaya çıktı. Şu an 5. bölgede olan illerin dereceleri de düşebilir. Bu yüzden her şekilde binaların yapımında deprem ve diğer faktörler göz önünde tutulmalı, yönetmeliklere uygun yapılmalı. Aksi halde uzaktaki bir deprem bile zararlı olabilir. Örneğin Antalya'da sigortalı bina sayısı yüzde 28 civarında. Antalyalılar 'Bize bir şey olmaz' diyor. Ama bu civarlarda 7 şiddetinde bir deprem olsun, bakın Antalya'da neler oluyor. Çünkü orada da çok çarpık yapılaşmalar var.”
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

Dr. Figen Sayın Yıldıran: ‘Sağlık bu kadar ucuz olmamalı’

Dr. Figen Sayın Yıldıran: ‘Sağlık bu kadar  ucuz olmamalı’ İstanbul Nişantaşı’ndaki ünlü bir kafede yaşanan ‘botoks’ skandalının ardından Dr. Figen Health&Beauty Kliniği ...

CHP’nin 94’üncü yıldönümü Kemer’de kutlandı

CHP’nin 94’üncü yıldönümü Kemer’de kutlandı CHP’nin 94’üncü Kuruluş Yıldönümü kutlamaları CHP Kemer İlçe Başkanı Erdem Cesur, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten