Haksız Rekabet Koşulları Giderilmeli

Haksız Rekabet Koşulları Giderilmeli

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarların zincir marketler karşısındaki mağduriyetini giderecek yasa teklifinin vakit kaybetmeden Meclise sunulması gerektiğini vurguladı.

13 Aralık 2019 - 16:56

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, zincir marketlerin açılışlarına nüfus kriteri getirmeyi amaçlayan yasa teklifinin vakit kaybedilmeden Meclise sunulması gerektiğini belirterek, “Zincir marketlerin haksız rekabetiyle baş edecek gücü kalmayan esnaf ve sanatkarlarımız, Perakende Kanunu’nda yapılacak düzenlemeleri dört gözle bekliyor. Bu kapsamda, perakende ticarete yeni kurallar getirmek için Ticaret Bakanlığımız ile Milletvekillerimiz tarafından üzerinde çalışılan yasa teklifi vakit kaybedilmeden Meclise sunulmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız 2020 yılına yeni düzenlemeyle girmeli.” dedi.

“Zincir Marketlere Düzenleme Getirilmeli”

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, perakende ticarete yeni kurallar getirmeyi amaçlayan yasa teklifiyle zincir marketlerin açılışında 10 bin ve üzeri nüfus kriterinin getirilmesi gerekliliğini aktararak, “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle zincir marketlerin, nüfusu 10 bin ve üzerindeki yerleşim yerlerinde açılabilmesi, asgari 300 metrekare net satış alanı ile 100 metrekare ürün yükleme ve boşaltma alanına sahip olması, asgari 20 araçlık otopark bulundurması ve mesken binalarda açılamaması şartı getirilmelidir. Esnafımızın bu haksız rekabet koşullarında dayanacak gücü kalmadı.” dedi.

Zincir marketlerin sayılarının ülke çapında 35 bini geçtiğini ve bu durumun esnaf ve sanatkarlara büyük zararlar verdiğinin altını çizen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Perakende sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın zincir marketlerle rekabet edecek imkanı kalmadı. Ülke çapında 35 binin üzerinde zincir market şubesi var. Piyasanın yüzde 60’ı üç büyük zincir marketin elinde bulunuyor. Kendi reklamlarında bile şube sayılarıyla ve her mahalle arasında açtıkları şubelerle övünüyorlar. Yapılacak yeni düzenlemede nüfus kriterlerine ek olarak market markalı ürünlerin satışına kısıtlama getirilmesi ve yöresel ürün satma zorunluluğunun olması gayet olumlu. Ayrıca esnafımızın bu marketler karşısında ayakta kalabilmesi için ucuz ürün alabilmesinin de önü açılmalı.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI