İhracatçı destek bekliyor

İhracatçı destek bekliyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Berdan Ber, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Antalya’dan gerçekleşen yaş sebze meyve ihracatının büyük sıkıntı yaşadığını bildirdi. Başkan Yardımcısı Ber, “Ukrayna’ya ihracatımız tamamen durdu. Rusya’da da büyük kayıp yaşadık. Alacakların ödenmesi konusunda sorun yaşıyoruz. Devletimizin sektörümüze desteğini bekliyoruz” dedi.

01 Mart 2022 - 21:07

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Berdan Ber, Bloomberg HT kanalında canlı yayına katılarak, İrfan Donat tarafından gerçekleştirilen Akıllı Tarım programında Rusya-Ukrayna savaşının yaş meyve sebze sektörüne ve ihracatına etkilerini değerlendirdi. Sözlerine savaşın en kısa zamanda sona ermesini dileyerek başlayan Başkan Yardımcısı Ber, çatışmaların başlamasıyla birlikte sektörün ciddi sıkıntı çekmeye başladığını bildirdi.

Başkan Yardımcısı Ber, “Savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna’ya ihracat yüzde yüz durdu. Rusya’da da ciddi düşüş var. Karadan bu bölgeye gidemiyoruz. Rusya’nın politik unsurları yada başka nedenleri var. Deniz yoluyla giden ürünlerimizi analize tabi tutuyorlar. Yasaklı olmayan ürünler 3-5 gün analiz nedeniyle bekliyor. Bu da raf ömrünü olumsuz etkiliyor. Ukrayna’da çok sayıda tır çaresiz durumda. Alıcı firmalar da çaresiz durumda. İhracatçı firmalarımız bu ürünlerin tüm bedellerini karşıladı ama alıcı yok. Bu ürünler çürüyeceği için bedelsiz olarak yöre halkına dağıtıldı” dedi.

İhracatçıların ve üreticilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için devletten destek beklediklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Ber, “Son 1 hafta 10 günde yaşanan mağduriyetin giderilmesi için devletimizden destek talep ediyoruz. Karşılığı olmayan alacaklarda da destek bekliyoruz. Şuan alacakların muhattabı yok. Alacaklarla ilgili kriz masası oluşturulmalı. Bu yönde bir formül geliştirilmeli. Alacaklar için ruble ile ticareti değerlendirdik ama ülkemizde bazı bankalar ruble hesabı açmıyor. Bu yönde net bir açıklama da yapmıyorlar. Devletimizden bu anlamda bankalarla görüşüp ruble transferi ve kur desteği konusunda destek istiyoruz. Eğer bu adımlar da atılmazsa Rusya’ya ihracat durma noktasına gelecek” diye konuştu.

Alternatif pazarlara da değinen Başkan Yardımcısı Ber, “Alternatif pazarlara ihracatın kolaylaştırılması gerekiyor. Aksi halde sadece ihracatçımız değil, tarımsal üretim gerçekleştiren üreticimiz de büyük sıkıntı yaşayacak. AB ülkelerine ihracat için AB tarafından uygulanan yüzde 50 analiz sıkılığının yüzde 10’a düşürülmesini rica ediyoruz. Maliyet farkının alıcıya yansıtılarak, avantajlı olmalıyız.  Zirai ilaç kalıntısında yüzde 99,5 oranında başarılı bir ülkeyiz. Bu oran göz önüne alındığında analiz sıklığının düşürülmesi ihracatçının hak ettiği bir ödül olacaktır. Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sektörümüze bu güne kadar sağladıkları destek için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
07 Gençlik Antalyaspor Taraftarları Derneğinden Teşekkür!
07 Gençlik Antalyaspor Taraftarları Derneğinden Teşekkür!
Göynük MYO Öğrencisi Usta Şefler Arasından Sıyrıldı
Göynük MYO Öğrencisi Usta Şefler Arasından Sıyrıldı