HKM Danışma kurulu toplantısı yapıldı

HKM Danışma kurulu toplantısı yapıldı

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, 15.Dönem ilk Danışma Kurulu Şube Başkanı Okan Hançer başkanlığında gerçekleştirdi. Danışma kurulu gündeminin ilk sırasında, arsa paylı konut tapusu olan Kat İrtifaklı tapuların olması gerektiği gibi Kat Mülkiyetine geçmesini sağlayacak olan Röperli Kroki Uygulaması vardı.

15 Temmuz 2020 - 21:47 - Güncelleme: 15 Temmuz 2020 - 21:50

 Yapı ruhsatı düzenlenme aşamasında yapı henüz ortada yokken düzenlenen arsa payı ortaklığına dayanan kat irtifak tapularının yapının projesine uygun olarak tamamlanması sonrasında Konut tapusu olarak Kat Mülkiyetinin tesis edilmesinin önünü açacak uygulamanın Antalya il genelinde uygulanması konusunda teknik detayları görüşüldü. 

Yapılacak düzenleme ile Antalya ilimizde yıllardır süre gelen konut tapularının arsa payı ortaklığı mülkiyetinden Kat Mülkiyetine geçmemesi gibi önemli bir mülkiyet sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor. Diğer gündem konularımız ise mesleğimizi yakından ilgilendiren, 20 Şubat 2020 tarih 31045 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7221 Sayılı, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, 22 Şubat 2020 tarih ve 31047 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik, 16 Mart 2020 tarihli ve 31070 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanarak yürürlüğe giren Korunan Alanların Tespiti Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslar Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Otopark Yönetmeliği vardı.

Bunun yanısıra üyeler  önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Kuruluna götürülmesini talep ettikleri konular hakkında fikirlerini ve görüşlerini paylaştı. 15.dönem faaliyetlerimiz ile ilgili dilek ve temennilerin görüşülmesi ile birlikte danışma kurulu sonlandırıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ DİJİTAL ORTAMDA İZLEYİCİSİYLE BULUŞUYOR
ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ DİJİTAL ORTAMDA İZLEYİCİSİYLE...
JET HIZIYLA ZAM YAPANLAR İNDİRİMDE YOK
JET HIZIYLA ZAM YAPANLAR İNDİRİMDE YOK