II. Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı...

II. Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen II. Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı gerçekleştirildi.

20 Ekim 2022 - 16:42

 

TÜRKİYE BİR BAHÇE BİTKİLERİ MERKEZİ

Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, “Türkiye 55 milyon tonluk meyve üretimiyle dünyada 4. sırada yer alıyor. Bu veriye bakarak ülkemizin bir bahçe bitkileri merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Meyveciliğin en büyük sorunlarından bir tanesi iş gücü meselesi. Bugün dünyada pek çok bölgede bu nedenle meyvelerin hasat edilmeden dalında bırakılabildiğini görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırabilecek tek bir gerçek var. O da mekanizasyondur. Tabi ki tarımın her alanında mekanizasyon önemli. Ancak ülkemizde de artık hasat büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Mesela bir kg kirazın önemli bir bölümünü hasat masrafları oluşturuyor. Bu masrafları en aza indirmenin yolu da mekanizasyondan geçiyor. Onun için bu konuyu çok önemsiyorum.” diye konuştu.

 

2019’DAKİ ÇALIŞTAYDAN ÇOK OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIK

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Topakçı, “İlkini 2019’da düzenlediğimiz Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı’mızın 2.’sini gerçekleştiriyor olmaktan son derece mutluyum. Pandemi dolayısıyla 2 yıl ara vermek zorunda kaldık maalesef. Aslına bakarsanız pandemi dönemi tarımsal üretimin öneminin çok daha iyi anlaşılmasına da neden oldu. Bizler de tarımsal üretimdeki verimliliği artırma, maliyetleri azaltma, çevreye ve doğaya zarar vermeden tarımın en doğru ve en verimli şekilde yapılabilmesi için çözümler üretmeye çalışıyoruz. 2019’daki çalıştaydan çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu yıl da faydalı bir çalıştay olmasını diliyorum. Katkıda bulunan Ziraat Fakültemize, sponsorlarımıza ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

AKILLI TARIM VE HASSAS TARIM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI ARTIYOR

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murad Çanakçı, “Ülkemizde son yıllarda tarım alanlarında bir azalma yaşansa da tarım alanlarında meyvecilik ve katma değerli ürünlerde büyük bir artış gösteriyor. Tabi bu durumda mekanizasyonda büyük gelişme gösteriyor. Daha önceki yıllarda tarlalarda kullanılan traktör ve tarım makinaları meyve bahçelerinde çalışmaya zorlanırken şu anda tamamen bahçeye yönelik tarım makinaları kullanılıyor. Önümüzdeki süreçte akıllı tarım ve hassas tarım teknolojileri de çok sık kullanılıyor olacak. Üstelik bu değişimler çok kısa sürelerde gerçekleşiyor ve giderek de bu değişimler hızlanacak. Tabi bu süreçlerde gerek özel sektörde gerek kamuda ve üniversitelerde çok önemli tecrübeler ortaya çıkıyor. Bizler bu çalıştay vesilesiyle bu tecrübelerin paylaşılmasını sağlayarak ülke tarımına katkıda bulunulmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

ALANINDA UZMAN PEK ÇOK KONUŞMACI KATILIYOR

Alanında uzman pek çok konuşmacının katıldığı ve “İklim Değişikliği Sürecinde Bahçe Ürünlerinde Mekanizasyon Uygulamaları, Meyve Bahçelerinde İHA Kullanımı, Hassas Tarım Çözümlerinin Tarımda Kullanımı, Hasat Sonrası Sınıflama Makinelerinin Kaliteli ve Verimli Ürün Yetiştiriciliğine Katkıları, Yalova Yöresi Elma Bahçelerinde Bazı Zemin Yönetimi Konularının Meyve Kalitesine Etkisi, Elma Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Uygulamaları: Büyük Ölçekli İşletme Örneği, Tropik Meyve Türlerinde Mekanizasyon Uygulamaları, Meyve Yetiştiriciliği Mekanizasyonu Uygulamalarındaki Gelişmeler, Meyve Yetiştiriciliğinde Su-Enerji Kullanımı ve Verimlilik, Meyve Yetiştiriciliği Mekanizasyonunda Gelişmeler, Fırsatlar, Beklentiler” konularında sunumların ve panellerin gerçekleştirildiği çalıştay gün boyu devam etti.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU