Her bitki şifalı değil

Her bitki şifalı değil

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, piyasada hemen hemen her ortamda rahatlıkla satılan ve tamamen bitkisel olduğu iddia edilen ilaç dışı ürünler ile sahte ilaçlar konusunda vatandaşları uyardı. Ertekin, bitkisel ürünlerin alımında kesinlikle eczacıya danışılması gerektiğini söyledi.

26 Haziran 2019 - 18:51

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, aktar, baharatçı ve benzeri dükkanların satışı gerçekleşen bitki, bitkisel çaylar ve karışımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Fatih Demirci, Prof. Dr. Yavuz Bülent Köse ve Doç. Dr. Gökalp İşçan katıldı. Ertekin, yaz mevsiminin gelmesiyle bitkisel zayıflama ilacı kullanımının arttığını ifade ederek, bitkisel ürünlerin bilinçsizce kullanılmasının ölüme neden olabileceğini bildirdi. Başkan Ertekin, ilaç niteliği olan bitkisel droglar, bitkisel çay ve karışımların eğitimi olmayan kişiler tarafından hiçbir denetime tabi olmaksızın satılması ve bunun beraberinde getireceği halk sağlığı sorunlarına temas etti.

BİTKİSEL ÜRÜNLER KONUSUNDA UYARI

Piyasada hemen hemen her ortamda rahatlıkla satılan ve tamamen bitkisel olduğu iddia edilen ilaç dışı ürünler ile sahte ilaçlar konusunda vatandaşları uyaran Ertekin, “Aktar, baharatçı ve benzeri dükkanlarda ilaç niteliği olan bitkiler, bitkisel çay ya da karışımların eğitimi olmayan kişilerin yeterli denetime tabi olmaksızın satılması, bu kişilerin ticari çıkarları doğrultusunda halk sağlığını tehdit etmesi, bu dükkanlarda satışı yapılan ürünlerin uygun olmayan saklama koşullarını, hijyen kurallarını gözetmeksizin muhafaza edilmesi hatta halka satılması, kesinlikle yasak olan maddelerin ve karışımların endikasyonlu satışının yapılması sonucunda, toplum sağlığının tehdit edildiği konusu artık hepimizin malumudur” ifadelerini kaydetti

Başkan Ertekin, “Eczacılar bunun yanında, hastaların kullandığı ilaçlar ile takviye edici gıda adıyla piyasada bulunan ve birçok etken maddesini içerebilen diğer ürünlerle de etkileşimleri hakkında bilgiler verebilen, lisans eğitimi sırasında kapsamlı ders alan tek meslek grubudur” dedi.

BİLİNÇSİZ KULLANILAN ÜRÜNLER TEHLİKELİ

Bilinçsizce kullanılan bitkisel ürünlere dikkat çeken Ertekin, ilaçların bitkilerden ya da hayvanlardan elde edilen doğal etken maddelerin doğrudan, sentetik ya da yarı sentetik olarak üretilen, tek başına veya kombine olarak kullanılabilen kimyasal maddelerden oluştuğuna değindi. Ertekin, şifa beklentisiyle bilinçsizce kullanılan,  denetimden uzak birçok bitkisel ürünün, gerek doğru bitki olmamasından gerekse de doz ayarlamaması olamamasından dolayı halk sağlığını olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

DOĞADAKİ MUCİZE PAPATYA

Bu kapsamda çeşitli bitkisel ve besin destek ürünlerinin kullanılabileceğini belirten Ertekin, şöyle konuştu:

“Birkaç örnek vermek gerekirse, hepimizin çok iyi bildiği papatyanın ülkemizde 400’e yakın türü olmakla birlikte sadece 1 türünün tıbbi olması.  Kışın hastalandığımızda öksürüğümüze iyi gelen ıhlamurun ayrıca idrar söktürücü olması dolayısıyla, doğru şekilde kullanılmadığında özellikle böbrek yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması. Piyasada bulunan tarçınlardan neredeyse tamamının karaciğer üzerinde zehirli toksit maddeler taşımakta olması ve bilinçsiz bir şekilde yüksek miktarlarda kullanılması. İşte tam da burada eczacının önemi ortaya çıkmaktadır”

ECZACINIZA DANIŞIN

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin “Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıyor, yetkilileri ise bitkisel veya kimyasal bütün ilaçların Sağlık Bakanlığı’nın izin ve kontrolünde halkımıza ulaştırılması konusunda gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz." diye konuştu. Açıklamanın ardından Antalya Eczacı Odası Eğitim Akademisinin yayınladığı  “Bitkisel Drogların Makroskobik ve Mikroskobik Özellikleri “ kitabın lansmanı gerçekleştirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Kepez’de Sahaf Festivali
Kepez’de Sahaf Festivali