İyi Parti’den ‘Toplumun Temeli Kadın’ paneli

İyi Parti’den ‘Toplumun Temeli Kadın’ paneli

İyi Parti Antalya Kadın Politikaları Başkanlığı, Toplumun Temeli Kadın adlı panel düzenledi. Programda konuşan Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, “İYİ Parti ise, kadınları iktidara getirecek. Kadınlar da İyi Parti’yi iktidara getirecek. Onun için ev kadını da olsa, iş kadını da olsa kadınlara haksızlık yapmayın. Bir kadını haksızlığa uğratıp kızdırmayın, onu düşman edinmeyin” diye konuştu.

24 Şubat 2021 - 16:22

İyi Parti Antalya Kadın Politikaları Başkanı Aysel Damatoğlu, Toplumun Temeli Kadın adlı panel düzenledi. Panele İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Kurucular Kurulu Üyesi Musa Ertugan, İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, İyi Parti il divan kurulu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda konuşan Başkan Başaran, AKP’li milletvekilinin skandal açıklamalarına dikkat çekerken, Türk toplumunda kadının saygın bir yeri olduğunu vurguladı.

Başkan Başaran, “Bugünlerde AKP’nin üst düzey kadroları, milletimize tepeden bakan o çirkin tavırlarını, insanımızı sürekli kutuplaştıran o kirli zihniyetlerini, teker teker dışa vurmaya devam ediyor. Bir AKP milletvekili, üstelik de, kadın bir milletvekili, çıktı AKP’ye göre onurlu kadının tarifini yaptı aklı sıra. Tacize, tecavüze, utanmazlığa maruz kalan kadınlar için, utanmadan, 'Onurlu kadın bir sene beklemez, ertesi gün şikayet eder' dedi. Bu açıklamanın anlamı ise 'Tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa, onursuzdur', 'Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur' demektir. 
 Unutulmamalıdır ki, Türk toplumunda kadının saygın bir yeri vardır. Orta Asya'da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetiminde, hakanların yanında hatun adı verilen eşleri de söz sahibiydi. Toplumda tek eşlilik prensibine bağlı kalınır, ev eşlerin ortak malı sayılırdı. Namus ve iffete büyük bir önem verilirdi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarımızın medenî, siyasal ve sosyal haklarına kavuşması gerektiğine inanıyordu ve bu inancını “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar gayret gösterdim diyemez" diyerek dile getirmiştir. 
İYİ Parti ise, kadınları iktidara getirecek. Kadınlar da İyi Parti’yi iktidara getirecek. 
Sözlerime Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile son vermek istiyorum: "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"
Bir kadın Genel Başkanı olan İyi Parti’nin İl Başkanı olarak onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu.


DAMATOĞLU: KADINLARIMIZ KUTSALDIR
İyi Parti Antalya Kadın Politikaları Başkanı Aysel Damatoğlu, kadına yönelik şiddetin, kadınların beden ve ruh sağlığını bozduğunu ifade etti. Başkan Damatoğlu, “Ülkemizde temel insan hakları ihlali olarak varlığı sürdüren kadına yönelik şiddet kadınların beden ve ruh sağlığını bozan, sosyal, ekonomik, kültürel konumlarını ve bu alanlarda yükselmeleri engelleyen ciddi bir halk sorunudur. Şiddet sonrasında her kadın beden, ruh ve sosyal açıdan son derece olumsuz şekilde etkilenmektedir. 
Kadınlar, şiddetin sürekliliği karşısında şiddeti kabul etmiş, önlenebileceğine dair inancını yitirmiş ve şiddetle yaşamaya alışarak şiddet karşısında sesi çıkarmaktan vazgeçerek çaresiz şekilde hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Kendisi buna alıştığı gibi, çevresinde şiddet gören kadınlara da şiddetin normal bir davranış olduğu konusunda yorumlar yapmakta ve kendi kız çocuklarını da bu şekilde yetiştirmektedir. 
Sağlık açısında da kadınlar ciddi problemler yaşamaktadır, bedenen aldıkları darbeler sonucu çeşitli yerlerinden yaralanmak ya da hamile iseler çocuklarını kaybetmektedirler. Ancak, bedenlerinde bu darbelerin hiçbir izi kalmasa da ruhlarında açılmış yaralar kapanmamakta ve hayatlarının her anında karşılarına çıkmaktadır. Şiddete maruz kalan her kadın depresyon, bunalım gibi psikolojik sıkıntılar yaşamaktadır. Bu da kadınların kişisel gelişimlerini etkileyerek kadınların sosyal hayattan kopmasına neden olmaktadır. Kadınlarımızın yaşadığı bu travmalar, çocukları da olumsuz yönde etkilemekte, kadına şiddetin artık sıradanlaşmaya başladığını görmekteyiz. 
Bunları bilerek, “Kadınımız kutsaldır. Onlara kalkan eller kırılsın,” demekle iş bitmiyor. Öncelikle kadınlara yönelik her türlü şiddetin psikolojik, sosyolojik ve hukuksal bir sorun olarak kabul edilmesi şarttır. Devlet, çıkaracağı yasalarla, alacağı önlemlerle daha caydırıcı olmanın çarelerini bulmak zorundadır.
Toplum olarak biz de, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, medya, basın, tüm iletişim araçları, okullarımız ve hatta güvenlik görevlilerimizle el ele vererek büyük ve ciddi bir yaptırım uygulamalıyız. Bunun kutsal bir insanlık görevi olduğunu unutmayalım” dedi.
Panele konuşmacı olarak katılan Muratpaşa Belediyesi Kişisel Yaşam Koçu Okan Çetin ve Muratpaşa Belediyesi Sosyal Hizmetler Uzmanı Gülşen Ertör, kadına şiddetin yol açtığı sonuçlarını ve alınması gereken önlemleri anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FAV ANTALYASPOR: 2 ÇAYKUR RİZESPOR: 3
FAV ANTALYASPOR: 2 ÇAYKUR RİZESPOR: 3
GÖLGE ETME SAYIN BAŞKAN
GÖLGE ETME SAYIN BAŞKAN