İYİ PARTİ İL BAŞKANI TEMİZER: ‘İKTİDARA TALİBİZ’

İYİ PARTİ İL BAŞKANI TEMİZER: ‘İKTİDARA TALİBİZ’

İYİ Parti Genel Merkezi tarafından Antalya İl Başkanı olarak atanan Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer ile koltuğa oturduğu günden bu yana attığı adımları, teşkilatlanma sürecini, İYİ Parti’nin hedeflerini konuştuk.

16 Ocak 2020 - 15:28

‘Bu yola başkoyduk, makam ve mevki beklentimiz yok’ diyerek 26 Eylül tarihinden bu yana İl Başkanlığı görevini yürüten Yavuz Temizer, İYİ Parti’nin Antalya’da ve Türkiye’de iktidar olması için öncelikli olarak 25 bin üye hedefine odaklandıklarını ve ardından kongreleri tamamlayarak olası bir seçime hazırlıklı olma gayesi içinde olduklarını paylaştı. İşte röportajımızın detayları.....

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz ve İYİ Parti serüveniniz nasıl başladı?

1976’da Elazığda dünyaya geldim. İlk ve orta Lise öğrenimimi babamın memuriyeti nedeniyle Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladım. Yükseköğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünden 1999 yılında mezun olarak tamamladım. Ülkü ocaklarında görev aldıktan sonra 99 yılından sonra ticari hayata atıldım. 2006 yılına kadar tamamen ticaretle uğraştım. Bu yıl ile birlikte aktif olarak siyasette yer aldım. MHP’de 2 dönem Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 25.dönem Elazığ Milletvekili oldum. 1 Kasım seçimlerinde Meral Akşener ile birlikte MHP’de kongre isteyen grupta yer aldım. 80’in niçin 40’a düştüğünün sorgulanması gerektiğini düşünüyorduk. Bu noktada kongre talep ettik ama serüven de ondan sonra başladı. Haklı bir vardı ancak mahkeme kararı ile geri çevrildi. Sonraki süreçte Sayın Akşener bütün bu mücadeleyi veren arkadaşlarımızı toplayıp istişareler yaparak ne yapacağımıza karar verdi. Ya evimize gidip oturacaktık ya da yeniden bismillah deyip bir mücadeleye girecektik. İkinci seçenek hayata geçti. O günden beri İYİ Parti’de siyaset yapıyoruz. Genel İdare Kurulu Üyeliği, 27.dönem Milletvekili adaylığımız oldu. İttifakta CHP milletvekilliğini aldı. Sonrasında Divan Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. 26 Eylül tarihinde de Antalya İl Başkanı olarak atandım.

Partide üst düzey görevlerde bulunmuş biri olarak İl Başkanlığı tebliğ edildiğinde neler hissettiniz?

Sayın Genel Başkan görevi tebliğ ettiğinde ilk cevabım hayhay olmuştu. Çünkü biz yola çıkarken kendisine siz bir meşale yaktınız, Türk milletinin önünde yeni bir çığır açtınız, Türk demokrasisine nefes aldırdınız bu noktada yol arkadaşlarınız olarak makam mevki beklentimiz yok. Nerede hangi şartta olursa olsun biz orada almaya hazırız dedik. Genel Başkan Yardımcılığı ve milletvekilliği yapıp ardından  İl Başkanlığına geçmek bir çok kişinin hafızalarını zorlayacak bir durum olabilir hatta Antalyalı olmamam da insanlara garip gelebilir ancak biz ne yaptığımızı bildiğimiz, hedefimizi ve gayemizi belirlediğimiz, yolun başında koltukların önemli olmadığına karar verip bu doğrultuda yürüdüğümüz için bizim nazarımızda görev görevdi. Tabi bu noktada Antalya bizim için çok önemli bir şehir. 250 bin oy alıp 3 milletvekiline ulaştığımız bir şehirde ittifakta yerelde iktidar olduğumuz bir şehir. İktidar hedefi olan bir partinin büyümesi sancılı olabiliyor. Bunu neden söylüyorum buraya gelmeden önce Ankara’dan takip ettiğimiz kadarıyla Antalya’da biraz karışıklıklar, kırgınlıklar vardı. Bunu  net bir şekilde görüp hissedebiliyorduk. Gruplaşma, hizipçilik, çekişmeler, adamcılıklar vardı. Bunlar siyasetin doğasında olan şeylerdi. Siyasette mutlak doğru yoktur. Bir karar verip kan değişimini gerçekleştirmek gerekiyordu. İçerden bunu yapsaydık sancı devam edecek gibi duruyordu. Antalya’da il başkanlığı görevini yapacak binlerce liyakatlı insan var mıydı vardı ama Sayın Genel Başkan İstanbul metodunu Antalya’da uygulama kararı aldı.

Antalya’daki parti tabanı sizi nasıl karşıladı?

Buradaki arkadaşlarımız olaya İYİ Parti Genel Merkezi’nin Antalya’ya verdiği değeri işaret etmesi ve eski bir milletvekili olmam hasebiyle makam-mevki, hesap-kitap peşinde olmayacağım yönünden  baktı. Geldiğim ilk günden parti olarak hedefimizi açıkladık. Geçmişteki yaşananların hepsini bir kenara bırakacağız dedik. Siz Antalya’da zoru başardınız bu saatten sonra doğru yönetme dönemi başlamıştır diye anlattık. Yüzde 100’e yakın oranda destek verip hem partilerine sahip çıktılar hem benim yanımda oldular. Biz 25 bin üye hedefi koyduk. Bir taraftan teşkilatlarımızda üye çalışmalarını başlatırken diğer taraftan Antalya’yı tanımaya çalıştım. 1 ayı aşkın süre İl binasından dışarı adım atmadım. Çünkü hedefe ulaşmak için vakit kaybına tahammülümüz yoktu. Nihayetinde 100 kişilik bir yönetim oluşturduk. Tüzük gereği olması gereken bir sayıydı. Asil ve yedek noktasında Genel Merkez’den özel bir statü ile yedek üyeliğin olmadığı herkesin asil olduğu bir yönetim oluşturduk. 5 arkadaşımız geçmiş yaşanmışlıklardan dolayı yönetimde yer almak istemediklerini beyan ederek ayrıldılar, onların bu tavrını saygıyla karşıladım.

25 bin hedefi son aldığınız oyun yüzde 10’una tekabül ediyor, Antalya’da daha büyük bir üye potansiyeli olduğunu düşünüyor musunuz?

Biz ilk hedef olarak 25 bini koyduk. Antalya’da genel anlamda potansiyelimiz çok çok fazla. Biz birinci parti çıkmayı hedefliyoruz. Antalya’da bu illerden biri olacak. Antalya Merkez sağ, demokrat ağırlıklı bir şehir olarak biliniyor. Milliyetçi duyguların kabardığı bir şehir olan Antalya İYİ parti’nin ortalaması sayılabilir. Antalya’da birinci parti olma hedefimiz hayal değil, çalıştıktan sonra Antalya’yı birinci parti yaparız. Bunun için kenetlenerek, birlikten kuvvet doğar anlayışı ile hareket ediyoruz. Bu açıdan arkadaşlarımızla prensip kararı aldık. İYİ Partinin hiç bir odasında kişiler konuşulmuyor. Dedikodu yapılmıyor. Biz güçlü bir teşkilat yapısı ile Antalya’da prototip bir şehir oluşturmak istiyoruz. Partimiz  25 Ekim 2017’de kuruldu ve çok badireler atlattı. 1 genel seçim, yerel seçim ve 23 Haziran İstanbul seçimi yaşadık. İstanbul seçiminde sahada olan tek parti İYİ Parti, Genel Başkan Meral Akşener’di. İstanbul’da 39 ilçede program yapan tek parti İYİ Partiydi. Bizim Genel Başkanımız toplumun her kesimi ile barışık. Bu bizim iktidara talip olduğumuzun bir göstergesidir. 24 ay gibi bir sürede 8 büyük faaliyet geçirdik. Dile kolay 3 ayda bir ortalama faaliyet, seçim veya kongre yaşadık. Her şeye rağmen kurumsallaşmamızı tamamlamaya çalışıyoruz. Bütün hazırlığımızı iktidara yönelik yapıyoruz.

Eski MHP’lilerin İYİ Parti’nin ev sahibi gibi gördükleri yönünde bir algı var, bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Sayın Genel Başkanımızın ifadesiyle Ben İYİ Parti’de 5 milyonda bir hissedarım demişti. İYİ Parti üyesi herkes bu partinin eşit sahibidir. MHP içindeki demokratik bir tavırdan ortaya çıkan İYİ Parti, herkesi kucakladı. CHP’den AK Parti’den MHP’den gelen isimler var. Bunu sadece merkez sağ noktasında da görmemek lazım. Ben açık ve net söylüyorum ki Allah’ı ile Kuran’ı Kerim ile Peygamberi ile bayrağı ile ezanı ile vatanı ile milleti ile Mustafa Kemal ile problemi olmayan herkese İYİ parti’nin kapıları açıktır. İYİ Parti kitle partisidir. 82 milyonu kucaklamayı amaçlayan bir partidir. Ev sahibi vesaire bunlar tamamen spekülasyon. Geçmişte farklı yerlerde siyaset yapmış olabiliriz ama biz artık İYİ Partiliyiz. İYİ partinin çizdiği hedefler yolunda ilerliyoruz. Bugün partimize üye olmuş arkadaşımız ile kurucu üyemiz arasında hiç bir fark yok. Her siyasi platformda kurucu üye vasfını öne çıkaran düşünceler olabilir. AK Parti’nin ilk kuruluşunu hatırlayın. Milli görüşçüler ana omurga denildi diğerleri misafirdi. Burada eğer doğru duruşu prensipleri ortaya koyarsanız, gemi yürür. Dolayısıyla biz üyelerin delegeyi seçeceği, delegelerin de ilçe başkanı ve il başkanını seçeceği bir prototip oluşturduk. CHP’den gelen birinin İYİ Parti il başkanı olmaması için bir sebep var mı? Demokrat Parti’den,  AK Parti’den veya MHP’den gelmiş arkadaşımızın koltuğa oturamama ihtimali var mı? yok. Kim daha fazla üye kazandırırsa, kim kendini daha iyi anlatıp,daha iyi ispatlarsa o yarın ilçe başkanı ve il başkanı olacak. Aynı şey milletvekilliği sıralamasında da olacak. Keza  Sayın Genel Başkanımız ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda sandığı üyenin önüne koyun Milletvekili sıralamasını kendiniz yapın’ demişti. Meseleye şöyle bakalım: 25 bin üyemiz mi var, 150 aday adayı olduğunu farz edelim. 25 bin kişi bu isimleri oylayacak. Kimse de sandıktan çıkan sonuca itiraz edemeyecek. AK Parti iki dönem bunu doğru uyguladı ve başarıya gitti. Gittiğim her yerde AK Parti’nin ilk iki dönem uyguladığı sistemi uygulayacağız diyorum. Ben o dönem MHP’de siyaset yapıyordum. Sandığı koyup sandığa uyuyorlardı. Sonra güç zehirlenmesine mevzu girince Antalya’ya getirip sandığı koydular sayımı Ankara’da yaptırdılar. İnsanlar bu uyanıklığın farkında. O yüzden biz iktidara geleceğiz diyoruz.

Yerel seçimlerin üzerinden 1 yıl geçmedi ancak genel seçimin erkene alınma ihtimali olduğunu düşünüyor musunuz?

Burası Türkiye yarın ne olacağı belli olmaz. Erken seçim konuşmak vatana ihanettir diyen bir Cumhurbaşkanı, ‘erken seçim nereden çıktı’ diyen bir muhalefet partisi Genel Başkanı vardı. Bir anda bir baktık. Biri 26 Ağustos dedi öbürü 24 Haziran dedi. 43 gün içinde Türkiye yerel seçime gitti. 24 Haziran seçimlerine Türkiye’yi götüren Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’dir. O dönem ekonomik parametrelerin bunu gerektirdiği söylenmişti. Biz parti olarak her an her duruma hazırlığımızı yaptık. Bütün çalışmalarımız bu doğrultuda, Türkiye’de bir ekonomik kriz, üretimsizlik var. Bunu görmek lazım. İktidar kendisine verilmiş yetkiyi doğru kullanmıyor. Vatandaş artık yeter, siz bu işi beceremiyorsunuz diyor. Üretimin teşvik edilmesi, üretimin arttırılması gerekiyor. Geldiğimiz noktaya bakın Soğan ve Patates ithal eden bir ülke haline geldik. Bu bir kepazeliktir. Bunun hesabını birileri vermelidir. Türkiye tarım ülkesi ise bu olmamalıdır. En büyük beka tehlikesi açlıktır. Çiftçisi, esnafı, sanayicisi, işçisi herkes inim inim inliyor. Çözümü bulacak olan iktidardır. Biz hep yapıcı anlamda eleştiriler yaptık. İktidar aklını başına almalı, aksi taktirde yerel seçimlerde yaşadığının beş beter fazlasını yaşar dedik. 31 Mart’tan 6 Mayıs’ta sandığa attıkları tekmenin bedelini 23 Haziran’da İstanbul’daki seçim sonuçları ile ödediler. Şapkayı önüne koyup düşünmeleri gerekiyor. Düşünüyorlar mı diye bakarsanız pek akıllanmışa benzemiyorlar. Hala daha bir aklıevvel bakan çıkıp camide protokol arıyor. Yav aklın başında mı senin? Allah’ın evinde protokol nedir, VİP hizmeti mi istiyorsunuz. Bir İçişleri Bakanı var evlere şenlik, Valilerin hali ortada bizim vali başka Konya’daki başka bir hallerde. Bunların hepsine kümülatif baktığınızda doğru yönetim yok. Tepeden aşağıya kadar iyi yönetilmeyen bir ülke var. Biz muhalefet olarak aklınızı başınıza alın diyoruz. İktidarı elbette biz alacağız ama biz gelene kadar ülkeyi daha kötü seviye getirmesinler.

Herkesin merak ettiği soru, İl başkanlığına aday olacak mısınız?

Bizim Genel İdare Kurulu kararı gereğince Şubat ve Haziran ayları arasında Türkiye’deki tüm ilçe kongreleri yapılacak. Haziran ayı itibariyle il kongreleri başlayacak.  Antalya olarak bizim hedefimiz bir an önce yüzde 10 kotasını doldurup süreci tamamlamak. Benim tekrar döneceğim yer Ankara’dır. 3 ay önce biri bana il başkanı olacaksın dese şaşırırdım ama siyasette bunlar var. Prototip bir teşkilat kurup Ankara’ya geri dönüş yapmak hedefim. Yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Genel Başkanım Kal derse kalmayacağım diyemem. Kul kurar, kader gülermiş. Elbetteki herkes yarınla ilgili kendisi ile başbaşa kaldığında mutlaka düşünceleri vardır. Kader orada devreye giriyor. Ben bu yaşıma kadar hep doğru işleri yapıp doğru anılabilmeyi arzuladım. İlerde Antalya’ya böyle bir il başkanı gelmişti önemli işlere imza attı denilmesi bana büyük gurur verir.

İlçe başkanları noktasında değişiklik yaşanacak mı?

İrili ufaklı ilçelerimiz var. İbradı’daki üye sayısı ile Muratpaşa ilçesindeki üye sayısı arasında fark var. Muratpaşa’da 4 bin üyeden 400 delege bulunuyor. Benim hayalim her ilçeden en az 3’er 4’er aday çıkıp rekabete girmesi ve kaybedenlerin kazanan ile birlikte yol almasıdır. Kim kendini kabul ettiriyorsa o benim ilçe başkanımdır. Şu bir elzemdir ki seçimi kaybeden arkadaşlarımızı partide tutmak zorundayız. İçerde bir kırgınlığa meyil vermeden ilerlemeliyiz. Parti yönetimi olarak bu birlikteliği Antalya’da sağlayacağımıza inanıyorum. Çünkü devletimizin, milletimizin İYİ Parti’ye ihtiyacı var bunun farkındayız. İşin özeti yönetime bir kadın eli değmesi gerekiyor bunu biliyoruz. İnşallah da öyle olacak.

 

Röportaj: Murat ŞENTÜRK

Fotoğraf: Abdültalip GÜNGÖR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak