KALEİÇİ’NİN 3 BOYUTLU FİLMİNİ ÇEKTİ

KALEİÇİ'NİN 3 BOYUTLU FİLMİNİ ÇEKTİ

Antalyalı yönetmen Gökhan Çalbay 2 yıl süren araştırma ve çalışmalarının ardından Antalya’nın ilk yerleşim yeri olan tarihi Kaleiçi’nin 2 bin yıl öncesinden bugüne geçirdiği evreleri konu alan 3 boyutlu animasyon filmini tamamladı. Kısa süre önce fragmanı yayımlanan film büyük ilgi gördü.

17 Haziran 2020 - 19:51 - Güncelleme: 17 Haziran 2020 - 20:26

Yönetmen Çalbay, 1 saat süren tarihi Kaleiçi animasyon filminin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Rusça dillerine çevrilerek Uluslararası  bir belgesel kanalında vizyona gireceğini açıkladı.

2007 yılında Uluslararası Cannes film festivalinde Afiş tasarım ödülü kazanan, yine tüm dünyayı kasıp kavuran ve internette 545 milyon kez izlenen ünlü DJ Burak Yeter’in “Teusday” klibininde yönetmeni olan Çalbay, Antalya Suna-İnan Kıraç müzesinde tam 2 yıl boyunca tarihi Kaleiçi’ni inceledi. Kentin ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi’nin 2 bin yıl öncesine dayanan serüvenini 3d animasyon filmiyle günümüze taşıyan Çalbay, Türk turizmine büyük katkı sağlayacak.

Müzede yaptığı araştırmalarda çizimlerinde ve yazılarında Kaleiçi’ni anlatan 7 seyyahın gözünden tasarladığı animasyon filminde Hadrianus kapısı, dar sokaklarında ki taş döşemelerinin yanı sıra kale surları, kesik minaresi, ahşap işlemeli ve taş evleri en ince ayrıntılarına kadar anlatılırken zaman içerisinde geçirdikleri değişikliklerde yine yönetmenin hayal gücüyle yeniden yaşam buluyor.

Pandemi sürecinde çalışmalarına hız verdiğini anlatan Çalbay, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle Antalya ve Türk turizimcisi sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Kısa süre önce fragmanını yayımladığım animasyon filmi büyük beğeni gördü. Daha önce de çalıştığım Uluslararası bir belgesel kanalı ile 1 saat olan Tarihi Kaleiçi 3d animasyon filminin yayımlanması için anlaştık. Tüm dünyada vizyona girecek film sayesinde turizme katkı sağlamış olacağım” diye konuştu.

Daha önce de uluslararası belgesel kanallarında görüntüleri yayımlanan Yönetmen Gökhan Çalbay, bir çok kamu spotunun yanı sıra, Expo 2016 Antalya’nın reklam filmlerinin yönetmenlerinden biriydi, Uluslararası Antalya Film Festivali reklam yönetmenliği, Antalya Altın Portakal Film Festivali Reklam filmleri yönetmenliği, Almanya’da “Binbir Gece” Görsel efekt uzmanlığının yanı sıra bir çok klip ve reklam filmi yönetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı:
Vali Yazıcı: "Milletimiz son kaleyi muhafaza etmiştir"
HKM Danışma kurulu toplantısı yapıldı
HKM Danışma kurulu toplantısı yapıldı