Kumluca’da Tarımsal Üretim ve Gübreler Semineri

Kumluca’da Tarımsal Üretim ve Gübreler Semineri

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu’nda “Tarımsal Üretimde Verimlilik Açısından Gübrelerin Rolü ve Pazarlanması” konulu bir seminer düzenlendi.

12 Ekim 2018 - 16:36

Altıntar Tarım A.Ş. Türkiye Teknik Müdürü Ziraat Mühendisi Hüseyin Gün’ün katıldığı seminer öğrenciler tarafından ilgi ile takip edildi. Açılış konuşmasını yapan MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İlker Sönmez “Seracılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Kumluca ilçemizde özellikle üreticilerimiz tarımsal verimlilik artışı sağlamak amacıyla gübrelere başvurmaktadır. Verim artışı için gübre kullanımı kadar, kullanılan gübrenin miktarı ve zamanı da önem arz etmektedir. ” dedi.

 

Ülkemizdeki tarımsal üretimin ülke nüfusuna yetebilmesi adına hızlı bir artış içerisine girmesi gerektiğinin altını çizen Hüseyin Gün, seminerinde şu ifadelere yer verdi; “Artık üreticilerimiz verim hedeflerini eskiye göre daha yüksek noktalara çıkarmaya başladı. Bu bilinçte olanlar zaten yapılması gerekenlerin başında “Toprak Analizi” konusunun bulunduğunu çok iyi biliyor. Gübreler her ne kadar verim artışı sağlasa da uygulanacak olan gübrenin miktarını, yapılacak olan toprak analizinin sonuçları belirlemektedir. Hedef verim değerlerine ulaşmanın yolu; doğru gübre, doğru miktar ve doğru zaman üçlemesi ile mümkün olacaktır”

 

Kumluca MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İlker Sönmez seminer sonrasında Ziraat Mühendisi Hüseyin Gün’e günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çandır: 'Seçim bitti geçim zamanı'
Çandır: 'Seçim bitti geçim zamanı'
AKBEM yaz kurslarına yoğun ilgi
AKBEM yaz kurslarına yoğun ilgi