Hapis cezaları bekliyor

Hapis cezaları bekliyor

Kişisel verilerin korunmasının çok önemli olduğunun altını çizen Avukat Mehmet Dursun, sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde yüklü para cezalarıyla birlikte hapis cezasıyla da karşılaşılabileceğini vurguladı.

20 Ağustos 2019 - 17:15 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 - 17:43

Avukat Mehmet Dursun, kişisel verilerin korunması hakkındaki kanunla getirilen yenilikler, veri sorumlusuna ve işleyenine yüklediği sorumluluklar ile kişisel veri sahiplerine sağladığı haklar konusunda önemli bilgiler verdi. “Kanunda; herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme ve kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Anayasa’nın 20. maddesinde belirtildiği üzere, kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir. Bu nedenle 7 Nisan 2016 tarihinde 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun (KVKK) yayımlanmıştır" denildiğine dikkat çeken Avukat Dursun, bir çok vatandaşın bu husustan haberdar olmadığını söyledi. 

“1 İLA 4 YIL ARASINDA HAPİS CEZALARI VAR”

Kişisel verilerin korunması hakkındaki kanunu ihlal edenlere hapis cezalarının söz konusu olduğuna dikkat çeken Dursun, TCK madde 135’e göre hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmenin 1 ila 3 yıl arasında, madde 136’ya göre kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına verme, yayma veya ele geçirmenin 2 ila 4 yıl arasında, madde 138’e göre de kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmemenin de 1 ila 2 yıl arasında hapis cezaları bulunduğunu belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan salonların sayısı çok fazla olacak”!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan...