Hedef: ’Daha Huzurlu Bir ANTALYA’

Hedef: 'Daha Huzurlu Bir ANTALYA'

Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, göreve geldiğinden bu yana dur durak demeden emrindeki 8 bin 726 personelle birlikte Antalya'nın huzuru ve güvenliği için çalışıyor.

24 Ekim 2019 - 17:47 - Güncelleme: 25 Ekim 2019 - 10:20

RÖPORTAJ: MURAT ŞENTÜRK

"İnsanı yaşat ki Devlet Yaşasın" fikrini şiar edindiklerini söyleyen Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, 'insan odaklı hizmet', 'saydamlık', 'hesap verebilirlik' anlayışı çerçevesinde;  toplumun güvenlik , beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alan, bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili, çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerle 'daha huzurlu bir kent Antalya' modeli için çalıştıklarını vurguluyor.

ULUCAN İLE ANTALYA'DA ASAYİŞ BERKEMAL

Makamının kapılarını Akdeniz Bülten Haber Dergisi'ne açan, Antalyamızın güvenliğinin en tepesindeki isim Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile turizm kenti Antalya'da görev yapmanın zorluklarını, Emniyet teşkilatının projelerini ve Antalya'nın geleceğini konuştuk. Gelin güçlü Türkiye'nin olmazsa olmaz temel dinamiklerinden, hain darbe girişimlerine karşı ülkenin teminatı olan polis teşkilatımızın Antalya'daki çalışmalarından satır başlarının yer aldığı röportajımızın ayrıntılarını Emniyet Müdürümüz'den öğrenelim....

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1987 yılında Ankara Polis Koleji’nden, 1991 yılında Polis Akademisi’nden mezun olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mesleğe başlayan Sayın Mehmet Murat Ulucan, sırasıyla; 1991-2004 yılları arasında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünde, 2004-2008 yılları arasında Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğünde, 2008-2012 tarihleri arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Polis Evi ve Sancak Tepe İlçe Emniyet Müdürlüğünde, 2012-2013 tarihleri arasında İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Okulu (Kilyos), Arnavutköy Polis Okulu Müdürlüğünde, 2013-2016 tarihleri arasında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Asayişten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı görevinde bulunmuş ve 2016-2018 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştır.

25.05.2018 tarihli Bakanlık Oluru ile Antalya İl Emniyet Müdür Vekili olarak görevine başlamış, 26/12/2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile de asaleten ataması yapılmıştır. Meslek hayatı boyunca başarılı çalışmalarından dolayı; TBMM Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Valilik Makamlarınca çok sayıda taltif ve takdirname ile ödüllendirilmiştir. Sayın Mehmet Murat Ulucan aslen Kayseri’li olup; 1969 Ankara doğumlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Turizmin Başkenti Antalya’da Emniyet Müdürlüğü görevini yürütmek size büyük bir sorumluluk getiriyor, nasıl üstesinden geliyorsunuz, zorlukları nelerdir?

Antalya, yaşamak ve yerleşmek için ülkemizden ve dünyadan pek çok insanın tercih ettiği doğasıyla da tabiat harikası olan bir turizm merkezidir. Bu şehrin Emniyet Müdürü olmak, beraberinde büyük bir sorumluluk getirmektedir. İlimizde yaşayan yerli ve yabancı insanlara güvenlik hizmeti sunarken, vatandaş odaklı hizmet politikalarımıza uygun hareket etmekteyiz.

Güvenlik, toplumun olmazsa olmazıdır. Antalya şehrinin huzur ve güvenliği ile ilgili oluşacak olumsuzluklar, direk olarak ülkemizin turizm ekonomisini de yakından etkileyecektir. Bizde turizmin başkenti olan Antalya’yı, daha güvenli bir şehir haline getirmek için ekip, tim ve devriyelerimizle güvenlikle özgürlükler arasındaki dengeyi sağlayarak, tüm sokaklarına hakim olma ve alan hakimiyeti sağlama gayretindeyiz. Suçların işlenmesini önlemek için gereken tedbirleri alarak, hukuk ve insan haklarına uygun çalışıp, vizyonu ve misyonu ile örnek Antalya polisini oluşturmaya çalışıyoruz. Amaçlarımızı gerçekleştirirken, yeni projeler ve yöntemler geliştiriyoruz.

Diğer yandan, ortak akılla çalışma prensibini her zaman önemseyen bir görev anlayışımız var. Neticede; şehrin sorunlarına birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşunun aynı anda çözüm üretmesi gerekebilir. Aynı konuda farklı düşünceler olabilir. Onların bir ortak paydada toplanıp, değerlendirilip çözüm üretilmesi aklın gereğidir. Tabii ki medya olarak sizler, vatandaşın sorun, öneri ve taleplerine ne kadar çok duyarlı olursanız, vatandaş da devletine o denli inanır ve güvenir. Güvenlik konusunda vatandaştan gelen olumlu-olumsuz eleştirileri bize ilettiğiniz sürece, bizler çevremizi daha iyi görür ve daha kaliteli bir hizmet sunarız.

Yeni hizmet binası ile ilgili biraz bilgi verir misiniz? Antalya Emniyeti’nin kaç birimi var, personel sayısı kaça ulaştı? Ayrıca tüm birimler yeni binada yer alacak mı?

Yeni İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası fiziki olarak % 99,90 seviyesinde tamamlanmış olup; toplamda 45.000 m² kapalı alana sahiptir. Hizmet binasında 680 oda bulunmaktadır. İdari, adli ve siyasi birimlerimizin bulunduğu bloklar olmak üzere 3 adet 6 katlı, 4 adet ikişer katlı ve yönetim binasının bulunduğu 1 adet 3 katlı olmak üzere toplamda 8 bloktan oluşmaktadır. Bütün bloklar 1.500 m²’lik bir dolaşım sokağı ile birbirine bağlanmaktadır. 1 adet 440 m²’lik konferans salonu, 1 adet 710 m²’lik yemekhane, 1 adet 165 m²’lik kafeterya, 24 adet nezarethane, 400 araçlık açık otopark, 40 araçlık kapalı otopark, 1.750 m²’lik 1 adet sığınak, 85 m²’lik kreş, 80 m²’likiş ocakları,160 m²’lik kondisyon salonu, 110 m²’lik bay ve bayan mescit, her biri 55 m²’lik 3 adet toplantı salonu, her şubeye ait kendi katı içerisinde 1 adet toplantı salonu (toplam 24 adet toplantı salonu), 180 m² KGYS ve 50 m² Kriz Merkezi ve 400 m² taban alanına sahip enerji merkezi bulunmaktadır.

Yeni İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasına;Merkez İlçe Emniyet Müdürlüklerimiz ve bağlı Polis Merkez Amirlikleri ile 7 Şube Müdürlüğümüz hariç diğer tüm birimlerimizin tamamı taşınacaktır.

Emniyet Müdürlüğümüze bağlı 19 İlçe Emniyet Müdürlüğü/Amirliği ve 48 Şube Müdürlüğü/Amirliği bulunmakta olup; yaklaşık 8 bin 396’sı Emniyet Hizmetleri sınıfı olmak üzere diğer hizmet sınıfları ile birlikte toplam 8 bin 726 personel görev yapmaktadır.

 “Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var” Projesi Türkiye’de en çok motosikletin olduğu ikinci şehirde olumlu bir etki yarattı mı? Bilançoda ciddi oranda bir iyileşme var mı?

Sayın Valimiz Münir Karaloğlu'nun ilimizdeki tüm sorunlara hassas yaklaşımının yanı sıra trafik konusundaki hassasiyetini de hepimiz biliyoruz. Bu bağlamda ilimizdeki trafik düzeninin sağlanması ve trafikte can kaybının meydana gelmemesi için toplumda farkındalık yaratan, trafik kültürünün oluşmasını hedefleyen birçok proje başlattık. 5 Temmuz 2019 tarihinde, yine Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun himayelerinde Antalya Valiliği koordinesinde hayata geçirilen ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun teşrifleri ile hayata geçirilen Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var” projesi de bunlardan biridir.

Proje kapsamında; tüm il genelinde 11.000 emniyet ve jandarma personelinin katılımlarıyla 7 Temmuz 2019 tarihinden bu yana; öncelikle motosiklet kaskı kullanmanın koruyuculuğuna dair bilgilendirme çalışmaları yapılmış, ardından kask kullanmayan motosiklet kullanıcılarının motosiklet kaskı temin edinceye kadar ceza uygulanmadan motosikletleri muhafaza altına alınmıştır. Burada amacımızın ceza yazmak olmadığı,  motosiklet kullanıcılarının güvenliği açısından kask kullandırmak olduğu açıkça görülmektedir. Bu yolla Antalya il genelinde 52 bin 141 motosiklet kullanıcısı bilgilendirilerek, 3 bin 603 motosiklet kullanıcısının kask temin etmesi sağlanmıştır.

Projeyle, motosiklet kullanıcılarının kask kullanması yalnızca denetimler yoluyla sağlanmamış, proje ortakları ile yapılan çalışmalar neticesinde; motosiklet sınıfı sürücü belgesi kursuna yazılmak isteyenlerden kursa kayıt esnasında standart kask getirmesi, uygulamalı eğitimler ve sınavlara kendi kasklarıyla girmesi sağlanmıştır.Nüfus Müdürlüklerinde motosiklet sınıfı sürücü belgesi almaya gidenlerin standart kasklarıyla birlikte müracaatları kabul edilmiş, bayilerden yapılan sıfır motosiklet alımlarında standart kask olmadan teslimat yapılmamıştır. Noterlerde devir işlemleri sırasında motosiklet alıcısı standart kaskını yanında getirerek işlem yaptırılmış. Ayrıca kask satışı yapan bayilerde standart dışı kask satışı yapılması da yasaklanmıştır.

Projenin uygulanma tarihinden itibaren, il genelinde geçen yılın aynı dönemine göre motosiklet sürücülerinin karışmış olduğu kazalardaki ölüm sayısında % 25 oranında, yaralı sayısında ise % 10 oranında azalma meydana gelmiştir. Motosiklet kazalarının, tüm kazalardaki ölümlü kazaların %25’ ini, yaralanmalı kazaların %40’ını oluşturduğunu düşünürsek, motosiklet kazalarındaki azalmanın sevindirici olduğunu söyleyebiliriz. İlimizde bazı bölgelerde kask takma oranının % 90’lara ulaştığını gözlemlemekteyiz. Bu da projenin hedeflerine ulaşmaya başladığını gösteriyor.

Trafik kazaları ile ilgili son yıllardaki bilançoya bakıldığında kayıp oranında düşüş trendi olmasını neye bağlıyorsunuz?

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ nun, trafik konusuna ayrı önem vermesi ve Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili hassasiyeti sayesinde, uygulanan denetimler arttırılarak ve etkin denetim metodları geliştirilerek, kayıp oranlarının düşmesi memnuniyet vericidir.

Antalya il genelinde 2018 ile 2019 yılları arası 8 Aylık dönemi karşılaştırdığımızda; ölümlü kaza sayısında % 10, yaralanmalı kaza sayısında % 7, ölü sayısında % 18 ve yaralı sayısında % 9’luk düşüş olduğunu gözlemlemekteyiz. Buna karşın trafik denetim sayımız % 25 artarak 1 milyon 251 bin 738’e ulaşmıştır. Denetimler yol kullanıcılarında algılanan yakalanma riskini yükselttiğinden trafik kurallarına uyma, dolayısıyla kazaların azalmasında büyük bir etken oluşturmaktadır. Çok sayıda projenin hayata geçirilmesi ile başta çocuklarımız olmak üzere tüm yol kullanıcılarının trafik konusuna olan duyarlılığını arttırdığı,  alt yapı ile ilgili yapılan yatırımların da kazaların düşmesine etki sağladığı görülmektedir.

Yine Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun talimatları ile Antalya Valiliği koordinesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı arasında 07 Aralık 2018 tarihinde hayata geçirilen “Ölümle Tokalaşma” projesi kapsamında; Emniyet kemeri kullanımını ciddi ölçüde azaltan emniyet kemeri susturucu tokasının ortadan kaldırılmasını sağlamak, emniyet kemeri susturucu tokası nedeniyle airbag sistemlerinin ölüm yastıklarına dönüşmesini engellemek amacıyla, oto aksesuar satışı yapılan yerlerde, trafik denetimlerimizle ve okullarda yaptığımız bilgilendirme çalışmalarımız sayesinde ölüm tokaları toplanılmaktadır.

İnanıyorum ki! “ #ÖlümleTOKAlaşma ” kamu spotu ve hashtag ile desteklenen bu projemiz, özelde Antalya’da, genelde ise tüm yurtta örnek bir çalışma olacak, paydaş kurumlarımızla birlikte yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla, emniyet kemeri kullanımının önemi konusunda toplumda farkındalık oluşturarak, emniyet kemeri susturucu tokasının kullanımının tamamen kaldırılması sağlanacaktır.

Uyuşturucu kullanımının çok küçük yaşlara indiğini biliyoruz, bu illetle mücadelede ne durumdayız, uyuşturucu madde kullanımına karşı geçmiş yıllara göre pozitif anlamda bir değişim var mı?

Uyuşturucu ile mücadele alanında, tam anlamı ile başarıya ulaşabilmenin yolu; kolluk faaliyetlerini içeren arzla mücadele, bilgilendirme faaliyetlerini içeren önleme/eğitim süreçleri, bağımlı bireylerin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılmalarını içeren tedavi/rehabilitasyon süreçlerinin birlikte hareket etmelerinden geçmektedir. Bu nedenle de, bu alanların bir ya da bir kaçında başarılı olmak yeterli gelmemekte, mücadelenin tüm süreçlerinde başarıyı sağlamak gerekmektedir.

2019 yılının ilk 8 ayında “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak ve Uyuşturucu Madde Kullanmak/ Bulundurmak” suçlarından 4 bin 21 şahsa işlem yapılmış olup; 20 bin 370 gram metamfetamin,  207 bin 618 gram skunk esrar, 37 bin 781 gram eroin,  2 bin 949 gram kokain ve 8 bin 375 gram sentetik kannabinoid (bonzai) olmak üzere çeşitli uyuşturucu maddeleri ele geçirilmiştir.

Öğrenciler ile diğer gençlerin, zararlı maddelerden (uyuşturucu) ve kötü alışkanlıklardan korunması başta olmak üzere,  genel sağlık, genel ahlak, başkalarının hak ve hürriyetinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması ve bulundurulması yasak olan her türlü maddenin tespiti, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması için, Antalya İl Merkezi Polis sorumluluk alanı içerisinde bulunan okulların çevresinde faaliyet gösteren umuma açık yerler ile (kafe, internet kafe, kahvehane vs.) parklar, bahçeler, sokak üzerindeki şahıs/şahıslar üzerinde denetim ve kontroller Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze bağlı Narkotimlerce yapılmaktadır.

Uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında, öncelikle risk analizi yaparak, riskli olduğu tespit edilen okulların idarecileriyle görüşülerek, işbirliği ve dayanışma ortamı sağlıyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde il merkezinde bulunan 315 okulumuzda, 420 personelimiz Okul Kolluk Görevlisi ve Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi olarak görevlendirilmiştir. 1. ve 2. Öncelik Dereceli 48 okulumuzda görevlendirilen 46 Okul Kolluk Görevlilerine, görevlendirildikleri okullardaki görev ve sorumlulukları (görev talimatları), Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personelince Narkorehber Eğitimi ve Tarım İl Müdürlüğü görevlilerince de kendi konuları hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

“İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu İle Mücadele Uygulama Politikası” kapsamında “Toplumun Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalığının Artırılması” faaliyetleri çerçevesinde; muhtarlar, okul servis şoförleri, esnaf, zabıta teşkilatı, temizlik görevlileri, diğer belediye çalışanları, özel güvenlik teşkilatı ve toplumun her kesimine uyuşturucu ile mücadeleye destek olmaları ve ihbar mekanizmasına katılmaları amacıyla “Narkorehber Modülü” hazırlanarak 2017 yılı itibariyle ilimizde eğitim faaliyetlerine başlanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, okullarda çalışan temizlik görevlileri, kantin personeli ve servis şoförleri hakkında kapsamlı bir araştırma da yapılmaktadır. Özelikle çocuk ve gençleri uyarmak ve onları da bu mücadeleye dahil etmek amacıyla, Yeşilay tarafından da üniversite, lise, ilk ve ortaokul seviyelerine uygun olarak kamp aktiviteleri, eğitim faaliyetleri ve görünürlük çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yine Yeşilay tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle yaklaşık 9,5 Milyon öğrenciye,  2,3 Milyon öğretmene ve 708 Bin veliye “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verilmiştir.

İçişleri Bakanımızın, özellikle 2018 yılını “Uyuşturucu İle Mücadele Yılı” ilan etmesi ile birlikte, bu mücadeleye ek olarak farkındalık yaratabilmek amacıyla; uyuşturucu maddeler ve bağımlılık konularında “Tiyatro Balans” isimli grup tarafından, lise seviyesindeki öğrencilere yönelik “Pembe Aslında Siyahtır” ve yetişkinlere yönelik “Dikkat! Aile Var” isimli tiyatro oyunları Alanya, Manavgat, Konyaaltı, Muratpaşa ve Kepez ilçelerimizde sergilenmiştir.Toplamda 4 bin 810 öğrenci, öğretmen, emniyet personeli ve vatandaşların katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

İlimizde, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzde görevli Narkorehber’ler ile bu güne kadar çeşitli kamu kurum-kuruluşları başta olmak üzere 146 faaliyet gerçekleştirilmiş ve 22 yaş üstü toplam 29 bin 177 kişiye Narkorehber sunumu yapılmıştır.

Her yıl düzenli olarak yayımlanan Türkiye Uyuşturucu Raporu 2019 verilerine göre; yatarak tedavi gören hastaların sayısı 2017 yılında 11 bin 633 iken, bu sayı 2018 yılında %2,6’lık bir azalışla 11 bin 329 olarak gerçekleşmiştir. Yatarak tedavi gören hastaların, ikamet ettikleri illere göre sıralandığında Antalya ilimizdeki sayı 726’dır. Tedaviye başvuran hastaların yaş ortalaması 27,2 bulunmuş, yaş grubuna göre dağılımı incelendiğinde, tedaviye başvuran hastaların 20-29 yaş grubu arasında yoğunlaştığı görülmektedir.

Orman Yangınları ile mücadele amaçlı güzel bir çalışma olduğunu biliyoruz, diğer kurumlarla birlikte yürütülen bilgilendirme çalışmaları hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

* “ Orman Yangınları İle Mücadele” Çalışması

Ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan doğal ve yeşil alanlarımızın korunması, vatandaşlarımızın bilinçlenmesi, önleyici faaliyetlerin yapılması amacıyla; Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yangın riski olan sahil bandı/mesire alanları ve Döşemealtı çevreyolu güzergâhında 20.000 Broşür dağıtılmıştır. Araçlardaki vatandaşlarımız uyarılmış olup; önümüzdeki dönemlerde alan çalışmaları devam edecektir.

*  “Keşke Demeden” Projesi

İlimizde suç ve suçluyla etkin mücadele kapsamında; tüm emniyet birimlerimiz koordineli şekilde çalışmalar yürütmektedir. Ülke genelinde ve ilimizde yapılan alan çalışmaları ve operasyonel faaliyetlerin yanı sıra, suçun önlenmesi aşamasında vatandaşlarımızın suç ve suçludan korunması için çeşitli yollarla bilgilendirilmeleri ve tedbir almaları amacıyla, 2018 yılında “Keşke Demeden” Projesi başlatılmıştır. Mala karşı işlenen Suçların/Hırsızlık olayların çözülmesi ve olması muhtemel olayların önüne geçilmesi amacıyla; logo çalışması, söylev çalışması, anket tarzı broşürler, uyarıcı afişler tasarlanmıştır. Vatandaşlar, kamu kurumları, Belediye Başkanlıkları, Oda Başkanlıkları, Özel/Kamu işletmeleri ile koordineli çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında; 400 adet işletme, kurum, kuruluş ve haneye güvenlik kamera sistemi, (1) adet işletmeye alarm sistemi kurulması sağlanmış, 55 adet işletme, kurum, kuruluş ve hanenin güvenlik kamera sistemleri güncellenmiş ve ek/takviye kameraların kurulumu sağlanmıştır. “Keşke Demeden” isimli projemiz 81 il Emniyet Müdürlükleri arasında gerçekleştirilen yarışmada Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Birincilik ödülüne layık görülmüştür.

* Huzur Toplantıları

Polis-halk ilişkilerinin geliştirilmesi, güvenlik ve asayiş konularında halkın tespit, değerlendirme ve beklentilerinin yanında doğrudan katılımın sağlanması, daha huzurlu bir yaşam alanı için halkla ortak çalışmalar yapılabilmesi, toplumda ortaya çıkan problemlerin altında yatan nedenlerin bulunabilmesi, yeni suç yöntemleri ve bunlarla nasıl mücadele edileceği hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi, vatandaşların şikayet ve sorunlarının, yerinde ve birebir iletişim kurularak değerlendirilip çözüm üretilebilmesi amacıyla tüm ilçelerimizde; mahalle muhtarları, esnaflar, ev ve iş kadınları, değişik meslek kuruluşları, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler, kamu kurum ve kuruluş çalışanları, STK temsilcileri ve üyeleri ile Huzur Toplantıları düzenlenmektedir.

* Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Çalışmaları

PTT görevlileri, belediye temizlik işçileri, ASAT çalışanları, ATSO akademi eğitim çalışmaları, toplu taşıma araç şoförleri, okul yöneticileri, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, huzur evleri ve anaokullarında suç ile mücadele ve suçun oluşmadan önlenmesi kapsamında yaş ve kurum özelliklerine göre seminer, toplantı ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. İlimizde düzenlenen fuarlarda, festivallerde, etkinliklerde ve AVM’lerde stantlar kurularak bilinçlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca trafik, uyuşturucu, terörle mücadele, çocuk ve asayiş konularında da ilgili birimlerimiz birçok bilinçlendirme çalışması yapmaktadır.

* “Metruk Alanların Islahı” Çalışması

İlimizde suçluların yaşam alanını daraltmak ve suçun oluşmadan önlenmesini sağlamak amacıyla; metruk araçlar, binalar, alanlar, bakımsız, parklar/bahçeler ve aydınlatmasız bakir alanların ıslahı ile ilgili gerekli tespitler yapılarak Belediye Başkanlıkları ile koordineli olarak yıkım/tadilat/tedbir/ıslah/aydınlatma çalışmaları en seri bir şekilde yaptırılmaktadır.

* “ Boğulma Olaylarının Önlenmesi” Çalışması

Her yıl havaların ısınmaya başlamasıyla beraber bilinçsizlik ve tedbirsizlik sonucu sulama kanallarında, çaylarda, denizlerde, baraj göletlerinde, nehirlerde, vb. yerlerde çok sayıda çocuğumuz/gencimiz/vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Bu kayıpların önüne geçilebilmesi amacıyla, DSİ Bölge Müdürlüğü, ASAT ve Sulama Birlikleri olmak üzere ilgili kurumlar ile koordineli projeli çalışmalar başlatılması planlanmıştır. Projeyle; özelde çocuk ve gençlere, genelde ise topluma çaylara, barajlara, kanallara, göletlere ve nehirlere girilmemesi gerektiğinin öğretilmesi hedeflenmektedir.

4 aşamalı olan çalışmalarda;

Bilinçlendirme Faaliyetleri kapsamında; Risk grubu bölgelerde seminer/toplantılar düzenlenerek, sunum yapılması, hazırlanan bilgilendirme materyalleri ile broşür, afiş, billboard, pankart ve dijital ekranlarla birlikte bilgilendirmeler yapılması planlanmıştır. Cezai Tedbirler kapsamında; Risk grubu yasaklanan alanlarda ilgili mevzuatlara uygun yapılacak cezai denetimi, caydırıcı bir araç olarak kullanıp, eş zamanlı bir alan hâkimiyeti sağlamak hedeflenmiştir. Alternatif serinleme imkânları oluşturulması (yüzme kursları) kapsamında: İl merkezinde ve ilçelerde belediyelerin düzenlediği yüzme kursları ile kara noktalara yakın yerlerde yaşayan veya kara noktaları serinleme yeri olarak algılayan dezavantajlı kesimlerde yaşayan çocuklara sulama kanallarına, baraj göletlerine ve nehirlere girmeme ve girdirtmeme bilincinin taşıyıcı olarak verilmesi hedeflenmektedir. Fiziki Tedbirler kapsamında; Bu çalışmalarla toplumsal bir otokontrol oluşturulması hedeflenmektedir. Şehir merkezi ve ilçelere risk grubu bölgelere gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, tel örgü çekilmesi ve uyarı levhası yerleştirilmesi planlanmıştır. Devriye gezen polis ve jandarma ekiplerine halatlı can simidi dağıtılması planlanmıştır. Sahil bandında ve sulama kanalları çevresinde denetleme ve uygulama yapılmıştır. Yasak alanlarda yüzenler uyarılarak gerekli bilinçlendirmeler yapılmıştır. Bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır. Yüzme Kurslarına yönlendirilmiştir.

*LÖSEV İle Ortak Çalışma

LÖSEV Bölgelerden Sorumlu Koordinatör Yardımcısı Füsun Emecan Özcan, lösemili çocuklar için Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi paylaşımında bulunularak, ileriki dönemde yapılması planlanan; Öncelikli olarak alanda vatandaşlarımızın duygularının istismar edilerek, LÖSEV adı altında para/bağış toplanması ve vatandaşlarımızın kandırılarak, dolandırılmamaları konusunda Dolandırıcılık Uyarısı/Bilgilendirmelerin yapılması, Broşür, afiş, branda gibi materyaller ile alanda bilgilendirmelerin yapılması, Aileleri, çocukları, gençleri ve emniyet teşkilatını bilgilendirme seminerleri, Polislik mesleği tanıtımı, (sunum/çizgi film) Emniyet birimleri gezi faaliyetleri ve Makam ziyareti (Çevik Kuvvet Hizmet Binası,T.D.P Hizmet Binası,KGDS Hizmet Binası, Atlı Polis Birliği, Deniz Polisi, KEM Eğitim Alanı) Lösemili çocuklar için yardım kampanyaları, (2860 sayılı Yardım Toplama kanunu) gibi faaliyetleri polis abi ve ablaları ile birlikte yapmak ve vakit geçirmek için planlama yapılmıştır.

* “Gençlerle Beraberiz” Projesi

Antalya Valiliği koordinesinde, Emniyet Müdürlüğümüz Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan “Gençlerle Beraberiz Projesi” kapsamında; 2019-2020 akademik döneminde Akdeniz Üniversitesini kazanarak diğer illerden yurt ve üniversite kayıtlarını yaptırmak üzere 19 Ağustos – 23 Ağustos tarihleri arasında ilimize gelecek öğrencilere ve ailelerine yardımcı olmak, terör örgütlerine karşı mücadeleyi psikolojik yönden desteklemek ve sürdürülen faaliyetlerin etkinliğini artırmak amacıyla; Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde, Antalya Havalimanında ve İlimiz Şehirlerarası Otobüs Terminalinde “El Ele Güvenli Geleceğe” isimli öğrenci irtibat standı açılmıştır. Bilgilendirme stantlarımızı ziyaret eden öğrenci ve ailelerimize ilimizin genel yapısı ve illegal örgütlere karşı sözlü bilgilendirme yapılmasının yanı sıra, bilgilendirme içerikli broşür, kalem ve bloknot dağıtılmıştır.

* “Güvenli Okullar” Projesi

“Çocuklar geleceğimizin teminatıdır” düşüncesiyle başlattığımız “Güvenli Okullar” projesi kapsamında; çocukların günlük yaşamlarının büyük bir bölümünü geçirdiği eğitim kurumlarında, her türlü korku ve endişeden uzak, huzur ve güven içerisinde eğitim öğretimlerini sürdürebilmeleri amacıyla tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirler kapsamında il merkezindeki 315 okulda, 420 personel Okul Kolluk Görevlileri ve Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlileri olarak görevlendirilmiştir. 46 Okul Kolluk Görevlimiz il merkezinde bulunan birinci ve ikinci öncelik dereceli 48 okulumuzda 2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemi boyunca sabit olarak görev alacaklardır.

Okul Kolluk Görevlileri ve Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlileri, sorumlu oldukları okulların idarecileri, öğretmenleri, öğrenci ve velileriyle iletişim kurarak, okul içi-çevresi ve güzergâhındaki karşılaşabilecekleri sorunları ve sorunlara çözüm önerileri ile aksaklıkları rapor ederek, okullar ile Emniyet Müdürlüğümüz arasında koordinatörlük görevini üstleneceklerdir.

* “Çiçekleri Soldurmayalım” Projesi

Ülkemizde bazı çocuklar, diğer çocuklardan daha çok risk taşımakta ve dezavantajlı grupta yer almaktadır. Bunlar çocuğun gelişmesini önemli ölçüde aksatmakta ve toplum açısından riskli olan gelişmelerin de kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Bu çerçevede algılandığında bu çocukların özel desteğe ve dayanışmaya ihtiyacı bulunmaktadır.

İlimizde de çocuklar arasında çocukluğunu yaşayamayan, temel eğitimden faydalanamayan, sokakta çeşitli fiziksel ve sosyal risklerle karşılaşan, suça sürüklenen ve suçtan zarar gören çocukların, bir dayanışmaya ihtiyacı olduğundan hareket edilerek; Antalya Emniyet Müdürlüğümüz, “Mesleki Eğitimlerle Geleceğe Bir Adım Daha’’ sloganıyla “Çiçekleri Soldurmayalım” isimli projeli çalışma yürütülmektedir.

Başta Antalya Valiliğimiz olmak üzere, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin destek verdiği projemiz kapsamında, her yıl suça sürüklenen/suçtan zarar gören, eğitim hakkını kaybetmiş ve dezavantajlı gurupta yer alan tüm çocuklara yönelik, uygulamalı mesleki eğitim kursları açılmaktadır.

* “Müzik Atölyeleri” Projesi;

İlimizde ekonomik düzeyi düşük ve suç riski altında olan, özellikle pilot bölge olarak seçilen Kepez ilçesindeki çocukların; Temel müzik ve enstrüman eğitimi ile sevilip takdir edilmeleri, hayatlarındaki farklı zorlukları göğüsleyebilecek özgüvene sahip olmaları, grup çalışması ve işbirliğinin önemi, güvenin değerini kavramalarını ve mükemmeliyetin kendi ellerinde olduğunu fark etmelerini sağlayarak zamanlarını etkin ve verimli kullanmaları amacıyla Emniyet Müdürlüğümüz tarafından projeli çalışma başlatılmıştır.

“Gelecekteki güvenli, özgür ve sağlıklı toplumun bireyleri olan çocuklarımızın; sosyal, toplumsal ve kişisel yönden gelişimlerinde katkıda bulunmak, onlara ulaşabilmek adına kullanılabilecek en iyi eğitim araçlarından biri de müziktir.” Ve “Müziği seven çocuk insanı sever, toplumu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır.” düşünceleriyle başlatmış olduğumuz yine Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) destekli, halen devam eden projeden bugüne kadar üç bin (3000) çocuğa ulaşılarak ücretsiz müzik eğitimi verilmiştir.

* “Umutların Hayal Olmasın” Projesi

Gelişim süreci içinde çocukların büyük bir bölümü gelişen teknoloji, kentsel yaşam, göçle gelmenin etkileri, toplumsallaşma ve çevreye uyum, akran ilişkileri ve ekonomik yoksunluklardan dolayı birtakım zorluklar yaşamakta ve çocukları suç işlemeye iten etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların suçtan uzak kalmaları, koruma, kollama ve sosyal gelişimlerini destekleyerek aynı hatayı tekrar yaşamamaları amacıyla Çocuk Şube Müdürlüğümüz tarafından suça sürüklenen 12-15 yaş gurubu çocuklara yönelik Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) destekli “Umutların Hayal Olmasın” projesi yürütülmektedir.

Proje faaliyetleri kapsamında tespit edilen çocuk ve ailelerine yönelik, sosyal çalışmacı eşliğinde ikametlerinde ziyaret edilmiş ve ziyaret esnasında çocuklara hediyeler verilmiştir. Aile ve çocuklarla değişik gün ve takvimlerde çocuk-gençler için rol model olacak kişilerin yer aldığı toplantılar yapılarak, toplantılar sonrası zaman zaman sosyal ve kültürel faaliyetler (sinema, tiyatro, spor vb.) düzenlenmiştir.

Başlatılan projeyle çocukların karıştığı olaylar (suça sürüklenme vakası) tekrarlanmaması, çocukların karıştığı olayların önüne geçilerek suç ve suçlulukla mücadelede başarı sağlanması hedeflenmektedir.

* Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair çalışmalar

Sporun dili, sanatın dili gibi evrensel bir dildir. Bu evrensel dil sevginin, barışın bütün sınırları aştığı ve insanları kucaklaştırdığı bir dildir. Tüm spor dallarında olduğu gibi, futbolun amacı da dostluk ve kardeşliktir. Futbol dünyanın en popüler spor dalı olması ve milyonları peşinden sürüklemesinden dolayı kitlesel bir tutku olmuştur. Spor, aslında barışın dili iken kitlesel tutkulardan dolayı diğer spor dallarına göre taraftarlar arasında zaman zaman kutuplaşmalar olabilmekte, hiç istemediğimiz hadiseler meydana gelebilmektedir.

Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak, 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ve diğer ilgili mevzuatlar kapsamında, spor müsabakalarının yapıldığı alanların tümünde, müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi, sporun güzelliğinin ve ruhunun kavranması, amacıyla çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.

Son olarak vatandaşlara vereceğiniz mesajlar var mı?

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü olarak “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” düşüncesinden yola çıkarak, “insan odaklı hizmet”, “saydamlık”, “hesap verebilirlik” anlayışı çerçevesinde; toplumun güvenlik, beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alan, bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili, çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerle daha huzurlu bir kent Antalya modeli için çalışmaktayız.

Dünyada hızlı ve geniş kapsamlı bir değişim yaşanmakta olup, ülkemizde kendi payına düşeni yaşamaktadır. Değişim Emniyet Teşkilatı’nı da yakından etkilemektedir. Bu nedenle, klasik güvenlik yaklaşımları yerine kamu düzenini sağlayacak yeni metotların geliştirilerek uygulanması zorunluluğu ülkemizde özellikle polis teşkilatında büyük bir değişim, gelişim ve dönüşüm yaşanmasını da beraberinde getirmiştir. Unutulmaması gerekir ki çağın gereklerine ayak uyduramayan, değişimleri takip edemeyen hiçbir teşkilatın başarı şansı yoktur.

Ancak suç ile mücadele, sadece güvenlik birimlerinin alanda yaptıkları çalışmalar ile olmamaktadır. Vatandaşlarımızın elbette kendi can ve mal güvenlikleri için 7/24 gece gündüz demeden görev yapan polisine güvenmesi, destek vermesi, yardımcı olması, işin olmazsa olmazıdır. Polisin  suçu önleme hizmetlerinde başarılı olması, ancak suç ve suçlulara karşı vatandaşla işbirliğine girmesi ve toplumun her türlü desteğini alarak “ortak akılla ortak çalışma” ile mümkün olabilir. Bu ortak akıl ve ortak çalışmayı tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da katılımları ile sürdürebilirsek karşılıklı iletişim kanallarını açık tutarsak Antalya’ya çok daha kaliteli hizmetler sunarız. Eğer verilen hizmetlerde bir eksiklik var ise herkesin düşüncesine, fikrine, önerisine aynı zamanda eleştirisine de açığız. Bizlerin zayıf bir tarafı var ise bunu inceler geliştiririz.

Hepimizin bildiği gibi toplumda yazılı olmayan kurallar vardır. Bir arada yaşama kültürü gibi. Her şeyden önce, toplumu oluşturan bireylerin öncelikle birbirlerinin yaşam haklarına saygılı olmaları gerekli diye düşünüyorum. Her vatandaş sokağının önünü temizlerse caddeler pırıl pırıl olur. Vatandaş Polisin işini kolaylaştırmalı, yardımcı olmalı. Suçla mücadele; vatandaşlarımızın yaşam alanlarında gördükleri, duydukları, tanık oldukları her türlü şüpheli durumu güvenlik birimlerine iletmeleriyle daha etkili hale gelecektir. Hiçbir zaman unutmamalıyız ki! Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi  “Herkesin vicdanı kendi polisidir. Ancak polis vicdanı olmayanların karşısındadır.”

Antalya Emniyeti olarak hizmetlerimize, her geçen gün yeni bir projeyi daha ekleyerek devam etmekteyiz. Bizler, Sayın Valimizin himayelerinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızla el ele, gönül gönüle ortak akılla hareket ederek hizmet çıtasını daha da yükseklere çıkartabiliriz. Gerek bugüne kadar başlattığımız projeler ve kampanyalar, gerekse bundan sonra başlatacağımız projelerimize katılma noktasında verdikleri ve verecekleri destek için sizin vesilenizle vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU