‘İtfaiye erleri de şehit sayılmalı’

‘İtfaiye erleri de şehit sayılmalı’

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası Antalya Şube Başkanı Demet Kurupınar, Van Bahçesaray Karayolu’nun 33. Km’sinde üzerine çığ düşen ve şehit olan itfaiye erlerinin Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in de itfaiye erlerinin şehit sayılmaması ile ilgili yaptığı açıklamada iktidara seslendi.

11 Şubat 2020 - 13:51

Görevi başında yaşamını yitiren itfaiyecilerin neden şehit sayılamayacağını soran Kurupınar, “Van Bahçesaray Karayolu’nun 33. Km’sinde üzerine çığ düşen minibüsteki 2 vatandaşın kurtarılma çalışması için olay yerine giden kurtarma ekibinin de üzerine çığ düşmüştür. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yapmış olduğu ilk açıklamada Bahçesaray Karayolu’nda kurtarma çalışması yapan ekibimizin üzerine kayan çığ sonucu 8 Jandarma 3 Korucu 9 sivil 1 İtfaiye Er’inin yaşamını yitirdiğini bildirmiş ancak kısa süre sonra 2 itfaiye Er’inin daha hayatını kaybettiğini duyurmuştur” dedi.

2330 Sayılı Kanun Maddesi ile şehit ve gazi sayılanları sıralayan Kurupınar, sözlerini şöyle sürdürdü: “2330 sayılı nakit yardım ve aylık bağlanması hakkında kanunun 2. Maddesi bu kanunun (a) bendinde iç güvenlik ve asayişin korunması veya kaçakçılığın, men takip ve tahkiki veya trafik yol güvenliği sağlamak konularında görevlendirilenler,

1- Jandarma Emniyet Sahil Güvenlik Personeli

2 – Silahlı Kuvvetler Ve Milli İstihbarat Personeli

3- AVM Ler Mahalleler Ve Kır Bekçileri

4- Orman Ve Gümrük Muhafaza Memurları

2330 sayılı kanunun (b) bendinde güven ve asayişi ihlal eden eylemler ve kaçakçılığa ilişkin olayların kovuşturma ve soruşturma işlemlerini yürüten adli, askeri hâkimler ve cumhuriyet savcı ve savcı yardımcılarını kapsayan(c) güven ve asayişi ihlal eden eylemler ve kaçakçılığa ilişkin eylemlerin önlenmesine yönelik görev yapan mülki idare amirleri

(d) tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakli ile ceza ve tutuk evlerinin iç ve dış güvenliğini sağlamakla görevli personeline güven ve asayişin korunması hizmetlerinden yararlanılması zorunlu olan ve yetkililerce kendilerine bu amaca yönelik görev verilen kamu görevlileri ve sivilleri

(f) devlet güçlerini sindirme amacına yönelik yapılan saldırılara maruz kalan kamu görevlilerin

(h) Türk silahlı kuvvetleri jandarma sahil güvenlik ve emniyet teşkilatında bulunanları 24.02.2000 tarihli ve 4536 sayılı denizlerde ve yurt yüzeyinde görülen patlayıcı madde ve şüpheli cisimler uygulanacak kanunda tanımlanan patlayıcı maddelerin incelenmesi muhafazası nakli imha edilmesi ve zararsız hale getirilmesi işlerinde görev verilenler yukarıda sayılanların yaptıkları görevler ve yardımlar sebebi ile saldırıya maruz kalmaları durumunda eş anne baba kardeş hısım akraba kim varsa şehit ve gazi sayılmaktadır”

Ülkede yaşanan her türlü yangın doğal afet kaza sırasında can siper hane gözünü bile kırpmadan hayatını hiçe sayarak vatandaşın canını ve malını kurtarmak için var olan itfaiye çalışanlarının bu kanun kapsamının dışında tutulmasını eleştiren Demet Kurupınar, “İtfaiye personelinin şehit sayılmıyor olmasını anlamak mümkün değildir. Birlikte görev yaptıkları yukarıda saydığımız personeller şehit sayılacak ancak aynı amaç uğruna hayatını kaybeden itfaiye erleri, aklımızla dalga geçercesine yok sayılacaktır. Evet görevleri başında yaşamını yitiren bütün itfaiyeci arkadaşlarımız bizim şehidimizdir. Ancak iktidar ve muhalefet partilerine sesleniyoruz derhal kanun değişikliği yapılmalı ve görev başında hayatını kaybeden itfaiye personelleri de şehit olarak kabul edilmelidir. Bununla ilgili olarak sendikanız Tüm Yerelsen 2016 Yılı’nda kanun teklifi hazırlamış ve ancak kanunda herhangi bir değişiklik olmamıştır” diye konuştu.

Konuşmasında ülkemizi yöneten iktidara seslenen Demet Kurupınar, “Anayasada yer alan sosyal devlet ilkesi dikkate alınarak itfaiye çalışanlarının yapmış oldukları iş riski göz önünde bulundurulup derhal meslek sınıfına alınmalıdır. Bu çok zor bir durum değildir. En son Elâzığ depreminde gördüğümüz üzere Sayın Cumhurbaşkanımız bir vatandaşın kurtarılmasına yardımcı olan Suriyeli Mahmut’a vatandaşlık verirken kolayca verdim gitti demiştir. Oysaki hayatını hiçe sayan onlarca afetzedeye her zaman can siper hane olan itfaiye erlerinin kanun maddesi dışında tutulması anayasada yer alan sosyal devlet ilkesine uymamaktadır. İtfaiye ve zabıta teşkilatlarında görev yapan personelin görevlerinden dolayı ya da görevleri sona ermiş olsa bile yaptıkları hizmetler nedeniyle maruz kaldıkları yaralanma veya hastalık sonucu ölüm sakatlanma halinde, kendilerine ve yakınlarına nakdi tazminat ile bağlanacak aylığın ve bu yüzden yaralanmaları halinde ödenecek tazminatın esas ve yöntemleri düzeltilmelidir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
ALTUN:
ALTUN: "DOĞRU İSTİKAMETTE ATILMIŞ BİR ADIM"