’Keçi avı ihalesi yasal değildir’

'Keçi avı ihalesi yasal değildir'

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, Nesli tehlike altında olan yaban keçilerinin avlattırılması için açılan ihaleye tepkisini göstererek, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nca çıkarılan av ihalesinin yasal değildir” dedi.

25 Mayıs 2021 - 16:18

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya Şube Müdürlüğünce ILN01374432 ilan numarası ile yapılan duyuruda 2 tanesi Sütçüler/ Isparta’da diğer 43 tanesi de Akseki, Kaş, İbradı, Gazipaşa, Alanya, Döşemealtı ve Finike ilçelerimizde olmak üzere toplamda 45 adet yaban keçisi/ hatalı boynuz şelek yaban keçisinin 13 partide avlatılması için ihale açtığını duyurdu diyerek bu ihalenin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Söz konusu ilânda, ihalenin 4 Haziran 2021’de Burdur’da yapılacağı ve 45 cana kıyılmak istendiğini sözlerine ekleyen Kayabaş, geçtiğimiz yıl da 17 Haziran 2020 tarihinde 47 yaban keçisinin avlanması için ihale açılmış ve Isparta İdare Mahkemesi talep etmesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın av turizminin “gerekliliğine ilişkin” herhangi bir bilimsel rapor sunamadığı için; mahkeme, aynı zamanda koruma altındaki bazı türleri de kapsayan av turizmi uygulamasının mevcut kanunlara aykırı olması nedeniyle bakanlıktan hukuki dayanağını da netleştirmesini istemişti. Bakanlık, istenilen raporu ve hukukî dayanaklarını sunamayınca da ihalenin “bilimsel verilere dayanılmadan tesis edildiğini” vurgulayan Isparta İdare Mahkemesi, “mevzuat hükümlerine, kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle davalı Tarım ve Orman Bakanlığı’nın av ihalesini iptal ettiğini hatırlattı.

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Kayabaş, açıklamasına daha iptal edilen ihalenin üzerinden 1 yıl, mahkemenin iptal kararının üzerinden de 6 ay geçmeden bu yeni ihale nereden çıktı? Yaban keçilerinin avlanmasını şimdi hangi bilimsel gerçekliğe dayandırdınız? T.C. mevzuatının neresinden güç aldınız? Diye sordu. Doğal hayatın tavizsiz bir şekilde korunması gerektiğini ifade eden Kayabaş coğrafyamızı paylaştığımız canların para için katledilmesinin insanlık onurunu da zedelediğini belirtti. Ülkeler kendi ülkelerindeki yaban hayatın popülasyonunun çokluğu ile övünürken biz, dünyanın en uzun boynuzlu yaban keçisinin ülkemizde (Akseki’de) katledilmiş olması ile övünüyoruz bize ne oldu Allah aşkına? dedi.

Ülkemiz, öyle bir hâle geldi ki insanlar “parayı bastırarak” kendilerinde bu canlıları katletme hakkı elde ettiklerini düşünüyorlar diyen Kayabaş, babasının ABD başkanlığını kazandığı seçimin hemen ardından Kasım 2016’da ülkemize gelen Donald Trump Jr. İki gün Finike’de kalarak seçim stresini atmak amacıyla iki tane yaban keçimizi katlederek gitmişti. Oysa, aynı ABD kendi doğasını, kendi yer altı yer üstü zenginliklerini öylesine koruyor ki Amerika’nın Vahşi doğasıyla ilgili onlarca belgesel çekiliyor. Amerika’nın Millî Parkları; sinema filmleri, dizileri bırakın çizgi filmlere bile konu edilerek buradan milyarlarca dolar getiri sağlanıyor. Şimdi soruyorum; biz de doğamızı koruyup gözeterek dünya çapında yaban hayatına sahip bir ülke olarak anılsak olmaz mı? Biz de illa ki bu alanlardan para kazanacaksak; belgesellerle, sinema filmleri ve dizilerle getiri elde etsek olmaz mı? Yaban keçilerini katletmek yerine onları gözlemlemek üzerine turlar düzenlesek olmaz mı? Millî Parklardaki ağaçları keserek odun yapmasak, oraları da turizm amaçlı imara açmak için yasal düzenlemeler yapmasak olmaz mı? Diye de soran Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, söz konusu ihalenin iptali amacıyla gerek kamuoyu bilinci oluşturulması için çalışacaklarını gerekse hukuki girişimlerde bulunacaklarını da ilân ederek açıklamasını noktaladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı
Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları...
ATABEM kayıtları başlıyor
ATABEM kayıtları başlıyor