Kartları Cemiyet dağıtsın

Kartları Cemiyet dağıtsın

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, sarı basın kartı sahibi olup da kartlarının yenilenmesini bekleyen gazetecilerin sahada büyük sıkıntılar yaşadığını söylerken, gazeteciyi tanımlayan ve devlet tarafından verilen bu kartların sivil toplum kuruluşları tarafından verilmesi gerektiğini öne sürdü.

09 Temmuz 2019 - 19:19

YENİ SİSTEME UYARLANDI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş ile birlikte basın kartını vermekle görevli olan Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve medya iletişim alanının düzenleyen bazı kurumlar oldukları haliyle kapatılarak, 10 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlanmıştı. Bu bağlamda sarı basın kartlarının da yeni sisteme uyarlanması yönünde değişikliğe gidilmişti. Sarı basın kartları yerine turkuvaz ve pembe karışımı yeni kartların gazetecilerin eline henüz ulaşmamasının basın mensupları açısından sahada sıkıntılar oluşturduğu dillendirildi.

VERECEK CEVABIMIZ YOK

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni neredeyse 1 yıla yakın süredir kart bekleyenlerin olduğunu, basın kartlarının sıkıntılar yaşanmaması açısından gazetecilerin bağlı bulundukları sivil toplum kuruluşları tarafından verilmesinin gerektiğini savundu.Bu durumun gecikmeyi sonlandıracağını vurgulayan Yeni, sosyal medya hesabından da içinde bulunulan durumu eleştirdi. Yeni, " Basın Kartları komisyonu aylardır niye toplanmıyor? Tarihi geçen Basın Kartları meslektaşlarımıza sahada büyük sıkıntılar yaratmaya başladı. Yenisi neden gönderilmiyor? Meslek örgütü temsilcileri olarak kart bekleyen meslektaşlarımızla verecek cevap bulamıyoruz. Bize özgür basın diyorsunuz ama kartınızı halen devlet veriyor diyen kesimler var" ifadelerini kullandı.

 

Haber: Murat ŞENTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Kepez’de Sahaf Festivali
Kepez’de Sahaf Festivali