Kumbul : "İtirazlar gerekçesiz ve delilsiz"

Kumbul : "İtirazlar gerekçesiz ve delilsiz"

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, seçim sonucuna gerekçesiz ve delilsiz olarak itirazlarda bulunulduğunu ve bu itirazların Muhittin Böcek'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını almasını geciktirmeye yönelik olduğunu savundu.

04 Nisan 2019 - 17:52

KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarına ve Cumhur İttifakı kanadından yapılan itirazlara yönelik basın açıklaması düzenledi. 31 Mart'ta milletin iradesinin sandığa yansıdığını belirten Kumbul, yapılan itirazların ise mazbataların verilmesini geciktirdiğini kaydetti. Kumbul, "Antalya'da 5437 sandıkta 1 milyon 708 bin 975 seçmenin 1 milyon 456 bin 340'ı oy kullandı. Bu oyların 1 milyon 410 bin 962'si geçerli, 45 bin 378'i geçersiz oldu. Büyükşehir adayımız Muhittin Böcek 714 bin 224 oy alırken, Cumhur İttifakı'nın adayı Menderes Türel ise 652 bin 579 oyda kaldı. İki belediye başkan adayının arasında 61 bin 645 fark bulunuyor. Fakat hiç bir gerekçe göstermeden, hiç bir somut delil sunmadan ve itiraz olmamasına karşın geçersiz oyların tekrar sayılması ile ilgili İlçe seçim kurullarına itirazlar yapıldı. Bu yapılan Büyükşehir Belediye Başkanımızın mazbatasını almasını geciktirmek dışında bir amacı taşımamaktadır.Bizim talebimiz milletin iradesine saygı duyulması ve sonuçların açıklanarak mazbataların teslim edilmesidir. Bütün toplumu kucaklayacağımıza, kimseyi ötekileştirmeyeceğimize söz veriyoruz" dedi.

ZAFER OLARAK NİTELENDİRİLMEMELİ

Antalya'daki seçim sonucunun zafer olarak nitelendirilmesinin hoş bir dil olmadığını aktaran ancak Millet İttifakı'nın ciddi bir başarı elde ettiğini kaydeden Kumbul, CHP'nin bugüne kadar hiç kazanamadığı belediyeleri kazandığını işaret etti. Kumbul seçim değerlendirmesini şu şekilde yaptı: "Evet başarı sağladık ama biz açıkçası daha fazlasını istiyorduk. Antalya'da 60 yıl sonra kazandığımız iki belediye var. Bunlar Kumluca ve Finike ilçeleridir. AK Parti'nin kaleleri diye tabir edilen yerlerden bahsediyoruz. Gazipaşa ilçesini geçen dönem AK Parti'ye geçmişti, yeniden kazandık. Gönül isterdi ki diğer belediyelerimizi de kazanalım ama bu aşamada eksiği olan kusuru olan arkadaşlarımız ile görüşeceğiz. Bundan sonra sürece daha fazla katkı sunmalarını talep edeceğiz

"Kepez'in Büyükşehir'i almamıza büyük katkısı oldu. Arada 10 bin fark kalmıştı. Kepez'i kazanmaya çok yaklaşmıştık ama halkın iradesine saygı duyuyoruz. Bir sonraki seçimler öncesinde sahaya çıkıp çalışmaya başlayacağız.  Aksu'da İYİ Parti'nin talebi üzerine daha önce açıkladığımız adayı geri çektik ancak İYİ Parti adayı Durmuş Ali Arslan da elinden geleni yaptı. Aksu'da da Kepez'de de halkın iradesine saygı duyuyoruz. Buralarda daha iyi çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Kemer ilçesinde seçimi DSP kazandı. Necati Topaloğlu daha önce partimizden Göynük Belediye Başkanlığı yapmış bir isimdi. Mustafa Gül de partimizin Kemer adayıydı. Mustafa Gül ile  henüz görüşmedik. Bizim de gördüğümüz bazı şeyler var birlikte masaya yatıracağız. Yalnız şunun altını çizmek istiyorum DSP bu seçimde iyi para harcadı bazı bölgelerde ittifakların seçime tam anlamıyla uyumlu yansımadığını gördük. Buralarda neler olduğunu oradaki arkadaşlarla görüşüp netleştireceğiz. Genel merkezimize buralarla ilgili raporumuzu sunacağız

Mazbataların ne zaman alınacağı konusuna gelirsek, Cumhur İttifakı'nın il seçim kuruluna veya YSK'ya itirazı olmazsa büyük ihtimalle Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi mazbatamızı alacağımızı düşünüyoruz. Yine aynı gün Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Başkanlarımız mazbatalarını alacak. Seçim öncesi mücadelemiz seçimden sonra da devam ediyor. İki üç gündür adliyelerden çıkamadık. Her gün seçim kurullarında itiraz dilekçeleri ile ilgili avukatlarımız nezlinde çalışmalar yapıyoruz. PM üyelerimiz, milletvekillerimiz çuvalları takip ediyor. Geçen yerel seçimlerde tam anlamıyla odaklanamamıştık ama bu seçimde tüm partililer olarak oylarımıza sahip çıkıyoruz. İYİ Partili arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten uyumlu bir seçim çalışması sürdürdük. Seçimi onların katkıları ile kazandık"

BORÇ EDEBİYATI YAPMAYACAĞIZ

Menderes Türel talimatı ile seçime az bir süre kala uygulanmaya başlayan ücretsiz ulaşım ve su hizmetinin Böcek döneminde devam edip etmeyeceği sorusunu yanıtlayan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, seçime kısa bir süre kala yapılan bu hamlenin ters teptiğini savundu. Kumbul bu imkanların Türel'in seçim vaadi olduğunu yeni dönemde mevcut borçlardan ötürü bunun halka sağlanmasının mümkün olmadığını üstü kapalı ifadelerle açıkladı. Kumbul bu konuda şunları söyledi: " Ulaşım esnafına belediye ciddi katkı sağlıyor. Bunlar belediye meclis kararı ile oluyordu. Belediyenin çok ciddi bir borcu var ve biz borç edebiyatı yapmayarak ödeyeceğiz. Bir taraftan yatırımlar yapmamız gerekiyor. Seçime 3 gün kala karar aldırmadan ulaşım ve su müjdesi verdiler. 05:00-07.00 ile 19:00-21.00 saatleri arasındaki ücretsiz ulaşım imkanı ulaşım esnafının Menderes beyin baskısı ile verdiği bir destekti. Antalya'da 5 metreküpe kadar su kullanımı yok 7 metreküpten aşağı kullanan yok zaten, 6 metreküp olursa 5 metreküpü almayacağız de denilmiyor. Bunlar Menderes Türel'in inisiyatifi ile olacak şeyler değil, meclis kararı gerektiriyor. Onun için bunu bugün yapacağız yapmayacağız diyemeyiz. Biz halkımıza en uygun hizmeti en uygun şekilde sunmaya çalışacağız ama belediyeyi batırmadan, ASAT'ı batırmadan bunu başarmak zorundayız. 2 milyar lira borcumuz olduğunu sanıyorduk bunun 4 milyar olduğunu öğrendik. Yarın biz bırakırken 6 milyar olarak bırakamayız. Bu borçların ödenmesi gerekiyor. Eğer bütçe bunu kaldırıyorsa Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimiz bunun uygulanabileceğini düşünüyorsa ve ulaşım esnafı da razı olursa gerçekleşebilir. Bunları bugün yapacak dersek çok doğru olmaz. Belediye meclisine bunun getirilmesi gerekir ama öncesinde bir ön çalışması yapılması lazım.

İŞİNİ YAPANLAR KALACAK

Büyükşehir Belediyesi'nde yeni dönemle birlikte personellerin işten çıkarılacağı yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Kumbul, işi ile gücüyle uğraşan tüm personelle yola devam edeceklerini vurguladı. Başkan Kumbul, bir basın mensubunun Büyükşehir Belediyesi'nde Akp’li 4.500 bankamatikçi trolün belediyeye uğramadan maaş aldığı yönündeki iddiaları ile ilgili soruya da yanıt verdi. Kumbul, "Biz göreve geldiğimizde bunların hepsini inceleyeceğiz. İşini yapan hangi partiye oy verirse versin vatandaşlarımız belediyede çalışmaya devam edecek ama işe gelmeden maaş alan veya iş yerinde hem personele hem de dışarıdakilere siyasi propaganda ile baskı yapan, müdür, bankamatikçi kim varsa ve tespitini de kanıtlarsak onlarla ilgili gereken yapılacaktır" diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !