KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÜRETECEĞİZ

KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÜRETECEĞİZ

Antalya Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (Müsiad) Antalya Şubesi arasında “Akdeniz Bölgesi’nde Örtüaltı ve Açıkta Kahve Yetiştirme Olanakları Projesi” İş Birliği Protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile Türkiye’de ilk defa Gazipaşa’da bir üreticinin hobi olarak ürettiği kahvenin ticari üretimi için düğmeye basıldı.

22 Ocak 2020 - 17:02

 

Yıllık 173 milyar dolar ticari hacmi var

Antalya'da 'Akdeniz Bölgesinde Kahve Yetiştirme Olanakları Üzerinde Araştırmalar' adlı projenin tanıtım toplantısı ve imza protokolüne Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun yanısıra MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Boğaçhan Göksu, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Gökhan Karaca ve BATEM Müdürü Abdullah Ünlü ile kurumların teknik ekipleri katıldı. Dünyada 10 milyon hektar alanda üretilen ve yıllık ticari hacmi 173 milyar doları aşan kahve meyvesinin Türkiye'de de ticari üretimiyle ilgili önemli bir adım attıklarını söyleyen MÜSİAD Başkanı Boğaçhan Göksu, Türk kahvesinin ülkemizde en çok tüketilen ürünler arasında yer aldığını ve bu ürünün aromatik tadlarla daha kaliteli hale getirilmesi ile birlikte dünya piyasasında daha fazla söz sahibi olacaklarını aktardı. 

 

Muz seralarında kahve yetişecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise seracılığın henüz gelişmemiş olduğu yıllarda kahve üretiminin denendiğini ancak rantabl bulunmadığı için devamının gelmediğini, yeni teknolojiler ve üretim faaliyetleri bağlamında tropik meyvelerle birlikte kahve çekirdeği üretiminin de sağlanabileceğini kaydetti. Karaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Akdeniz sahillerindeki seralarda diğer tropik meyvelerle beraber kahve çekirdeği yetiştirecek seviyeye geldik. MÜSİAD Başkanı Boğaçhan Göksu’nun zaten bu işin içerisinde yer alan bir isim kendi markası var ve ciddi bir ithalatı var. Ülkemizin rakamlarına baktığımızda ise 2018’de 60 bin ton kahve çekirdeği ithal etmiş ve yaklaşık 200 milyon dolar ithalat geliri elde etmişiz. Nasıl ki muzda 10 sene önceki üretimimiz ile bugünkü üretimimiz arasındaki fark ile ithalatı azalttıysak belki 10 sene sonra da kahve çekirdeği ithalatının bir kısmını veya tamamını yerli üretimden sağlayacağımız bir noktaya ulaşabileceğiz. Muz seralarının kahve için kullanılması büyük bir avantajımız olacak. Yeni bir maliyetle sera yapmaya da gerek yok. Muzun artıkları kahvenin gübresi olarak kullanılabilecek. Aynı ortamda hem muz hem kahve yetişecek. BATEM’in bu konuyla ilgili geçmişte yaptığı çalışmalar var. Akdeniz Üniversitesi’nin de araştırmaları var. Özel sektörümüz de tohumdan fidan üretimine kadar farkını hissettiriyor herkes işin ucundan tutarsa hep birlikte çiftçi için yeni bir gelir kapısı oluşturup ithalat rakamlarını aşağıya çekebiliriz.  Bu projeye destek veren herkesi kutluyorum. İnşallah Antalya’da ve Türkiye’de kahve çekirdeğinden söz edeceğimiz günleri göreceğiz” 

2018’de 60 bin ton kahve ithalatı

Projenin teknik sunumunda kahve ithalatına ilişkin rakamlar verildi. Buna göre Türkiye’de kahve tüketim alışkanlıklarının değişimlerini rakamsal olarak incelendiğinde; 2000 yılında 19 milyon 41 bin 567 dolar değerinde 9 bin 905 ton kahve çekirdeği ithalatı yapıldığı, bu rakamın yaygınlaşan kahve tüketimine paralel olarak yıllar içerisinde hızlı bir ivmeyle artış göstererek, 2018 yılında 186 milyon 550 bin 448 dolar değerinde 59 bin 719 ton kahve çekirdeği ithalatı seviyesine ulaşıldığı aktarıldı ayrıca 2000 yılında 1 ton kahve çekirdeği için 1 milyon 922 bin 42 dolar öderken, 2018 yılında ton başına kahve çekirdeğine ödenen miktar 3 milyon 123 bin 80 olarak gerçekleşti. Üretim faaliyetlerine ilişkin yol haritası da teknik sunumda paylaşıldı. Gazipaşa ilçesindeki açık ve örtü altı muz seralarında Akdeniz Üniversitesi’nin muz serası ve BATEM’in Kayaburnu tarım arazisinde açık ve örtü altında olmak üzere 5 noktada üretim bahçeleri oluşturulacağı aktarıldı. Dünyada tüketimi en çok olan türlerin çekirdekleri getirilerek, tüp içinde çimlendirilerek fide ve fidana dönüştürülecek projede ilk fidelerin dikimi 2021 yılında gerçekleştirilecek. Kahve muz kombinasyonunun deneneceği deneme üretimlerde, dünyada da bilinen gölgeli veya yarı gölgeli daha kaliteli kahve meyvesi elde edilmesi amaçlanıyor. Muz seralarında üretimin, üretici açısından ayrı bir sera kurmayı gerektirmeyecek, hem muz, hem kahvenin birlikte üretileceği bir model oluşturulması planlanıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahzuni Şerif’in hayatı sahnelendi
Mahzuni Şerif’in hayatı sahnelendi
 Devletten fedakârlık bekliyorlar
Devletten fedakârlık bekliyorlar