'ÇAKMA İŞLERLE DÜNYAYA KAFA TUTAMAYIZ'

Antalya'da, 2004 yılında 'Hayal et yeter' sloganıyla yola çıkan Spordem kurucusu eski futbolcu Metin Maden, Türkiye ve dünyanın çeşitli spor kulüplerinin forma ihtiyacını karşılıyor.


'ÇAKMA İŞLERLE DÜNYAYA KAFA TUTAMAYIZ'

Yaklaşık 15 yıldır Antalya'da grafik tasarım odaklı reklam ve tanıtım çözümleri üreten Spordem’in, özel tasarımlı tanıtım ürünlerinin yanı sıra şirketler, aktivite grupları ve spor kulüpleri için de özel tasarım tişörtler, formalar, bayraklar, ödüller ve pek çok promosyon ürünü ürettiğini belirten Maden, tekstilde iddialı olan bir ülkenin dev firmalar gibi kendi markası ile sektöre damga vurmasının zamanının gelip geçtiğini vurguladı.

‘Potansiyelimizi ortaya çıkarmalı, farkımızı ortaya koymalıyız’ diyen iş insanı Metin Maden, artık ülkemizin çakma işlerle uğraşmak yerine kaliteli ve ince tasarımlı ürünlerin tanıtımına, pazarlamasına ağırlık verilmesi, ülkede 2 dolara üretip yurtdışına sadece bir logo basılmak üzere giden daha sonra 10 dolara satılan ürün anlayışının büyük bir israf olduğunu işaret ediyor. Forma aşkı ile yola çıkan Maden, ‘Biz onlardan daha iyisini üretiyoruz’ diyerek dev markalara adeta meydan okuyor.

Forma aşkı dedik, bize biraz sporcu kimliğinizden bahseder misiniz?

Yıllarca amatör ve profesyonel futbol oynayan biri olarak, formayı bıraktıktan sonra elbette forma aşkından vazgeçmedim. Pazardaki spor malzemeleri eksikliğini görerek tekstil sektörüne girdim ve Spordem’i kurdum. “Hayal Edin Yeter” sloganıyla çıktığımız bu yolda, bugün Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra tüm Türkiye’nin ve çevre ülkelerin spor giyim ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. İtalya, Almanya, Katar, Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin Profesyonel ve amatör kulüplerine malzeme göndermeye devam ediyoruz.

Peki bu işe nasıl başladınız?

İnsanların hayallerini gerçeğe dönüştürme misyonu ile yola çıktık. Günümüzde artık insanlar kendilerine sunulan sınırlı sayıdaki tasarımla yetinmiyor, kendi sevdikleri ve kendi inandıkları ürünleri yaptırmayı tercih ediyorlar. Biz de zaten onlar gibi düşünüyoruz. Bizler Spordem olarak tekstil alanında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bakın ünlü bilim adamı Albert Einstein ne demiş :“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir”…..Müşterilerimiz hayal etsinler yeter, bizim Spordem çatısı altında tasarlayamayacağımız ürün yok. Kaliteli kumaştan ince tasarımcılıkla harika modeller ortaya çıkarıyoruz. Bu konuda gerçekten iddialıyız. O dünyaca ünlü firmalara kafa mı tutuyorsun diyenler oluyor elbette ki öyle ama bu işin içinde olan biri olarak inanın onlardan daha iyi malzemeler kullanıp, daha iyi işçilik ortaya koyuyoruz. Bu firmalar malzemeyi temin edip kendi markalarını, logolarını yerleştirip müşterilerine satıyor. Dikkat eden müşteriler var elbette ama çoğu logoyu görüp sepete atıyor. Ürünün etiketine baksa farkı anlayacak.  Forma üretimiyle sınırlı kalmayıp, dijital baskılı mont, yağmurluk, çift taraflı yelek hatta havlu ve bornoz gibi ürünler de üretiyoruz.

 

Sizin başarmak istediğiniz tam olarak nedir?

Türkiye’deki sahte ve kaçak ürünlerin toplam büyüklüğü 17,2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Eğer ülkemizi düşünüyorsak, ülkemizi seviyorsak üretelim. Yerli, malına sahip çıkalım. Bir ürün düşünün; A markası ürününü 2 dolara Türkiye’de üretiyor. Ürün burada üretildikten sonra yurt dışına sadece logo basılması için gönderiliyor ve tekrar bizim ülkemize döndüğü zaman 10 dolara satıyor. Şimdi sizlere sormak isterim; “biz bu kadar bonkör bir ülke miyiz?” Türkiye’nin 435,1 milyar dolar dış borcu var. Türkiye geçen yıl Dünya Bankası raporuna göre, en çok dış borcu olan 6.ülke oldu. Dünyanın en iyi fabrikalarında en iyi yerlerinde çalışanlar hep Türk. İtalya’nın çok başarılı tasarımcıları var ve aralarında bulunan isimlerin birçoğu Türk. Tasarımı yapan Türk, ürünü basan Türk, kesen Türk diken Türk, ama aynı ürüne 5 Katı fiyat veren yine Türk. Bu israf değil mi? Para bu kadar kolay kazanılmıyor bu israfa içim acıyor!

Peki bizler neden üretemiyoruz?

İstesek en iyisini yaparız. Yeter ki fırsat verilsin, kendimize ait bir markamız olsun. Katma değerli ürünler üretelim. Üreticiye destek olalım ki ülkemiz sahip çıkalım. Peygamber efendimizin bir sözü vardır” Hiç kimse, kendi el emeğinden daha hayırlı bir şey yememiştir.” diye. Vatana sahip çıkmak lafla olmaz. Herkes klavyede vatansever. “Coğrafya kaderdir. Bizden hiçbir şey olmaz” deyip kenara çekiliyorlar. Vatanı seven adam çalışkan adamdır. Mazeret bulmaz, ülkesi için çabalar. Ben gecemi gündüzüme katıp, özel ekibimle çalışacağım, sen gidip başka bir ürünün logosunu alıp basacaksın! Bunları alıp bir de sporcularına giydireceksin! Sonra ülkeni en çok seven sen olacaksın… Bizim ülkemizde 3-5 dolara ürettiğimiz ürüne 100 dolar vereceksin en büyük vatansever sen olacaksın öyle mi? Artık insanların bir an önce gözü açılmalı ve yerli malına destek vermeli. Bakın İsrail’e yüzölçümü Konya kadar bile olmayan, küçük bir ülke. Ama adamların ekonomisi güçlü olduğu için dünyaya kafa tutuyorlar.  Artık bizimde güçlü bir ülke olmamız lazım. Bunu sadece marka üreterek yapabiliriz.

  “Dünyaya çakma işlerle kafa tutamayız. Ülkemiz geçen yıl 4 milyar 63 milyon dolar cari açık verdi. İşte cari açık yerli malına yeterince sahip çıkmadığımız için artıyor, dolar bu sebepten yükseliyor. Sizin 5 dolara ürettiğiniz ürün, bizlere 100 dolar olarak geri dönerse tabii cari açık artar, tabii dolar yükselir. Artık aklımızı başımıza almalıyız”

“Ekonomimiz ne kadar güçlü olursa bizde o kadar güçlü bir ülke oluruz. Atatürk’ün ekonomiyle alakalı bir sözü var “Bilirsiniz ki, ekonomisi zayıf bir millet fakirlik ve yoksulluktan kurtulamaz; toplumsal ve siyasal felâketlerden yakasını kurtaramaz.”

‘Başkalarının şekillendirdiği hayatı değil, kendi hayatımızı yaşamalıyız’

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Sabır, azim ve tutkuyla yürüdüğümüz bu uzun yolda bizimle aynı heyecanı paylaşan, tasarımlarımızı hayata geçirebilmek adına özgün ve yaratıcı fikirleriyle bizlere katkıda bulunan bütün herkese sonsuz teşekkür ederiz.

VARSA BİR ŞEKLİNİZ SPORDEM’E BEKLERİZ.

www.spordem.com.tr