Kafeler sahillere, parklara taşındı

Kafeler sahillere, parklara taşındı

Koronavirüs salgını nedeniyle kafeler ve restoranlar kapalı olunca evlerinde bunalan vatandaşlar parkları ve sahilleri adeta kafeye çevirdi. Vaka sayılarının istenen seviyeye gelmemesi nedeniyle kısıtlamaların bir müddet daha devam edecek olmasından dolayı farklı formüller bulan vatandaşlar evden getirdikleri yiyecek-içecek, masa ve sandalyelerle adeta piknik ortamı oluşturdu. Haber: Can Tahsin Önalp

07 Şubat 2021 - 13:01 - Güncelleme: 07 Şubat 2021 - 13:34

İnsanlar evde bunaldıkları için nasıl bir çare buldular?

11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülen ilk koronavirüs vakasının ardından okullar, kafeler, restoranlar, sinemalar salgın riski nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştı. Geçtiğimiz yılın yaz ayları ile birlikte işletmeler yeniden hizmet vermeye başlarken kış aylarına girilirken vaka sayılarının artması kısıtlamaların geri gelmesine neden oldu. Bu kapsamda söz konusu işletmelerin faaliyetlerine kısıtlamalar getirildi. Buna bir de halkın en çok ilgi gösterdiği hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı eklendi.

Eğitimin aksamaması açısından alınan kararla 1 Şubat tarihinde 8 ve 12. Sınıflarda yüz yüze eğitim tekrar başladı ama kafe, restoran vb. işletmelerin açılması ile ilgili bir karar verilmedi.  Ülkemize gelen Çin aşısının 2 milyonu aşkın vatandaşa uygulanmasının ardından vatandaşlar eskiye dönüş için ümitlendi. Antalya’da havaların ısınması ile birlikte evlerinde oturmaktan bunalan vatandaşlar sahillere, parklara hücum etti. Kimileri çocuklarını ve eşlerini alıp yeşil alanlarda oyunlar oynadı, Kimisi yemek öğününü parkta piknik yaparak geçirdi. Kimileri kafeler kapandığı için arkadaşlarını alıp, sahillerde ve parklarda sohbet ortamı oluşturdu.

 İnsanlarda stres ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar başlayacak

Öte yandan Pandemi kısıtlamaları nedeniyle aylardır maddi sıkıntı yaşayan işletme sahipleri hükümetin vereceği müjdeye kilitlendi. Eğer yakın bir zamanda kafeler için bir çare bulunmazsa işletmelerin büyük bir çoğunluğunun kapanmak durumunda kalacağı vurgulandı. İşin sağlık boyutuna bakıldığında ise uzmanlar karantina süreci ve kısıtlamaların uzun süre devam etmesinin psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğine temas etti. Stres, kaygı ve diğer psikolojik rahatsızlıkların son aylarda artış gösterdiği vurgulandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu