İşitme engelliler ÖTV mağduru

İşitme engelliler ÖTV mağduru

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, İşitme engelli vatandaşların ötv sorunu ile iligli Hazine Bakanı Berat Albayrak’a soru önergesi verdi.İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, yüzde 90 altında işitme engeli bulunan vatandaşların işitme engeli ile hareket ettirici tertibat arasında bir ilişki bulunmadığından ÖTV indiriminden faydalanamadığını belirtti.

11 Kasım 2019 - 11:50

Subaşı söz konusu mağduriyet ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "4760 sayılı ÖTV kanunu, bazı şartları taşıyan malul ve engelliler ile şehit yakınlarına her 5 yılda 1 defa vergi istisnası ile araç satın alma hakkı vermektedir. Bu tarz araç alımlarında kişiler ÖTV’den (özel tüketim vergisi) muaf tutularak araç satın alabilirler. ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90, ÖTV indirimden faydalanmak için en az %40 olmalıdır.

Ancak işitme engeli sahibi vatandaşlarımız için istisnai bir uygulama mevcuttur. İşitme ve konuşma bozukluğu özrü nedeniyle araçta hareket ettirici özel tertibat yapılması söz konusu olmadığından, sadece işitme ve konuşma bozukluğu olanların ÖTV Kanununun 7/2. maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır.

Bu sebeple, % 90 altında işitme engeli bulunan vatandaşlar, işitme engeli ile hareket ettirici tertibat arasında bir ilişki bulunmadığından ÖTV indiriminden faydalanamamaktadır.

Gerekçe olarak 30 Nisan 2010 tarih ve ÖTV-2/2010-3 “Özel Tüketim Vergisi Sirküleri/12” sirküleri gösterilmektedir. Buna göre “3.Uygulama Esasları a) Sakatlık Dereceleri” bendinde, “Sakatlık derecesi %90’ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın; altında olanlar için ise “h” sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. sakatlık derecesi % 90’ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır” ibaresi yer almaktadır.

Yine aynı sirkülerin “3. Uygulama Esasları b) bendine de kısaca eklemek gerekirse“Kanunun 7. Maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığı ile uyumlu olması da yasal zorunluluktur” ibaresi var.

Bu bilgiler ışığında

1- İşitme engelli vatandaşlarımız için yeni bir düzenleme ve engelliler arası oluşan farklılığın giderilmesi düşünülmekte midir?

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • İsimsiz
  1 ay önce
  Ya neden bizi de saymıyorlar. Ne farkımız var? Araba içi ses yükseltici ihtiyacımız var! ( ambu***s itfaiye özellikle korna) Buda bi engel değil mi?
 • Hanife sözan
  11 ay önce
  İşitme engellilere ÖTV siz araç İstiyoruz
 • Erdal kirazli
  2 ay önce
  Işitme engelli abim var ötesi arac dan ailesi olarak bizdenyarar***mak istiyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu