İflas talebi sonrası bilet krizi

İflas talebi sonrası bilet krizi

İflas başvurusunda bulunarak uçuşlarını durduran Atlasglobal'den elinde bilet olanlar ne yapacağını bilemiyor, konuyla ilgili olarak şirketten kimseye ulaşılamıyor. Yönetmeliğe göre yolcuya bilet ücretinin tamamının iade edilmesi gerekiyor. Ayrıca yolcuların tazminat hakkı da bulunuyor.

14 Şubat 2020 - 10:23 - Güncelleme: 14 Şubat 2020 - 10:33

27 Kasım 2019 tarihinde uçuşlarına bir süre ara verdiğini açıklayan ardından 21 Aralık 2019 tarihinde uçuşlarına tekrar başlayan daha sonra ise yurt dışı uçuşlarını iptal eden Atlasglobal'in iflas ettiği iddia ediliyor. Şirketin çalışanlarına iflas hakkında bilgilendirme yaptığı öğrenildi.

Şirketten hiçbir yetkiliye ulaşılamıyor, kurum telefonları cevap vermiyor. Atlasglobal'den bilet alan vatandaşların bir kısmına para iadeleri yapılırken, pek çok kişiye henüz bir iade yapılmadı.

Mevzuat neyi öngörüyor

Hava yolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik'e göre uçuştan iki hafta önce uçuş iptali yolcuya bildirilirse hava yolu şirketi bilet ücretinin tamamının satın alınmıs¸ olduğu fiyat üzerinden nakit olarak veya elektronik banka havalesi ile yolcuya iade ediyor.

Uçuşa iki haftadan kısa bir süre kalmışken uçuş iptal edilirse, yolcu bu süreçte bilgilendirilmiş olsa dahi, yolcuya iç hatlar için 100 Euro, dış hat uçuşlarında ise yolculara;

1. a) 1500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro'nun Türk Lirası cinsinden karşılığı

2. b) 1500 ile 3500 kilometre arası uc¸us¸lar ic¸in 400 Euro'nun Türk Lirası cinsinden karşılığı

3. c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro'nun Türk Lirası cinsinden karşılığı tazminat ödemek zorunda.

Kaynak: turizmgazetesi.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
ALTUN:
ALTUN: "DOĞRU İSTİKAMETTE ATILMIŞ BİR ADIM"