İyi Parti’den MUÇEV’e tepki

İyi Parti’den MUÇEV’e tepki

İyi parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Teşkilat Başkanı Bülent Erol, Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkanı Şenel Tola, Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk ve Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya ile birlikte Demre Üçağız bölgesinde biraraya gelip 12.983,02 m2’lik alanın Belediyeden alınıp MUÇEV’e verilmesine tepki gösterdi.

05 Ekim 2020 - 13:46

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, “Hepinizin son yıllarda ismini sıkça duyduğu, fakat amacının ne olduğu ve nasıl bir kuruluş olduğu kamuoyundan ısrarla saklanan MUÇEV isimli bir şirket var.
Şeffaflıktan uzak yapısı ile dikkat çeken ve basına yansıyan birçok şaibe ile anılan bu şirket, öyle anlaşılıyor ki, mevcut iktidarın kıyı alanlarını ticarileştirme politikasının bir aracı haline gelmiştir.
İktidar; kamuya, yani vatandaşlarımıza ait olması gereken kıyı alanlarını hem ticarileştiriyor, hem de bunu vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini cezalandırmak için kullanıyor.
Mevcut iktidar zihniyetinin bu tutumu hem Anayasaya, hem de Kıyı Kanunu’na açıkça aykırıdır.


Hukukun üstünlüğünü ve kamu yararını her şeyin üzerinde tutan İYİ Partililer olarak; MUÇEV’in ranta, kıyılarımızın adeta yağmalanmasına ve vatandaşlarımızın cezalandırılmasına dayanan faaliyetlerine sessiz kalmamız mümkün değildir.
Söz konusu şirket adını ilk kez memleketim ve seçim bölgem olan Muğla’da duyurmuştur.
Geldiğimiz aşama itibariyle, neredeyse Türkiye’nin tüm kıyı alanlarında faaliyet gösteren MUÇEV’in rant ağlarına Antalya’nın ve Demre’nin kıyı alanları da eklenmiştir.
Nitekim, Demre ilçemizdeki Üçağız Mahallesi “Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi”nde bulunan 12.983 metrekarelik kıyı alanın işletme yetkisi Demre Belediyesi’nden alınmış 10 yıllığına MUÇEV’e devredilmiştir.
Söz konusu devir işlemi Demre Belediyesi’nden habersiz, ihalesiz ve dolayısıyla da hukuksuz bir şekilde yapılmıştır. 
Bu durum, Demrelilerin gelirlerinin Demrelilerden kaçırılması ve bundan sonra Demrelilerin faydalanamayacağı şekilde özel bir şirkete aktarılması anlamına gelmektedir.
Açıkça ifade etmek gerekirse bu politika, son yerel seçimlerdeki siyasi tercihlerinden dolayı Demrelileri cezalandırma politikasıdır.


Zira bir önceki dönemde AK Parti’nin yönettiği Demre Belediyesi’ne ait olan bu kıyı alanlarının, Belediye’nin yönetimi İYİ Parti’ye geçince apar topar MUÇEV’e devredilmesi, mevcut iktidarın kayırmacılığa ve çifte standarda dayanan otoriter demokrasi anlayışının açık bir göstergesidir.
Ne yazık ki, Muğla’dan aşina olduğumuz ve Demre’de de karşılaştığımız bu durum,  Millet İttifakı tarafından yönetilen birçok ilimizde ve ilçemizde de söz konusudur.
Birçok kıyı alanını zikrettiğimiz şekilde ele geçiren MUÇEV’e ilişkin dikkat çekici iddialar söz konusudur.
MUÇEV’in ihalesiz aldığı kıyı alanlarından elde ettiği kira veya işletme gelirlerini nasıl kullandığını öğrenmek mümkün değildir.
Öte yandan bu şirketin vergiden muaf bir şekilde faaliyet gösterdiği iddia edilmektedir.
Tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaşananlara sessiz kalması, kamuoyunu aydınlatmaması da dikkat çekicidir.
Dolayısıyla iktidarın MUÇEV’in vergiden muaf olup olmadığını, muafsa hangi yasal çerçevede bu muafiyetin sağlandığını; değilse, şimdiye dek ne kadar vergi ödediğini kamuoyuyla paylaşması lazımdır.
Anayasamızın ve yasalarımızın öngördüğü gibi, kıyılarımız halkın kullanımına açık olmalıdır.


 Demre kıyılarını korumak amacıyla bu tahsis veya kiralamalar yapılıyorsa, o zaman şartları belirlenmek ve halkın kullanımına açık olmak kaydıyla bu alanlar, halka en yakın kamu kurumu olan Demre Belediyesi eliyle işletilmelidir.
 İlgili bakanlıklar ise sadece denetimi ile ilgilenmelidir.
Bununla beraber, iktidar;
Demre’de olduğu gibi kıyı alanlarını rant aracı olarak görmekten bir an önce vazgeçmelidir. 
Belediyeler üzerinden bu alanların gerçek sahibi olan vatandaşlarımızı “nasıl daha iyi yararlandırabiliriz?” sorusuna cevap aramalıdır.
MUÇEV’in yapısı ve faili olduğu hukuksuzluklar ile ilgili olarak acilen kamuoyunu aydınlatmalıdır.
Ayrıca, MUÇEV ve MUÇEV gibi şirketler aracılığıyla Millet İttifakı belediyelerini ve vatandaşlarımızı cezalandırma politikasına da bir an önce son vermelidir.
Sözlerime son verirken bir kez daha ifade etmek isterim ki;
 Biz İYİ Parti olarak; ranta, hukuksuzluğa ve kamu kaynaklarının yağmalanmasına dayanan bu otoriter yönetim zihniyetine ve keyfi politikalarına karşı sonuna kadar Demrelilerin sesi olacağız ve Demrelilerin hakkını korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.
İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran ise, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özellikle Ege bölgesindeki birçok sahili ihalesiz olarak Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı Muğla Turizm Çevre Vakfı’na (MUÇEV) verdiğini biliyoruz. 
Bakanlığa bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında 20 bin TL sermaye ile 2014 yılında kurulan MUÇEV’e, ülkenin birçok noktasındaki sahiller, plajlar ve hatta ormanlık alanlar bile ihalesiz olarak verilmeye devam ediyor.
Son olarak, Demre’nin Üçağız Mahallesi Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12.983,02 m2’lik alanın işletmesinin on yıllığına MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un oluru ile verilmesini protesto edip, Demre Belediye Başkanımız Okan Kocakaya’ya destek için buradayız.
MUÇEV’in Muğla ve Edirne bölgelerindeki sahillerin ardından Antalya’nın sahillerine ve denizine de göz dikmesi kabul edilemez. Özellikle Millet İttifakı’na bağlı belediyelerinin hizmet alanlarını bakanlığa bağlı bir şirkete vererek, bölge halkı cezalandırılıyor ve sahiller ellerinden alınıyor. 
İyi Parti olarak, Antalya ve Demre’nin sahillerini, denizinin talan edilip, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Başta Demre Belediye Başkanımız Okan Kocakaya başta olmak üzere Demre halkı ile birlikte konunun takipçisi olacağız.
Demre Belediyesi’nin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan Demreli hemşehrilerimiz Üçağız İskeleri ve otoparkından ücretsiz olarak faydalanıyordu. Bunun MUÇEV’e 10 yıllığına kiraya verilmesinin gerçekleştirilip, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 22 Temmuz 2020 tarihli yer teslimi tutanağı ile haber verilmesi de ayrı bir muamma. Neden Demre Belediyesi bu durumdan haberdar edilmedi? Burada amaç Millet İttifakı’nın belediyelerini zor durumda bırakmak mı, yoksa bölge halkını cezalandırmak mı? Takdir kamuoyunun.
İyi Parti Antalya İl Başkanlığı olarak, Demre'mizin kaynaklarından yine Demre'mizin ve Demreli hemşehrilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” dedi. 
İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Demre belediyesinin denetimi ve tasarrufunda hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır? Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan Olur’u ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır? Bugüne kadar hangi kıyı ve sahiller, iskele ve denizsel alanlar MUÇEV’e kiralanmıştır? Kekova iskelesi ne kadar süre ve bedelle kiralanmıştır? Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir? Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanması hakkına zarar veren bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? İyi Parti olarak halkımızın haklarınının yandaş şirketlere verilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, “Belediyemizin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan güzel yürekli hemşehrilerimize ücretsiz kullandırdığımız, Üçağız İskelesi ve Otoparkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. 'ye 10 yıl süre ile ihaleye çıkarılmaksızın kiraya verilmiştir. Bu kiralamadan, aşağıdaki yazının tebliğ edilmesi ile ancak haberdar olduk. Demre'mizin kaynaklarından yine Demre'mizin ve Demreli hemşehrilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı
Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları...
ATABEM kayıtları başlıyor
ATABEM kayıtları başlıyor