Hedef 30 ülkede 100 tesis

Hedef 30 ülkede 100 tesis

Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği (YÖRSİAD) üyelerinin Ramazan ayı iftar buluşması, Akra Otel’de gerçekleştirildi. İş insanlarına ‘Başarılı bir marka yaratmada küresel vizyon’ konulu bir sunum gerçekleştiren Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, 2025 yılında 30 ülkede 100 tesis hedefleri olduğunu söyledi.

10 Mayıs 2019 - 11:50

Rixos'u dünyada tanınan bir marka haline getiren Tamince, Rixos'u dünyada zirveye taşımak adına 3 yıl önce Fransız AccorHotels ile Rixos'un yüzde 50 pay ile stratejik bir ortaklık kurduğunu söyledi.

TÜRK MARKASI OLARAK KALACAK

Rixos’un dünyanın 2 numarasıyla ortak olduğuna dikkat çeken Tamince, kendisi çekildikten sonra bile kurumun devam edeceğine işaret etti. Türk markası olarak devam etmesi için Rixos'un yüzde 50’sini satmadıklarını kaydeden Tamince, yurt dışındaki otellerde haftada 1 gün İstanbul gecesi yapıldığını ve çalışanların turistlere 10-15 kelime Türkçe hitap ettiklerini açıkladı.

“ANTALYA BENİM SEVDAM”

Dünyanın birçok yerine gitmesine rağmen Antalya kadar güzel bir yere rastlamadığını söyleyen Tamince, “Antalya 140-150 bin gecelemeyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi. Çok büyük bir marka ama kendisinden 10 kat küçük yerler kadar algıya sahip değil. Bu hepimizin ortak sorunu.Bugün 300 milyon dolar 5-10-20 tesisi olan çok arkadaşımız var. Tevazuları veya bu işe çok önem vermek istememelerinden dolayı çok öne çıkmıyorlar. Bende tam tersine bir markanın lidersiz çok bir yerlere gelemeyeceğine inananlardanım. Görünür olmak çalışanlarınız, sektörünüz, şirketiniz, ülkeniz için önemli. Bu konuda tevazuyu doğru bulmuyorum. Yurt dışında turizm deyince akla ben geliyorum. Birçok insan beni arıyor, mail atıyor, iş ve ortaklık teklif ediyor”

 “MARKA LİDERSİZ OLMAZ”

“Doğru ürün, inanç ve doğru bir strateji sizi dünyada çok farklı bir yere götürebilir” diyen Tamince, şunları kaydetti: “Bir marka lidersiz olmaz. Hiçbir marka lideri, kendini saklayarak markasını dünyada bir yere getiremez. Markanın çok büyük olması önemli değil. Bugün 1 milyon dolar, 500 bin dolar ciro yapıyor olabilir, yarının 500 milyonu da olabilir. Hiç birimiz kendi işimizi, markamızı küçümsememeliyiz. O işin başındaysak bir lider nasıl hareket etmeli, nasıl giyinmeli, konuşmalı, kendine nasıl bakmalı, neleri okumalı, kimlerle iletişime geçmeli? Bu disiplini kendimizde bulmamız lazım. Her marka lideri T cetveli yapmalı. Mutlaka görünür olmamız, markamızın bizimle pekişmesi lazım. Potansiyel ortak, bilgi, teknolojiyi mutlaka dünyada aramalıyız. Eğer daha güçlü bir sermayedar, stratejik ortak arıyorsak ve kendimiz iletişim kurmada sorun yaşıyorsak en iyi iletişimkuranı mutlaka bünyemizde tutmalıyız.”

“5-6 TANE THE LAND OF LEGENDS YAPACAĞIZ”

Yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alanda kurulan 1 milyar dolarlık The Land of Legends yatırımına da dikkat çeken Tamince, “Bundan 5-6 tane yapacağız diyoruz. Çok iddialı bir rakam. Belki de 7 milyar dolar yatırımdan bahsediyoruz” diye konuştu.

“BUGÜNKÜ TECRÜBEM OLSA BİRÇOK TESİSİ İŞLETMEZDİM”

Ders çıkarımları ve kırılma noktaları sorulan Tamince, “Bugünkü tecrübem olsaydı markamı çok daha dikkatli yayardım. Birçok ülkeye belki gitmezdim. Birçok tesisi işletmezdim. Bunu The Land of Legends’ta yapıyorum. Hayatımda 2000 yılında otelci olmak önemli bir aşamaydı. 2005’te Rixos Premium Belek ile Türkiye’nin en büyük otel yatırımı yaptım. Benim için büyük bir risk ve önemli bir dönüm noktasıydı. Hayatımın en büyük dönüm noktası The Land of Legends yatırımı olacak. Ona gelen talebi gördükçe doğru bir yatırım yaptığımızı görüyorum” diye karşılık verdi.

PLAKET VERİLEREK KEYFİYE HEDİYE EDİLDİ

Konuşmanın ardından YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege tarafından Tamince’ye plaket takdimi yapılarak yörük keyfiyesi hediye edildi. Toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırcami'de tarihi an
Kırcami'de tarihi an
THY, Rusya'da 6 şehire uçacak
THY, Rusya'da 6 şehire uçacak