Hasan Çerçiler " Biz Mimarların Söyleyecek Çok Sözü...

Hasan Çerçiler " Biz Mimarların Söyleyecek Çok Sözü Var"

TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Hasan Çerçiler: “Kentte Aksayan Çok Şey Var, Bu yüzden Biz Mimarların Söyleyecek Çok Sözü Var”

23 Ağustos 2022 - 22:01 - Güncelleme: 23 Ağustos 2022 - 22:43

 

 

Ocak ayında TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanlığına seçilen Hasan Çerçiler, genel kurul sonrası geçen 8 ayı, bu zamana kadar gerçekleştirdikleri projeleri, devam eden çalışmalarını ve hedeflerini Akdeniz Bülten okurları için anlattı.

 

 

 

"Sorunları biliyoruz. Bununla birlikte çözümleri de biliyoruz. Meslektaşlarımızın hak ettiği koşullarda mesleki icraatlarına devam etmesini sağlayacağız" diyerek meslektaşlarından oy isteyen ve günün sonunda da başkanlık koltuğuna oturan Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Hasan Çerçiler ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Hem kendisini daha yakından tanıdık, hem geçen süreler içinde yaptıkları projeleri ve yakın zamanda yapacakları hedefleri konuştuk. Biz sorduk o anlattı…

Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

Yakın zamanda 40 yaşına girdim. 82 doğumluyum. Uzun yıllar ticaretle uğraştım. Çocukluğumdan beri esnaf olarak yetiştirildim, sonrasında mimarlık fakültesiyle beraber sanata olan ilgimi daha dışavurumcu bir şekilde projelerle paylaşmaya başladım.

Mimarlık daha önceden hayaliniz miydi?

Evet, ben üniversite dönemimde bir tek mimarlık tercihi yaptım. Başka bir tercihim yoktu. Devlet üniversitesinde okudum. Bizim dönemimizde 12 tane mimarlık fakültesi vardı ve ben birini kazanıp mezun oldum. Tabii ki okurken de mimarlık hizmeti olarak çalışmaya devam ettim. Çünkü bu işte birikim ve tecrübe çok önemli ve buna ne kadar erken başlarsanız size o kadar çok yön verir.

 

Mesleğe başlaman önce hayaliniz olan bir projeniz var mıydı ve bu projenizi hayata geçirdiniz mi?

Üniversiteyi kazandığım ilk zamanlar çok büyük bir camii projesi çizme fikrim vardı. Yağmur suyunu kendisi alan, bünyesinde toplayan ve sonrasında bu suyu kullanıma sunan, kendi elektriğini üreten bir projem, hayalim vardı. Henüz gerçekleştiremedim bu hayalimi fakat üniversite yıllarımda farklı projelere imza attım. Tamamen cam strüktürle oluşturulan binalar, farklı amaçlara hizmet eden müzeler tasarlayarak öğrencilik hayatımda tecrübeler kazandım.

Şu ana kadar yaptığınız projelerden en sevdiğiniz, keyif aldığınız proje hangisi oldu?

En sevdiğim projelerden biri, bir alışveriş merkezi projemiz var. Ruhsatını aldık ama henüz yapım aşamasına geçmedik. Eski Çırçır Fabrikasının olduğu yer. En sevdiğim ruhsatlı yapım diyebilirim. Orası hem inorganik bir yapıydı hem de dekon bir yapıydı. Bu yapılarda çalışmayı seviyoruz.

Mimarlar odasında bahsedecek olursak ne tür projeleriniz var bize biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Odadan bahsedecek olursak; öncelikle biz mimarlık mottosuyla çıktık, mimar üyelerinin ihtiyaçları neler, üyelerimize nasıl yardımcı olabiliriz, hep beraber nasıl gelirlerimizi arttırabiliriz, birinci çıkış noktamız buydu. Bir diğer çıkış noktamız da gençlerdi çünkü yurdumuzda gittikçe artan bir üniversite sayısı, mezun sayısı söz konusu. Önceden yılda 500 mimar mezun olurken şu an 5 bin 750 mimar mezun oluyor ve bu sayı iki yıl içerisinde 7 bin 500’e çıkacak. Her yıl bu sayı giderek katlanıyor ve toplamda mezun olan mimar sayısı da fazlasıyla artıyor. Hem mezun mimar arkadaşlarımıza yeni iş olanakları sağlamak hem yeni çalışma alanları kazandırmak hedeflerimiz arasında. Mimarlık hizmetini direk vermek isteyen arkadaşlarımıza iyi bir staj imkânı sunarak sonrasında mesleğe kazandırmak istiyoruz. Çünkü okulda alınan eğitimler eskisi gibi değil. Yeterli öğretim üyesi yok, yurdumuzun en büyük problemlerinden birisi bu. Nitelikli öğretim üyesi sayımız çok az, dolayısıyla gerekli öğretileri almadan mezun oluyoruz. Mezun olduğumuz zaman da mimar enflasyonu oluşuyor ve yetisiz mimarlarımız oluyor. Biz de bunun önüne geçmek için elimizden gelen özveriyle çalışıyoruz.

Yönetiminiz de genç mimarlardan oluşuyor

Evet yönetimimiz genç arkadaşlarımızdan oluşuyor, aralarında yaşça en büyük bendim ve seçimde ipi göğüsledik.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Öncelikle kente dair aksayan yönler var. Büyükşehir Belediyesi, Deprem Master Planı’yla ilgili bir açıklama yaptı. Biz de bunun üzerinde çalışıyorduk fakat Deprem Master Planı’ndan önce, biliyorsunuz yakın tarihte bir yangın felaketi geçirdik Manavgat’ta. Bir plan yapılacaksa sakınım planı yapılması gerekiyor. Doğal afetlerle ilgili yapılacak planlamada, Deprem Master Planı afetleri önlemek adına bunun sadece bir ayağını oluşturuyor. Özetle bu konuda eksik kalan önceliklerin de planlanması gerekiyor. Ulaşım Master Planımız yok, yollarımızın bir an önce yapılması alt yapılarının oluşturulması gerekiyor. Bu bağlamda da mimarların söyleyecek çok sözü var.

Sıkıntıların Üstesinden Gelmeyi Çok İyi Biliriz.

Mimarlar odası olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı? sorumuza, Hasan Çerçiler Şu samimi cevabı verdi:Oda olarak bir sıkıntıdan bahsedecek olursak; biliyorsunuz ki bizim genel olarak gelirlerimiz belirli bir oranda düşürüldü. Bu bir hükümet politikasıydı. Bize düşük gelirle haklı davamızı nasıl savunabilirizi öğrettiler. Dolayısıyla her şeyin para olmadığını bir kez daha öğrenmiş olduk. Bizim bir şeyler yapabilmek için birbirimize ihtiyacımız olduğunu anladık. Bu yönüyle, geçen sürede sıkıntılarımız tabii ki oluyor ama biz bunların üstesinden gelmeyi çok iyi biliyoruz.”

 

Mimarlar odasına başkan seçildiğiniz süreçten bu yana sizinle ilgili olumlu dönüşler alıyoruz, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ben bu mesleği icra ederek, diğer mimar arkadaşlarım gibi birikimle, emekle geldim buraya. Bu sebeple ne istediğimizi biliyoruz, hedeflerimizi ve sıkıntılarımızı biliyoruz. Genç fikirlere de olabildiğince fırsat veriyoruz ve bizlere ne istediklerini söylüyorlar. Yakın zamanda 70 kişiye yakın bir ekiple, mobilya firmasının fabrikasını gezdik. Mobilyalar nasıl üretiliyor, uygulama alanlarında nasıl kullanılıyor bunları gözlemledik. Bu işi gidip merkezinde, imalat alanında birebir öğrenmeyi tercih ettik. Bunun gibi birçok alanda girişimlerimiz var. Hepsini gezerek arkadaşlarımızı daha donanımlı hale getirmeye çalışıyoruz. Bizim ilk yapmamız gereken; mimar için mimarlık mottosundan hareketle, mimar arkadaşlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz, daha donanımlı hale nasıl gelebiliriz, bunları gerçekleştirmek. Bu düşünceyle de birçok proje oluşturuyoruz. Önümüzdeki süreçlerde seminerler gerçekleştireceğiz. Ve mimarlar odası olarak bu düşüncelerle yola çıkıp, hareket ettiğimiz için olumlu dönüşler aldığımızı düşünüyoruz. Bu durum da bizi fazlasıyla mutlu ediyor.

Özellikle gençlere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz gençler için yeni iş alanları, imkanlar yaratmaya çalışıyoruz. İnternet üzerinde birçok mimari alan var, genç arkadaşlarımızı bu alanlara yönlendirmeye çalışıyoruz. Mimarlık özünde farklı düşünebilme sanatıdır. Bir mühendislik dalından farlı düşündüğünüz için siz orada olursunuz. Şantiyedeyseniz, şantiyenin kurgusunu mimara bırakırlar çünkü mimar, iş bölümünü ve iş paylaşımını en kısa sürede en iyi yapmak üzerine kurgular her şeyi. Bu sebeple diğer iş dallarında da mimarlar çoğunlukla yer bulabiliyorlar. Bu doğrultuda mimarlığı farklı düşünebilme ve diğerlerinden ayrışabilme sanatı olarak görüyorum. Genç arkadaşlarımız da mimarlık eğitimi sonrasında, dünyaya farklı bir pencereden bakabilmeyi öğrenecekler ve farklı projelerde yer alarak kendilerini geliştirecekler.

Eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Hedeflerimizi ve fikirlerimizi dile getirmek bizi mutlu ediyor ve çalışmalarımızı en güzel şekilde hayata geçireceğimizi biliyoruz.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU