Kum Adası Şifa Dağıtıyor

Kum Adası Şifa Dağıtıyor

Çanakkale’nin Lapseki İlçesine bağlı Çardak beldesinde “Kum Ada” olarak bilinen bölge her yıl Ağustos ayında Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen ve şifa arayan kişilerle doluyor. Muhabirimiz Esra Köksal, Çanakkale’ye gitti ve şifa dağıtan bu adanın hikayesini araştırdı.

20 Ağustos 2019 - 00:01

Belde merkezinde yer alan, kıyıdan denize doğru yaklaşık 100 metre uzayan karayla bağlantısı küçük bir köprüyle sağlanan kumluk bölge sahilde küçük bir gölet oluşturuyor. Kum adası, genelde romatizma hastalığı bulunan kişilerin yoğun ilgisini görüyor. Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar buraya adeta akın ediyor. İnsanlar buraya gelip kendilerini kuma gömüyorlar. Yıllardır kumun şifalı olduğuna inanılıyor. Vatandaşlar beldedeki Kum Adası'nda şifa bulduğunu söylüyor.

İlkbaharda Pembeye Bürünüyor

 

Romatizma hastalarına şifa dağıtan Kum Adası, ilkbahar mevsiminde ise görsel bir şölen oluşturuyor. Kum Adası'nda ilkbaharın gelmesiyle açan çiçekler bölgeyi adeta pembeye bürüyor. Bölgede açan çiçeklerle oluşan vatandaşlar manzara karşısında adeta hayran kalıyor.

 

Peki, Hikayesi Ne?

 

Hastalara şifa dağıtan, ilkbaharda görsel şölen oluşturan Kum Adası’nın bir de hikayesi var. Rivayete göre Kum Adası bir ermişin eteğinde ki kumları denize dökmesiyle oluşuyor. İşte o hikayenin tamamı şu şekilde…

 

Karşı kıyıda Çardak’ta, bugün Salbaş (Başsal) diye adlandırılan mevkii o zamanlar gür ormanlarla kaplı bir arazidir. Osmanlılar büyük bir gizlilik içinde sal yapımına başlar. Hazırlıklar yapıldıktan sonra bugün Kum Ada’sının ucundan sallarını denize atarak Avrupa uygarlığına doğru yola koyulurlar (1358). Sala almadıkları Kızıl Deli Sultan, denilen gözü kara bir evliya sallar hareket ettikten sonra eteğine kum alarak başlar Gelibolu’ya doğru yürümeye. Her geçtiği yer kum olur. Bunu gören saldakiler, ‘Durdurun salları bu ermiş Boğaz’ı kapatacak!’ derler. Ve ermişi sala aldıkları zaman o da eteğinde ki tüm kumu serper ve rivayete göre bu ada meydana  gelir.

 

Kum Adası şifa isteyen romatizma hastalarını bekliyor…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor 0-3 Göztepe
Antalyaspor 0-3 Göztepe
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK