Kütüphaneye Tütüncü dokunuşu

Kütüphaneye Tütüncü dokunuşu

İlçesine kazandırdığı her eserin yapımıyla yakından ilgilenen Başkan Hakan Tütüncü, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nin inşasına da büyük bir titizlik gösteriyor. Tütüncü, kütüphanenin yapıldığı eski Dokuma Fabrikası’nın trafo binasının zeminindeki mozaiklerin kalitesini de eliyle kontrol etti.

05 Ekim 2020 - 11:33

Tarihi Kentler Birliği’nden, ‘Süreklilik Ödülü’ alan Kepez Belediyesinin, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi hızla tamamlanıyor.
Kepez Belediyesi’nin yatırım programına aldığı 4 kütüphaneden biri olan Cemil Meriç Müze Kütüphanesi, eski Dokuma Fabrikası’nın trafo binasına yapılıyor. Güçlendirme ve restorasyon çalışması yapılan 1000 m2 büyüklüğündeki trafo binası, aslına uygun şekilde kütüphaneye dönüştürülüyor.

Mozaikleri eliyle kontrol etti
Müze kimliği ile Antalya’da ilk olan kütüphane, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ince dokunuşlarıyla yükseliyor.
Bugüne kadar ilçesini güzelleştiren, cazibe merkezi haline getiren eserlerin yapımıyla baştan sona ilgilenen Başkan Tütüncü, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nin inşasını da yakından takip ediyor. Tütüncü, eserin kusursuz ve mükemmel bir mimaride olması için her ayrıntıyla yakından ilgileniyor.  Eserlere yapımına, bazen işçi olarak, bazen de mühendis ve mimar bakışıyla izler bırakan Tütüncü, trafo binasının zemindeki orijinal mozaiklerinin kalite durumunu da eliyle kontrol etti. Tütüncü,  plastik şişeden üzerinde toz olan mozaiklere önce su döktü, daha sora tozlu suyu eliyle silerek, zeminin durumunu inceledi.

Kütüphaneye titiz inceleme
Dokuma Fabrikası’nın, Almanlar tarafından inşa edildiğini anımsatan Başkan Tütüncü, mozaiklerin de iyi durumda olduğunu ifade etti. Tütüncü, binanın sadece mozaiklerini değil, duvarlarını, pencerelerini, kapılarını, bodrum katını, yapılan işleri de titiz bir şekilde inceledi. Kütüphanenin yapımını mimari proje üzerinde de kontrol eden Tütüncü, gördüğü eksikliklerin giderilmesi için yüklenici firma temsilcilerini uyardı.

Bağış için ‘kitaplik.kepez-bld.gov.tr’ linki
Kitap koleksiyonuna bağışların da kabul edildiği Cemil Meriç Müze Kütüphanesi için Kepez Belediyesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası ile Hukuki Araştırmalar Derneği Antalya Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı.
Bu protokolün ardından kütüphaneye internet üzerinden bağış yapılabilmesi için ‘ kitaplik.kepez-bld.gov.tr’ linki kuruldu.
Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’ne, 50 kitapla ilk bağışı yapan Başkan Hakan Tütüncü, “Hediyelerin en güzeli kitaptır. Bağışlarınız, kütüphanemizde yıllar boyu gelecek nesilleri aydınlatan bir meşaleye dönüşsün” çağrısında bulunmuştu.
Kütüphaneye, kitap bağışında bulunmak isteyenler, ‘kitaplik.kepez-bld.gov.tr’ linkine kayıt bıraktıkları takdirde kendileriyle iletişime geçilecek ve bağışladıkları kitaplar da adreslerinden alınacak.

Yeşil bir vadinin içinde kitap kokusu
Kütüphane, tamamlandığında kitap kurtlarına, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Müze kütüphane, edebiyat tarihinin hatıralarını bünyesinde barındıracak. Çevresinde portakal bahçesi, botanik park ve 70 dönümlük koruluk olan kütüphane,  ziyaretçilerine yeşil ve dingin bir ortamın içerisinde araştırma ve kitap okuma imkânı sunacak.
Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nin içerisinde çeşitli atölye çalışmalarının yapılabileceği, küçük sohbetlerin düzenlenebileceği  mekânlar da olacak.
 Müze kütüphanenin yapıldığı trafo binasının bazı elektrik aksamı da korunak, sergilenecek.

 

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emrah Sert
    9 ay önce
    Yaptığı BETON yatırımlarla boşa giden milletin paralarını çarçur eden birisi.. Kütüphane yapacaksa, atıl ka*** Mimar Sinan Kongre Merkezi ve diğer boşta duran binaları kul***saymış.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muratpaşa ekipleri Gündoğmuş’ta
Muratpaşa ekipleri Gündoğmuş’ta
Antalya Büyükşehir Belediyesi afetzedelerin yanında
Antalya Büyükşehir Belediyesi afetzedelerin yanında