İş İnsanları Meclisi’nin konuğu Dr. Ünal Hülür

İş İnsanları Meclisi'nin konuğu Dr. Ünal Hülür

İş İnsanları Meclisi’nin geleneksel toplantısı Aydın Usta restoranda gerçekleştirildi. Toplantının konuğu Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür oldu. Hülür, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından(GETAT) bahsetti. Hülür, GETAT’ın sertifikalı uzman hekimler tarafından uygulandığını bunun da merdivenaltı yöntemlerin önüne geçilmesini sağladığını aktardı.

24 Ocak 2020 - 14:29 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 15:14

Sağlık alanına yakın takip

Her biri kendi alanlarında isim yapmış iş adamlarından oluşan İş İnsanları Meclisi’nin açılış konuşmasını yapan Yemen Kahvelerinin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çilingiroğlu, İş İnsanları Meclisi’nin sektördeki temsilcilerin etkileşimi ve gelişimi açısından önemli bir oluşum olduğunu her 2 haftada bir biraraya gelindiğini söyledi. Sağlık Müdürü Ünal Hülür’e bu güzel buluşmada yer aldığı için teşekkür eden Çilingiroğlu, Sağlık Müdürlüğünün Antalya’daki çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve sağlık alanındaki yatırımların artarak devam edeceğine inandıklarını söyledi. Dr. Ünal Hülür de böyle bir topluluğun davetlisi olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

GETAT hakkında konuştu

Konuşmasında daha çok Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından bahseden Hülür,  “Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp” yöntemlerinin  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünü olduğunu aktardı.Hülür bu konuda şunları söyledi: “Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek ve halk sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile uygulama yetkisi sadece hekimlere ve kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine verilmiştir

“Hekimler ve diş hekimleri her bir kurs için belirlenen süre ve düzenlenen eğitim programları sonrasında sertifika almaları halinde bu tedavi yöntemlerini uygulayabileceklerdir. Bu tedavi yöntemleri ile ilgili Sağlık Müdürlüğü Eski binamızda eğitimler verilmektedir. 2014 yılında yayımlanan yönetmelik kapsamında hekimler ve diş hekimlerine eğitimi verilmeye başlanan alanlar; Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi), Akupunktur,  Kupa Terapi, Sülük Tedavisi, Hipnoz, Ozon Terapi, Mezoterapi, Apiterapi, Proloterapi, Osteopati,  Refleksoloji,  Homeopati, Kayropraktik,  Larva Uygulaması,   Müzik Terapi’dir. Hastalara, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, denetlenebilir sağlık kurumlarında sertifikalı hekimler tarafından verilmektedir. Bu sayede yetkisiz (merdiven altı) uygulamaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti