Kanun teklifine revize talebi

Kanun teklifine revize talebi

Antalya Kent Konseyi Turizm çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, başkanlığında toplanan otelci, seyahat acentesi yöneticisi, TÜRSAB; SAYD,ATİB; POYD gibi STK’ların üye ve yöneticisi Turizm Ajansı Kanun Teklifi hakkında görüşlerini dile getirdi.

09 Temmuz 2019 - 13:33 - Güncelleme: 09 Temmuz 2019 - 13:54

Toplantının açılışında konuşan Recep Yavuz, Kanun Teklifini katılımcılara madde madde okudu. Ardından katılımcılar her bir madde üzerine fikirlerini beyan etti. Yaklaşık 50 turizm paydaşının katıldığı toplantıda kanunun teklifinin birinci maddesi olan Kanunun amacı konusunda tüm katılımcılar fikir birliğine vardı. Bununla 11 maddeden oluşan kanun teklifinin bazı maddeleri üzerinde ise turizmcilerle istişare edilerek revize edilmesi gerekliliği konusunda görüş beyan edildi.

KANUN TEKLİFİ İLE İLGİLİ REVİZE EDİLMESİ GEREKEN MADDELERİ

İlk olarak sürecin şeffaf yürütülmesi ve tüm turizm paydaşlarının fikirleri alınarak kanunun yeniden revize edilmesi.

İkincisi tamamen turizm amaçlı hedeflenen bu kaynağın bütün şeffaflığı ile kamu oyunun bilgisine ve  denetlemesine açık hale getirilmesi.

Üçüncüsü, içinde olduğumuz Göbeklitepe Yılı da göz önünde bulundurularak , Doğu Ve Güney Doğu Anadolu’nun, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin ayrı ayrı temsilciler tarafından temsil edilmesi, Antalya ve İstanbul’a sıkışan Turizmimizin diğer bölgelere yayılmasına katkı sağlayacaktır.

Dördüncüsü her ne kadar konaklama ve seyahat sektörünün temsilcilerinden komisyon oluşturulsa da bu konuyla ilgili çalışacak kişilerin daha belirgin olarak tanımlanması, belirsizliği artıracak ve  güçlü yapının oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Beşincisi, Faaliyet alanları konusunda yaklaşık 30 yıldır sürdürülmekte olan tanıtım projeksiyonunun genişletilerek hayata geçirilmesi bu konudaki rekabet gücümüzü artıracaktır.

Altıncısı, ajansın gelirleri konusunda turizmcilerden alınacak payın ciro üzerinden değil, Kar üzerinden hesaplanması ve ikinci dönemine girdiğimiz ve bütçelerde ön görmediğimiz 2019 yılını kapsamaması daha henüz kendine gelmeye çalışan sektöre önemli bir destek olacaktır.

Kaynak: turizmdays.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor 0-3 Göztepe
Antalyaspor 0-3 Göztepe
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK