İTALYA’NIN ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇILIŞI...

İTALYA’NIN ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vali Ersin Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya’nın Antalya Fahri Konsolosluğu’nun açılış törenine katıldı.

04 Aralık 2021 - 20:39

 

 

İtalya'nın Antalya Fahri Konsolosluğu açılış töreni Belek’te bir otelde gerçekleştirilen törenle yapıldı. Törene Vali Ersin Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, İl Jandarma Komutanı Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, İtalya Antalya Fahri Konsolosu Ramazan Üçdan ve protokol üyeleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalya ile her alanda iş birliği yaptıklarını ve bir taraftan ikili ilişkileri geliştirirken diğer taraftan Libya ve diğer konular başta olmak üzere bölgede barış ve istikrar için birlikte çalıştıklarını anlattı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile sık sık görüşerek, bilgi alışverişinde bulunduklarının vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "İkili ticaret hacmimizi, ekonomik ilişkilerimizi, iş birliğimizi karşılıklı çıkar ve yarar temelinde geliştirmek için çalışıyoruz. İtalya ile ikili dış ticaretimiz bu yıl 2019 yılı seviyesini geçiyor. Ekim ayı itibarıyla bile 2019 rakamını geçiyor, yani 19,1 milyar dolardı, bunu yakalıyoruz. Dış ticaretimizde tam bir denge var. 9,3 milyar dolar ihracat yapmışız, İtalya'dan da 9,2 milyar dolarlık ithalat yapmışız. Yani her iki ülkenin yararına dengeli, sürdürülebilir bir ticaret. Bizim hedefimiz 30 milyar dolara ulaşmak. Potansiyelimizin farkındayız. Bu doğrultudan gerekli adımları atacağız. Hükümetler arası zirveler dahil tüm mekanizmaları kullanarak, önümüzdeki süreçte 30 milyar dolar hedefine ulaşacağız."

İtalya, Türkiye'ye 2020'de En Çok Yatırım Yapan Ülke Oldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalya'nın Türkiye'nin sunduğu fırsatlardan dolayı ilgisinin çok arttığını, geçen sene salgına rağmen İtalya'nın Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını vurguladı. 25 sene öncesinde tüm dünyadan Türkiye'ye ancak bir yılda bu kadar yatırım gelebildiğini dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Salgına rağmen bir yılda, bir ülke 970 milyon dolar yatırım yaptı. Bu rakamla İtalya, Türkiye'ye 2020'de en çok yatırım yapan ülke oldu. Bu hızla devam ederse, şu anda Türkiye'de toplamda en büyük yatırımcı ülke Hollanda'dır. 27 milyar dolarlık bir yatırımı var. İtalya'nın Hollanda'yı geçeceğine inanıyoruz." dedi.

Bunun Türkiye ekonomisine olan güvenin de bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte ilişkileri geliştirirken sadece her şeyi kendilerinden beklemenin doğru olmadığını aktardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İş adamlarımızın girişimciliğine çok güveniyoruz. Türkiye'deki diplomatlar da yoğun şekilde çalışıyor. Diplomasi gerçekten o kadar çok katmanlı ki bugün. Sadece ekonomik alanda değil, diğer alanlarda da Dışişleri Bakanlığı'nın tek başına üstesinden gelebileceği bir alan değil. Çeşitlilik arttı, diplomasinin içindeki aktörlerin sayısı arttı. O nedenle fahri konsoloslara da önemli görevler düşüyor. İtalya'nın Antalya Fahri Konsolosu Ramazan Üçdan da önemli katkılar sağlayacak. İki ülke arasındaki ilişki turizm alanındaki iş birlikleri daha da geliştirecektir. Salgına rağmen sektörümüzün girişimciliği ve bu zor şartlara kendisini kısa sürede adapte etmesi sayesinde bu sene ülkemize gelen turist sayısı geçen seneye göre yaklaşık iki kat arttı. Ama bizim 2019 hedefini yakalayıp, üstüne koymamız lazım. 2023 hedefimiz 50 milyar dolardı, 2019'daki rakamlardan sonra 70 milyar dolara revize ettik."

İtalya ile Türkiye arasında turizm alanındaki iş birliğini artırmak için herkese önemli görevler düştüğünü hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'nın dünyanın göz bebeği olduğunu ifade etti.

Konsolosluğun her iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirerek köprü görevi göreceğine inandığını söyleyen Vali Yazıcı, Fahri Konsolos Ramazan Üçdana çalışmalarında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Vali Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu beraberindekilerle kurdele kesimi gerçekleştirerek, İtalya'nın Antalya Fahri Konsolosluğunun açılışını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez’den ‘Sömestir Kampı’ 
Kepez’den ‘Sömestir Kampı’ 
“MİLLETİN OYUYLA MİLLETE KUMPAS KURULMAZ”
“MİLLETİN OYUYLA MİLLETE KUMPAS KURULMAZ”