Akdeniz Bülten
Künye
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Haftanın konuğu: Durmuş Ali Arslan

Haftanın konuğu: Durmuş Ali Arslan

Tarih 20 Ağustos 2013, 10:48 Editör Akdeniz Bülten

Akdeniz Bülten'in bu haftaki konuk aday adayı Durmuş Ali Arslan. MHP Aksu Belediye Başkan Aday Adayı, Kamu Yönetimi Uzmanı Durmuş Ali Arslan ile Dilek Polat'ın gerçekleştirdiği röportajda aranan tüm soruların yanıtlarını bulabilmeniz mümkün.

Durmuş Ali Arslan kimdir ?
1974 yılında doğdu. İlköğretimini Aksu İlköğretim Okulunda, orta öğretimini Aksu Öğretmen Lisesi’nde tamamlamıştır. 1991 yılında kayıt yaptırdığı Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği bölümüne maddi imkansızlıklar yüzünden 1 yıl ara vermek zorunda kalmış ve nihayet 1997 yılında Coğrafya öğretmeni unvanı ile mezun olmuştur. Özellikle Türk Dünyası ile ilgili çalışmalarda önemli görevler üstlenen Arslan, halen Makedonya’da ve Romanya’nın Transilvanya Bölgesinde yaşayan Türk azınlık ile yoğun temas halindedir.
1997 yılında Coğrafya öğretmeni olarak Nevşehir’e atanan Arslan, Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatı içerisinde farklı yöneticilik ve proje görevleri üstlenmiş, okul müdürlükleri yapmıştır.
2009 yılında Eğirdir Lisesi Müdürlüğüne atanan Arslan, 2010 yılında Eğirdir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne atanmıştır.2000 yılında askerlik görevini Kars’ta kısa dönem erbaş olarak yapan Arslan, 2001 yılında Tarih öğretmeni Hatice Arslan ile evlenmiştir. Emine Büşra, Osman Emin ve Ali adında 3 evladı vardır.
 
 


Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?
1974 yılında Aksu'da doğdum. İlköğrenimimi Aksu'da yaptım ve Aksu Öğretmen lisesinde bitirdim. Marmara Üniversitesi Coğrafya öğretmenliğini bitirdim. 1997 yılında öğretmenliğe başladım. 2001 yılında evlendim ve üç tane çocuğum var. Isparta Eğirdir Halk Eğitim Merkezin de görevimi sürdürmekteyim. Kamu yönetimi yüksek lisansını bitirdim. Halen Süleyman Demirel Üniversitesin de Kamu yönetimi doktora eğitimimi bitmek üzere.
 


Bize aile yaşantınızdan bahsedebilir misiniz?
 
2001 Yılında eşimle evlendim. Eşim Sosyal Bilgiler Öğretmeni ve Niğedilidir. Göreve başladığı ilk gün kendisine gönülden bağlandım ve epey emek harcadım. Eşimle evlenebilmek için ona özel yayın yapan radyo kurdum, konserler düzenledim hatta benimle evlenmeye bir konserde razı ettim. Mutlu bir aile hayatına sahibim. Her bir boş vaktimi eşim ve çocuklarımla geçiririm. Gittiğim her yere çocuklarımı da götürürüm. Aktif siyaset zorlu bir süreç. Bu aşamada ihmal edilebiliyor, fakat bu süreçlerin yoğun temposu atlatıldığı zaman tekrar aynı şekilde onlarla ilgileneceğim.


 
Uzun zamandır Aksu dışında görev yapıyorsunuz, Sizin için bu avantaj mı olacak yoksa dezavantaj mı olacak?
 
Ben Aksu'nun çocuğuyum, çocukluğum Aksu'da geçti. Üniversite Hayatımdan itibaren meslek hayatımı Aksu dışında tamamladım. İlk bakıldığı zaman bu dezavantaj gibi görünebiliyor zira bu noktada insanların aklına gelen şudur: "Aksu'yu ne kadar tanıyor" oysa ben memleketimden hiç kopmadım. Her ne kadar çocuklarımın rızkını kazanmak için memleketimizin çeşitli yerlerinde görev yapmakta bayramlarda düğünlerde cenazelerde hafta sonlarında sürekli olarak vaktimi Güzelyurt’ta ki mahallemde geçirdim. Bu bir dezavantaj değildir. Uzaktan seyrederek tarafsız bakılabiliyor böyle bir durumda. yine bu durumda gerçekleri dışarıdan bakarak tarafsız olabiliyorsunuz.Bir diğer avantajı da şudur; Dünyanın her tarafında ülkemizin her tarafında yerel örnekler var ve ben dünyanın birçok noktasından tutunda Türkiye'nin her coğrafyasını gezmiş ve görmüş bir insanım. Bu sayede de incelemiş oldu. Aksu yeni kentleşen bir yer ve birikim ve tecrübeyle işte o zaman dışarıdan bakan bir göz olarak bunun avantajlarını kullanacağım. Nasip olursa büyük bir kent arşiviyle geliyorum.
 


Aksu'nun şimdi ki durumunu nasıl görüyorsunuz?
 
Yerel yönetimler dendiği zaman ilk başta kentin dokusu, mimari yapısı, kent yapısı yani imar ve iskan sorunu akla geliyor. Aksu'da sağlıklı bir kentleşme olmamakla birlikte kısmi bölgeler de bu durum gerçekleştirilmiş. Kuzeyi ile güneyi tamamen kopuk olmakla birlikte güneyde ki yaşayan vatandaşların kuzeyle bağlantısı yoktur. Kuzeyde yaşayan vatandaşlarımızın da güneyle bağlantısı yoktur. Yüzde altmış vatandaş aksulu olmakla birlikte bu halkın yüzde kırkı da göçten gelen vatandaşlardır. Bu durumdan yerli yabancı kavramı oluşmuştur bu da bir sorundur. Ekonomik olarak turizm sektöründen dolayı burada ki vatandaşlarımız bir gelir sağlayamıyor. Yönetsel açıdan irdelersek, Aksu'nun yönetimi bir sistem sorunudur. Şu şekilde söylersem, Aksu dört tane beldenin birleşmesinden oluşmuştur. Şimdi buralarda küçük belde yönetimleri mevcuttu şimdi Aksu bunları tek çatı altında topladı. Fakat bundan dolayı emmi-oğlan belediyeciliği de hala devam ediyor. Oysa Aksu büyük kent oldu fakat bu mantık daha oturmadı.Bütün bir Aksu inşa etmek lazım.
İsa bey bizim partimizden seçildi fakat daha sonra kendine göre sebepleri vardı ve partimizden ayrıldı. Bu da onun hizmet kalitesine yansıdı belki yapmak istediklerini de yapamadı. Bu kurumsal yapıyı oluşturamadı.Yapılan hizmetler vardır ama parçalıdır.
 
Aksuyla Turizm bağlantısı olarak nasıl planlarınız var?
 
Turizm deyince akla Alanya, Belek, Side geliyor. Fakathiç Aksu gelmiyor. Oysa Aksu'da, sayısı 40'ı bulacak Türkiye'nin en güzel otelleri var. Fakat o bu kadar güzel otellerin bulundu bir yerde İnsanların aklına Aksu gelmemesi gerçekten ilginç. Turizm ekonomisinden Aksu istifade edemiyor. Turistler Aksu'nun öz kültüründen birşeyler alıp memleketlerine dönmüyorlar.Aksulu halk kıyı şeridine yabancı bırakılmış. Bunun tabi sebepleri var; birincisi mevcut ulaşım yapısından dolayı, hemen gerisinde ki yollarımız labirent gibi biz bile bu memleketin çocuğu olmamıza rağmen korkuyoruz üşeniyoruz. Turist sağlıklı yollar olmazsa iç kısımlara gelmez gelemez.
Öyle bir sistem yapılmalı ki denize dikey yollar yapılmalıdır ve bu yollar Aksu'nun kent merkezine doğru olmalıdır. Otelden sıkılan turistlerde aksunun merkezine yönelmelidir. Turizm sektöründe çalışan personelin en azından bir kısmı Aksu'dan olmalı ve bunun için bir kota koymalıyız ki Aksulu halkta iş gücünden istifade etsin.
 
Siz göreve gelirseniz İlk önce Hangi sorunu çözmeye yönelirsiniz?
 
Mevcut sorunlar var bu sorunları çözmek gerekir ve şuan Aksu'nun şüphesiz en önemli sorunu mülkiyet sorunudur. Bu da sadece 2B değildir, 2B'nin dışında da hazine arazileri vardır ve mülkiyet sorununu çözemediğiniz zaman imar sorununu çözemiyorsunuz. Eğer seçilirsem öncelikle hakkaniyetli bir imar çalışması yapacağız. Vatandaşlarımız kendi yerlerinden, yurtlarından, topraklarından olmadan sağlıklı bir imar çalışması yapmak gerekir. Bu imar çalışmasından sonra da şehrimizin diğer alt yapı sorunlarının giderilmesi lazım. sosyal alanlarının, spor tesislerinin, ibadetlerinin, okul alanlarının olması gerekiyor. Okul türlerini arttırmak gerekir ve hatta Aksu'da Akdeniz Üniversitesi’nin bir kaç fakültesi olsun.
 
 
Özellikle en büyük projeniz nedir?
 
Aksu için yapmak istediklerim dört ayağı yere basan projelerdir. Benim projelerim hakikaten gerçekçidir. En büyük projem bir zihinsel dönüşüm projesidir. Zihinsel dönüşüm projesi şudur; Aksumuza turizm girdi, kentleşme başladı ve eski toprak ve mülkiyet sahiplerinin bir müddet sonra orada böyle işçi köle mantığına dönüştüğünü gördüm. Yani artık hepimizin bu topraklarda kapitalizmden kurtulmamız lazım. Bu kapitalist güçler bize bu toprakları layık göremiyorlar. diyorlar ki bu insanlar bu topraklarda yaşayamazlar yaşarlarsa bedelini öderle ve işçi olarak kalırlar yoksa bu toprakları terk etsinler diyorlar.Biz bu toprakları ter etmeyeceğiz ve bu topraklarda birinci sınıf bir vatandaş olarak varız. İşte Bunun için zihinsel dönüşüm projesi gereklidir. Yani her bir ekonomik değer Aksulular tarafından üretilecektir. Gelecekte bu topraklar da sadece ve sadece işçi olarak köle olarak yaşamasının önüne geçeceğiz. İşi olmayan insanlarımızın işi olacak. İşi olan vatandaşlarımızın iş yeri olacak. İş sahibi olan vatandaşlarımız ise; geleceğe daha emin bakabilecek.
 
Aksu da yıllardır çözülemeyen bir hastane sorunu var peki siz Nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?
 
Sağlık bakanlığının yatırım programına bunu aldırılması lazımdır. Yatırım programına aldırılması için de oradaki yatırım planlaması yapan insanların ikna edilmesi lazımdır. Aksu'nu artık büyük bir ilçe olduğunun farkına vardırılması lazımdır bunun içinde barışçıl bir yol izlenilmesi lazımdır. Merkezi hükümetle sürekli bir kavgacı politika izlemeye gerek yoktur.
Mevcut belediye yönetimi tarafından hastane öncelik olarak görülmemiştir. Doktorları bir araya getirip neden özel bir hastane kurulmasın.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAFTANIN KONUĞU

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE Turuncu Peyzaj Yön. Kur. Bşk. Serkan Kanbur: “Yeter Ki Bize Ulaşsınlar, Türkiye’nin 81 İline Gider Güzelleştiririz”...

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var”

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var” Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyonluk Müslüman nüfus var [ milyon Müslüman yaşıyor] ve bu ü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten