Kaya: Türkiye, kayıplar ülkesi oldu

Kaya: Türkiye, kayıplar ülkesi oldu

İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya, Türkiye’ye özgü icat edildiğini öne sürdüğü Cumhurbaşkanlığı sisteminin ‘güçler ayrılığı’ ilkesini ortadan kaldırdığına dikkat çekerek, “Türkiye, ne yazık ki bir kayıplar ülkesi oldu” dedi.

17 Temmuz 2021 - 11:26 - Güncelleme: 17 Temmuz 2021 - 11:33

Cumhurbaşkanlığı sisteminin beraberinde hukuk ve adalet sistemini çökerttiğini belirten İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya, her karışı şehitlerin kanı ile sulanmış vatan toprağının arsa-arazi nitelemesi yapılarak rant kapısı olarak görüldüğünü söyledi. 
Başkan Kaya, “Türkiye’ye özgü olarak icat edilen partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkemizi ve milletimizi getirdiği sonuç ortada Türkiye ne yazık ki bir  Kayıplar ülkesi oldu.  Şeffaflık ilkesi yok. Denetlenebilirlik yok. Hukuk ve adalet sistemi çökmüş, ekonomi “faiz sebep enflasyon sonuç” zihniyeti ile idare ediliyor. Eğitim tam bir keşmekeş içinde bugünümüz, geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin-ülkemizin geleceği, devlet ciddiyetinden uzak tek bir kişinin iki dudağının arasından çıkan anlık acemice denemelerin elinde mahvediliyor. Bir gece ansızın İstanbul Sözleşmesi tek taraflı olarak fesih ediliyor. Kadınlarımız ve çocuklarımız cinayete-ölüme-cinsel istismara terk ediliyor. Türkiye’nin partili cumhurbaşkanlığı sistemini daha fazla taşıyamayacağı ortada” diye konuştu.
Türkiye’ye özgü partili cumhurbaşkanlığı sisteminin “güçler ayrılığı” ilkesini ortadan kaldırdığını öne süren Başkan Kaya, “Halbuki güçler ayrılığı ilkesi, adil bir yönetim için olmazsa olmazdır. Mahkemelerin herhangi bir baskı altında kalmadan özgür bir şekilde karar verebilmesi için bu ilkenin uygulanması zorunludur. Birbirlerinin karşısında bağımsız olması gereken ve her biri farklı bir statüye sahip olan bu güçlerin ayrı olması güçler dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bir ülkede yürütme gücünün ve ülkedeki bir uyuşmazlığın giderilmesini sağlar” dedi.
2010’DA ADALET ÖLDÜ
2010 yılında yapılan referandum sonucunda adaletin de öldüğünü ifade eden Başkan Kaya, “Referandum öncesinde kapı kapı gezerek,  yargının bağımsızlığının yok olacağını, adalet mekanizmasının çökeceğini, yargıya güven kalmayacağını anlattığımızda bizlerin yargı vesayetinden yana olduğunu edenler, şimdi anladınız mı?  Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile hareket edenler üstünler hukuku gün gelip size de dokunduğunda anladınız mı? Şimdi yapılan anketlerde yargıya duyulan güven en alt sıralarda geliyor” şeklinde konuştu.
Kaya, konuşmasına şöyle devam etti:  Ne oldu? Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanı hem oyun kuran, hem oynayan, hem hakem, hem de takım lideri oldu. Denetim yok, Yargı yok, Meclisin adı var fakat yetkisi yok. Adalet sisteminin çöktüğü, şeffaflık-denetlenebilir olma ilkesinin ortadan kalktığı bir ülkede ekonomi düzelir mi? 
Türkiye’nin tek çıkışı “iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişle”  mümkündür.
Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener tarafından İYİ Partimizin iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi milletimizin  meclisinden Türk Milletinin takdir ve teveccühlerine sunulmuştur.
Toplumda huzurun ve refahın sağlanması için öncelikle adaletin tesisi, devlette şeffaflık ve denetlenebilir olma ilkelerinin hayata geçirilmesi gerekir. Bu ilkeler ekonomide refahın sağlanması olmazsa olmaz ilkelerdir.  Üstünlerin hukukunun değil hukukun üstünlüğünün sağlanması ve adaletin tecelli etmesi halinde toplumsal huzur da sağlanmış olacaktır. 
Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in kamuoyuna açıkladığı gibi biz İYİ Parti olarak iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin bir an evvel hayata geçirilmesi için sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, akademisyenler ve MİLLETİMİZ ile sürekli irtibat içinde olarak tüm görüş ve öneriler de değerlendirilerek toplumsal mutabakat zemininin oluşması için var gücümüzle çalışıyoruz. 
Yapacak çok işimiz var farkındayız. 
Biz İYİ Parti olarak, Türk Milleti olarak kararlıyız, azimliyiz, çok çalışacağız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’mizi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. ATA’MIZIN bu idealini gerçekleştireceğiz. 
Varlığımız Türk Milletine armağan olsun….

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı
Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları...
ATABEM kayıtları başlıyor
ATABEM kayıtları başlıyor