’KADINA ŞİDDETİN BAŞKA BİR YÜZÜ’

'KADINA ŞİDDETİN BAŞKA BİR YÜZÜ'

Makyajsız halde fotoğrafının çekilmesine tepki gösteren Ünlü sanatçı Sertab Erener, sosyal medya hesabından sitem dolu mesajlar yayınladı. Erener, “Kadınların yaş aldıkça fotoğraflarının yanına açılan parantezin de kadına şiddetin bir başka yüzü olduğunu düşünüyorum. İsmimin günlerdir(başka derdimiz yokmuş gibi) bu fotoğrafla anılması yerine konserlerimizde plastik kullanmadığımız veya her konserimiz için fidanlar diktiğimizi bir kere yazmayan sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

14 Aralık 2019 - 14:49

Ünlü sanatçı Sertab Erener geçtiğimiz gece havalimanında aracını beklerken görüntülenmiş ve makyajsız hali ile fotoğrafının çekilmesi üzerine tepki göstermişti. Fotoğrafını çeken muhabire ‘ben ünlü falan değilim, fotoğrafları silin’ diyen ve önce gelip benden fotoğraf isteyin diye çıkışan Sertab Erener olayın haber olmasından sonra sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Erener instagram hesabından yaptığı yaptığı paylaşımda şu ifadelerle adeta içini döktü: “ Sadece şarkılarımı söylemek istemiştim ve müzik aşkıyla yanıp tutuşan biriydim. Yolum bir gün meşhur olmakla kesişince şu ünlü olmanın bedeli klişesini satın almamaya karar verdim.27 yıldır derdim kameraların karşısında olayım değil, yeni ne yaparım, kendimi nasıl geliştiririm veya daha iyi şeyler nasıl üretirim oldu. Bu yazıyı yazmamı tetikleyen olaya teşekkür ederim. Hatta üç gündür tek bir fotoğraf üstüne sabah programlarında konuşanlara, gazetelerde yazılar yazan herkese teşekkür ederim. Beni makyajsız olduğum için bunu hak ettiğimi düşündüğünüz için de.

Magazin denilen ve artık bu çağda etkisini ve gerçekliğini yitirmiş bir fikrin hiç bir zaman metası olmadım. Empati yapmayan bu şey, sadece saldıran ve insanın kötülüğü için çalışan dedikodu yapan bir zemine prim de vermedim ve bu tip haberlerin gerçekten üreten ve çalışan emek veren bir insan için sadece 24 saat olduğunu da biliyorum. Benim sadece bu yazıyı yazmamdaki amaç bazen sessiz kalmanın yanlışlığını da tecrübe etmem oldu. Çala kalem umarsızca yazılmış tacize girecek kadar sınırı aşmış bu hale bir ses çıkartmak gerektiğini düşündüm....

Yorgun, uykusuz ve hasta olduğum, onca konserin ardından gece geç saatte indiğim Avrupa uçuşundan evime gitmek için arabaya binerken benden izin almadan, fotoğrafımın çekilmesine verdiğim tepki her insanın vereceği tepkidir. Hatta insan beyni bu olayı kendisine bir saldırı, bir tehdit olarak kabul ediyormuş, kitaplarda okudum. Yani tepkimin makyazsız olmamla hiç bir alakası yoktur. Ayrıca beni tanıyanlar bilir makyaj yapan, gündüz vakti albüm kapağı gibi dolaşan biri hiç olmadım.

Mehşur olmak klişesinin gerektirdiklerine veya onun getirdiklerine hiç prim vermeden 27 yıldır özgür hayatımı yaşamayı da becerdim. Çünkü ben daha çok nasıl göründüğümle değil, kim olduğumla ilgileniyorum. Hatta küçücük bir kız çocuğu iken sağlığımı kaybettiğim için bedenine bakmanın, sağlığın ne kadar önemli olduğunu da çok iyi biliyorum. Genç olmak içerde başlıor, organlarda, içine alabildiğin oksijen seviyenden tut da, kaliteli yaşamak için beslenmekle, sporla, meditasyon yapmakla devam ediyor. İç güzellik dışarıdan daha değerli benim için, çünkü ne yaparsan yap bir gün yerçekimine karşı duramazsın. Temelde derdi güzellikten ziyade sağlık ve kaliteli yaş almak olan biriyim. Aldığım günlük takviyeler genç görüneyim diye değil, sağlıklı, dinç ve 90’ında hala yogasını, sporunu yapan biri olmak için. Şimdi sahneye çıktığımda saatlerce iyi bir performans çıkarabiliyorsam tüm bu dikkate ve özene borçluyum. Kadınların yaş aldıkça fotoğraflarının yanına açılan parantezin de kadına şiddetin bir başka yüzü olduğunu düşünüyorum. İsmimin günlerdir(başka derdimiz yokmuş gibi) bu fotoğrafla anılması yerine konserlerimizde plastik kullanmadığımız veya her konserimiz için fidanlar diktiğimizi bir kere yazmayan sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Vekili Şaşmaz:
Vali Vekili Şaşmaz: "Ceza çözüm değil'
Başkan Uysal, ‘Daha iyisi için çalışacağız’
Başkan Uysal, ‘Daha iyisi için çalışacağız’