İYİ Parti hedefine emin adımlarla ilerliyor

İYİ Parti hedefine emin adımlarla ilerliyor

İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde yer almış isimlerden biri olan İYİ Parti İl Kadın Politikaları Başkanı Ömür Ünal, Meral Akşener’in liderliğinde iktidarı hedefleyen partisini yeni doğmuş bir bebeğe benzetiyor.

19 Şubat 2020 - 16:28

Bebeğin güçlü bir kadın eli sayesinde günden güne büyüdüğünü ve ülkenin umudu haline geldiğini belirten Ünal, sorunlarla boğuşan Türkiye’nin iktidar alternatifinin İYİ Parti olduğuna vurgu yapıyor. Yıllardır siyasetin içinde olan Ömür Ünal ile kadınların partideki yeri, partinin hedefleri  ile ilgili çalışmaları mercek altına aldık. İşte röportajın detayları...

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1974 Antalya doğumluyum. İlk ve ortaöğrenimimi Antalya’da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum . Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Türk Dış Politikası üzerine yüksek lisans yaptım. Şu an Mali Müşavirlik mesleğini yürütüyorum bunun yanında bağımsız denetçiyim ve bilirkişilik yapıyorum.

Siyasete nasıl başladınız?

Uzun yıllardır siyasetin içinde yer alıyorum. Siyasete MHP’den başladım. Muratpaşa İlçe Teşkilatı’ndan sonra İl Yönetiminde İl başkan yardımcılığı görevlerini üstlendim. Sonrasında değişim süreci yaşandı. Meral Akşener’in MHP’de başlattığı değişim rüzgarına destek verdiğimiz için partiden ihraç edildik. İYİ partinin kuruluş aşamasında istişare çalışmalarında yer almanın onurunu yaşadım. Partimizi 25 Ekim 2017’de kurduk. İYİ Parti’yi kucağımıza aldığımız çocuk olarak nitelendiriyorum.  MHP’de tüzük değişikliği talebi ve ardından yapılması planlanan genel başkanlık seçimi için 15 Mayıs’ta Büyük Anadolu Oteli’nde toplanan kalabalığı engelleyen polis barikatının önünde Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile omuz omuza duranlar arasındaydım.  Aslında biz  MHP’de bir değişim olsun, Türk milliyetçileri iktidara gelsin, iktidarın yanlışlarına göz yummayan bir yönetim başa geçsin düşüncesi ile yola çıkmıştık. Birden kucağımızda İYİ Parti’yi bulduk. Mutluyuz, gururluyuz ve çocuğumuzu sağlıklı bir şekilde büyütüyoruz. Bizim bir iktidar hedefimiz var ve her siyasi partinin iktidar olma hedefi vardır. İktidar hedefi olmayan partilerin tabanlarında güven sıkıntısı oluşur. Sahiplenme duygusu ve çalışma azmi kaybolur.

İYİ Parti’de Kadın Kolları yeni oluşturuldu. Bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ankara'da 25 Mayıs 2019 tarihinde yapılan olağanüstü tüzük kurultayında kadın kolları kurma yetkisi verildi. Kadın Genel Başkanı olan bir partiyiz. Türkiye’de bu güzelliği ve ayrıcalığı yaşayan bir partiyiz. Ve hep şunu söyleriz. Türk töresinde kadın, erkeğinin ne bir önünde ne bir arkasındadır. Türk kadını savaşta, barışta, avlanmada her platformda erkeği ile omuz omuza hayatı paylaşmıştır. İYİ Parti olarak bunu siyasette de devam ettirdik. Dolayısıyla kadın kolları gibi bir ayrı oluşuma girmedik. Fakat her şehir aynı sosyal ve kültürel yapıya sahip değil. İzmir’deki, İstanbul’daki bir kadının yaşantısı ile Yozgat, Burdur veya Sivas, Hakkari’deki kadın siyasete girmekten çekiniyor. Kadın kolları ile birlikte bir fark yok aslında. Bazı il ve ilçeler kadın kollarının kurulmasını istediler örgütlenme ve seçim çalışmaları için kadın kollarının etkili olabileceği değerlendirildi. Baktığınız zaman kadınlar evlere, mutfağa daha kolay giriyorlar, dert dinliyorlar.

Parti içi sıkıntılar gündeme gelmişti bunlar aşıldı mı?

Eski İl Başkanı Ahmet Aydın yönetiminde de vardım. Biz yönetime gelir gelmez kendimizi seçim atmosferinde bulduk. Seçim atmosferinde de İl Başkanımızın talimatı ile tüm komisyonlar birlikte hareket edildi. Sahada omuz omuza çalışmalarımızı yürüttük. Antalya’yı kazandık. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerine Antalya’dan destek verdik. Gönlümüzü, dualarımızı gönderdik. Antalya teşkilatımızdan katılanlar oldu. Her siyasi partinin içinde bir takım sorunlar olabilir. İnsanın olduğu yerde, hırsların, nefsin olduğu yerde çatışmalar yaşanabilir. Önemli olan etik kurallar ve yüz yüze bakabilme çerçevesinde ilerlemektir.

İl Başkanı Yavuz Temizer göreve geldiği günden bu yana toparlayıcı bir rol oynadı mı?

Kesinlikle toparladı. Kendisi Genel Başkan Yardımcısıydı. İstanbul modeli Antalya’ya uyarlandı. Şu an o sıkıntılarımız yaşanmıyor. Her partide bu sıkıntılar yaşanabilir ülkücü iradenin cesareti ve hamleleri ile kurulmuş bir partiyiz belki ülkücüler çok fazla sahiplendi. Fikir ayrılıkları olabilir ancak bu davaya herkes tek yürek sahip çıkmalıdır. Biz memleketin alternatifiyiz. Ben hep şöyle nitelendiriyorum. MHP babamın evi, çıktığım yer. İYİ Parti gelin geldiğim yer, kucağıma aldığım çocuğum gibi. Bu şekilde betimleme yapıyorum. İYİ Parti’yi biz o duyguyla sahiplendik. Genel Başkanımızın bayram sofrası örneği vardır. Bu örnekten hareketle Atatürk, vatan, millet, bayrak ortak paydasında hassasiyetimizle uyuşan tüm vatandaşlarımızı partimize davet ettik. Selametle, suhuletle  yolumuzda ilerliyoruz.

25 bin üye hedefiniz var, üye çalışmaları nasıl gidiyor?

Normalde siyasi partilerin seçim dönemlerinde ivmeleri artar veya azalır. Şu an seçim döneminde değiliz, siyasi partiler bir rehavet ortamında denilebilir. Bu dönem içinde bile 3500 üye seviyesineden 10 binleri aştık. Bu ciddi bir sayı diye düşünüyorum. İttifak ortağıyız. Türkiye’de bardağı taşıran son bir iki damla vardır. Biz o bardağı taşıran son iki damlaydı. Taşırdık. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya gibi Büyükşehirler İYİ Partinin küçümsenemeyecek desteği ile kazanıldı. Bizler canla başla çalıştık.

Kadınlarla ilgili olması gerektiğini düşündüğünüz hususlar var mı?

Kadınların siyasette daha çok yer almasını istiyorum. ‘Kadın eli değdi’ diye bir kavram vardır. Kadın giren mutfak, ev, iş yeri farklı olur. Bir şans verilsin, bu ülkeye kadınların eli değsin. Herkes ülkedeki değişimi net bir şekilde görecek. Bakın son seçimde Kadın muhtarlarımızın sayısı arttı. Bu demokrasi ve kadın hakları adına sevindirici bir gelişmedir. Tüm kadın muhtarlarımızı  kutluyorum. Çalışmalarını izliyorum. Mahallelerine dokundukları çok belli oluyor. Hepsini kucaklıyor, destekliyorum.  Siyasette yer alarak ülke idaresinde pay sahibi olmasını istediğimiz kadınlarımız ne yazık ki şiddet sorunu yüzünden başını kaldıramıyor. Kadınlarımızın yaşadığı şiddet olgusu en büyük problem. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre Türkiye'de sadece Ekim ayında 36 kadın öldürüldü. İçişleri Bakanlığı, 2019’da öldürülen kadın sayısının 299 olduğunu, cinayetlerin yüzde 72,8’inin evde işlendiğini ve faillerin yüzde 95’inin eş, partner ya da akraba olduğunu belirtti. Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediğinizde diğerleri de yanlış iliklenir. Adalet yerini bulmadığında mağduriyetler artar. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden bu her kesime sirayet eder ama kadın daha çok mağdur oluyor. İşte bu nedenle İYİ Parti, kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı cezai yaptırımların artırılması konusunda yasal çalışmalarını sürdürüyor ve kadının sosyo-ekonomik açıdan güçlendirilmesini, şiddete maruz kalanların da “hayata tutunması” için projeler geliştirilmesini önemsiyor.

Meral Akşener’i nasıl bir lider olarak görüyorsunuz?  Yıpratma kampanyası olduğunu düşünüyor musunuz?

MHP döneminden de benim örnek aldığım, saygı duyduğum bir insan kendisi. Siyasette sivrilen isimler yıpratılmaya çalışılır. Genel Başkanımız hak etmediği ithamlarla karşı karşıya kaldı. Belden aşağı iftiralar, ahlak sınırlarını aşan söylemlerde bulunuldu. Bu zihniyete milletimiz sandıkta cevabını verdi. Cevabı İstanbul, Ankara ile çok iyi bir şekilde verdi. Bu millet neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor.

İYİ Parti ile CHP ittifakı seçime damga vurdu, seçimden bu yana geçen zaman zarfında ilişkiler ne durumda?

Ben her iki siyasi partinin tabanın ve liderlerinin olası seçim döneminde en doğru hassasiyeti sergileyip, daha önce olduğu gibi bugün ve yarın da Türkiye için en iyi kararları vereceklerine inanıyorum. İttifakta herhangi bir sıkıntı yok.

Seçimin üzerinden 1 seneye yakın zaman geçti. Belediyelerin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Muratpaşa ve Konyaaltı belediyesinde aynı siyasi yapı ile devam ediyor. Bölgenin sorunları biliniyor.Oralarda sorun yaşandığını düşünmüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nde ise biriken borçlar nedeniyle adeta bir enkaz devralındı. Bu durumu Sayın Muhittin Böcek ‘in hizmetlerini hayata geçirmesini engelleyen, öteleyen bir durum olarak niteleyebiliriz. Sayın Böcek, ben sen yok biz varız diyerek seçimi kazanmıştı. Bu bakımdan önümüzdeki süreçte inanıyorum ki Antalya hak ettiği hizmeti alacak.

Röportaj: Murat ŞENTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez’in ormanlarında çevre temizliği
Kepez’in ormanlarında çevre temizliği
Muratpaşa ekipleri Gündoğmuş’ta
Muratpaşa ekipleri Gündoğmuş’ta