İMALATTAN PATRONLUĞA UZANAN BİR HİKÂYE

İMALATTAN PATRONLUĞA UZANAN BİR HİKÂYE

SİMİT KÜLTÜRÜNÜN VAZGEÇİLMEZİ “HARİKA SİMİT”

25 Aralık 2017 - 21:58 - Güncelleme: 27 Aralık 2017 - 18:44

ANTALYA’DA SİMİT KÜLTÜRÜNE YENİ BİR İVME KAZANDIRAN HARİKA SİMİT’İN SAHİBİ BAŞARILI İŞ ADAMI ARİF SAYAR, GÜNDEN GÜNE BÜYÜYEN İŞLETMESİYLE GÖRENLERİ KENDİSİNE BİR KEZ DAHA HAYRAN BIRAKIYOR. KISA SÜREDE ANTALYA’NIN BİRÇOK BÖLGESİNDE YER EDİNEN VE ÖZELLİKLE KÖŞE MEKÂNLARI TERCİH EDEN SAYAR DÜŞMAN ÇATLATACAK CİNSTEN BİR AYDA İKİ ŞUBEYİ BİRDEN HİZMETE AÇTI… BU BAŞARISINI ÖZELLİKLE EKİBİNE BORÇLU OLDUĞUNU SÖYLEYEN ANTALYA’NIN SİMİTÇİLER KRALI ARİF SAYAR İLE ARALIK AYINA ÖZEL KEYİFLİMİ KEYİFLİ BİR SOHBET GERÇEKLEŞTİRİYORUZ İŞTE DETAYLAR…

Röportaj: Esra KÖKSAL

Fotoğraf: Murat SAY

Arkamda dağ gibi ekibim var

Merhabalar Arif bey…Akdeniz Bülten ailesi olarak yine birlikteyiz. Özellikle hiçbir açılışınızı kaçırmıyoruz. Şimdi kaçıncı şube oldu ve bu başarı nasıl elde ediliyor? Nedir bunun sırrı?

Şuanda Harika Simit olarak 8. Şubenin açılışını Muratpaşa Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal beyin katılımı ile gerçekleştirdik. 4 şube bize ait diğer 4 şube ise franchaise olarak hizmet veriyor. Tabi ki bugünlere gelmek kolay olmadı. Bizim en büyük özelliğimiz emin adımlarla yürüyoruz. Harika Simit’te harika ötesi sağlam bir ekibimiz var. Sırtımı onlara yaslıyorum dersem abartmış olmam. Bir tek bizim iş değil her iş ekip işi.

Şube seçerken dikkat

Bir ayda iki şubeyi birden açtınız. Hangi şubelerdi onlar ve şubeleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

İlki Toros şubeydi o bölgenin bir eksiği vardı. Fırın pastane olabilir ama bölgede kalite eksiği vardı.. Diğer şube ise Güzeloba Şubesiydi. Şubeleri seçerken daha çok yeni gelişen yerlerde belli seviyelere gelmiş bölgeleri tercih ediyorum. Bir yerde ilk olmak önemlidir. Mekanları seçerken gidiyoruz yere bakıyoruz. Uygun değilse mekânı kabul etmem. Dükkân iş yapmazsa benim ismim lekelenir. Baktığımız yer güzel ise işlemlere başlarız. Şube seçerken köşe olmasına dikkat ederim.

Usta yetişmiyor

Bu işe nasıl başladınız? Ve sizin gibi genç bir işletmeciden gençler için de tavsiyeler almak istiyoruz. Özellikle ailelere ne tür mesajlar vermek istersiniz?

Bizim zamanımızda okula giderken öğretmenlere eti senin kemiği benim denirdi. Sırf çocuklar bir şeyler öğrensin de adam olsun diye. Ancak ne yazık ki şimdi öğretmen öğrencinin kulağını çekti diye hocalar darp ediliyor. Eskiden meslek öğrenmek altın bilezik sayılırdı. Gençler meslek öğrensinler. Ellerlinde bilezik olsun. Eskiden eleman sıkıntısı olmazdı ama usta yetişmiyor. Çalışacak eleman yok. Eleman bulamıyoruz. Ben buradan ailelere çocuklarını genç yaşta eğitmelerini tavsiye ediyorum. Neticede ağaç yaşken eğilir. Onun dışında mesleğe bende çocukluktan başladım. İmalat, tezgahtarlık, çıraklık, ustalık derken kendi işimizin patronu olduk.

Antalya’dan sonra Denizli ve Isparta

Bize konseptinizden bahseder misiniz neler bulunuyor menüde? Öte yandan fırınların simit satması rahatsız ediyor mu?

Her sabah 06.00’da mesaimiz başlar. En geç saat 18.00’da kapatırız. Menümüzün kahvaltı tabağı, sövüş, melemen, sahanda yumurta ve serpme kahvaltıdan oluşuyor. Franchaise hariç 60 kişilik bir ekipten oluşuyoruz. Amacımız Antalya’nın geneline yayılmak. Özellikle Lara bölgesinde açık var. Orada daha da çoğalmayı düşünüyoruz. İl olarak ise Denizli ve Isparta ilk hedefimiz. Fırınların simit satmasını doğru bulmasam da biz kalitemize ve lezzetimize çok güveniyoruz. Onun dışında ekmek satan yerlerin simit satmasını doğru bulmuyorum.

Kahvaltı kültürünün vazgeçilmezi “simit”

Son zamanlarda kahve üzerine mekânları daha sık görüyoruz. Kimi görsek kahveci. Siz niye simit sektörüne yöneldiniz?

Simit Osmanlı döneminde İstanbul’da ortaya çıkmış sonrasında tüm dünyaya yayılmış ve bugünlere gelmiş bir kültürümüzdür. Bölgelere göre değişir. Kimi yerlerde pekmezle, sütle, farklı mayalarla yapılanları vardır. Harika Simit’in simitleri de özel bir karışımla yapılıyor. Zengininden fakirine herkesin sofralarında görebileceğiniz bir şey. Simit genellikle çay, peynir veya kahvaltıda tüketilir. Simit ile çay içmek geleneksel bir kültür olduğu için bizde müşterilerimize burada bu keyfi yaşatıyoruz. Bizim işletmemiz kahvaltıya yönelik hem simit satıyoruz hem keyif.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
ANTALYA’YA UZAK DOĞUDAN YAKIN DOST ANHUİ
ANTALYA’YA UZAK DOĞUDAN YAKIN DOST ANHUİ