LEZZETİN DEĞİŞMEZ ADI: KAZAN RESTORANT

LEZZETİN DEĞİŞMEZ ADI: KAZAN RESTORANT

Kazan Restorant’ın Sahibi Hüseyin Kazancı: “Mesleğimiz Sırat Köprüsü Gibidir, Hata Götürmez”

22 Mayıs 2018 - 21:39

20 Yıldır Konyaaltı'nın kendine özgü ambiyansı içerisinde yer alan ve bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışından sayısız insanı ağırlayan Kazan Restoran’ı başarısının altında 40 yıllık tecrübe, kaliteye verdikleri önem ve personel seçimindeki özen yatıyor. Etkileyici dekorasyonu, 500metrekarelik alanı ile aynı anda 500 kişiye hizmet veren Kazan Restoran’ın; sahibi, söktürün duayen ismi, eski siyasetçi Hüseyin Kazancı ile hem sektörü hem de Kazan Restoran’ın başarı sırlarını konuştuk.

 

 

Damak tadı, kalite, lezzet bu üçgeni bir arada bulabileceğiniz üstelik 20 yıldır aralıksız sunabilen kaç mekan vardır Antalya’da? İşte bu ay onlardan birine Antalya’da özellikle et denince akla gelen KAZAN Restoran ve onun isim babası, sahibini dergimizde ağırladık.  20 yaşından beridir yeme-içme sektöründe olan Hüseyin Kazancı bugün 70 yaşında ama hala ilk günkü gibi işine sahip çıkıyor. Çünkü ona göre yeme içme sektörü dünyanın en zor işlerinden biri. Nasıl mı gelin ondan dinleyelim…

50 Yıldır Sektördeyim…

Henüz 20’li yaşlardayken sektörle tanışan ve hatta bulaşıkçılık yaparak bugünlere gelen Hüseyin Kazancı, mesleğinin önemini hassasiyetini şu önemli sözlerle anlatıyor: “Bu meslek çok farklı bir meslektir, sırat köprüsü gibidirhata yaparsan cezasını çekersin” diyor ve yapılmaması gereken hataları şöyle sıralıyor: “Müşteri ilişkileri, sunum, ürünlerin ve özellikle etin kalitelisi, temizlik çok önemlidir. Yemek sonrası ikram edilen çay bile firmaya dair çok önemli ayrıntıları barındırır.

Konyaaltı Çok Gelişti…

Hüseyin Kazancı Konyaaltı’nın gelişimine inanmış bir isim. Bundan 20 yıl önce açtığı Kazan Restoranla bölgenin tek yeri olduğunda Konyaaltı’nın seçmen sayısı 12 binmiş ve şu anki vızır vızır olan cadde henüz açılmamış. Ama yine de o Konyaaltı’na inanmış ve yatırımının arkasında durmuş. Tabi karşılık da bulmuş, bugün 20 yıllık düzenli müşterileri var. Hüseyin Kazancı o yılları şöyle anlatıyor: “Bu mesleğin ticaretine başladığımda 30 yaşındaydım yani 40 yıldır bu mesleği icra ediyorum. Bu süreç içinde ortaklıklarımla açtığım yerler de oldu kendimin açtığı yerlerde. Güllük’te 7/24 işkembe solonu açmıştım 24 saatte 1.5 ton işkembe satıyor, 5 bin çorba sunuyorduk. Kazan Restorana gelince ilk olarak ilk kez 92 yılında Örnekköy’de açtım orayı 5-6 yıl çalıştırdıktan sonra 1999’a da Konyaaltı’na inandım ve burayı açtım ben açtığımda Konyaaltı’nın ilk yeme-içime restoranı bizdik, kimse yoktu”

Tecrübem En Büyük Hazinem…

Son yıllarda Antalya’nın en çok gelişen çok büyük projelere imza atılan bölgesi şüphesiz Konyaaltı. Öyle ki artık Lara bölgesinde olan pek çok marka Konyaaltı’nda da şube açmaya başladı. Ya da sektöre yeni girecekler artık Lara değil yeni parlayan yıldız olan Konyaaltı’nı tercih etmeye başladı. Bu gelişim ve değişimden oldukça memnun olan Hüseyin Kazancı, bu gelişim sırasında pek çok firmanın da hüsranla sonuçlanan finallerinden de rahatsız.  Bir yerin sadece popüler olmasıyla orada açılacak işletmelerin tutması, kalkınması, iş yapmasının yeterli olmadığını, bilgi ve birikimin, çok önemli olduğunu belirten Hüseyin Kazancı, bu konu hakkında şunları söyledi: “Konyaaltı’mız çok gelişti ve gelişiyor, bundan çok memnunuz. Ama bunun yanı sıra benzer iş kollarından da çok fazla bir yığıntı oldu. Bizim sektörde de bu böyle. Herkes bu işi yöneldi, müşteri dağıldı ama sonra baktı, tattı, denedi geri bize geldi. Bu işler böyledir. Kolay değildir bir mekanın tutması, ben 40 yıldır bilgimi, satıyorum, tecrübemi satıyorum. Burada başbakanların, bakanları açtığı nice kurum kapandı, yok olup gitti ama biz dimdik ayakta duruyoruz, 20 yıldır Konyaaltı’nda Kazan restoran varsa bunda kalitemiz ve değişmez lezzetimizin payı büyüktür.Yeni yatırımları görüyorum hepsi kısa vadeli düşünüyorlar ve kısa vadede borçlanıyorlar kapanıp gidiyorlar, yazık oluyor. Bu yıllarda bu işi yapmak zor, çok iyi bilgi birikimi gerekiyor, bilmeden gelipmekan, ilçe popüler diye de yer açmakla süslü yatırımlarla mekan açmakla bu işler olmuyor, olmaz da.”

İşin Sırrı Kalite…

Başarının, Kazan Restoranın sırrını ise Hüseyin Kazancı şu cümlelerle özetliyor: “Aldığın ürünlere dikkat edeceksin, donmuş et ben asla almam dükkanasokmam. Etimi aldığım yerler bellidir. Birinci sınıf et, kullanıyorum çünkü et benim iddialı olduğum bir konu. Zaten 8-10 TL’ye adana satan yerler nasıl et kullanıyor, anlayabilmiş değilim. İnsanların sağlığı ile oynamak kadar kötü bir şey olamaz. Kalitenizi bozarsanız, müşteri de anında sizden uzaklaşır. Benim müşterilerim seçicidir. 20 yıl önce hamile olarak bizden et yemiş bir müşterimizin çocuğu bugün bizim restoran dışında başka bir yerde et yiyemediğini söylüyor. Böylesi damaklara işlemiş bir lezzete sahibiz.”

Keşke Siyasete Girmeseydim…

Hüseyin Kazancı’nın bir önemli özelliği de 15 yıl aktif olarak siyasetle uğraşması. Belediye Meclis Üyeliği yapan Kazancı şimdilerde ise siyasetle geçen bu yıllara çok hayıflanıyor. Neden mi, gelin kendisinden dinleyelim: “En verimli zamanlarımı siyasete harcadım, 15 yıl boyunca dükkana uğramadım desem yeridir. Pişmanım, keşke ben siyaset yerine işimle gelişseydim, daha da işimin üstüne gitseydim bugün bir değil 5 hatta daha fazla restoranım restoran zincirlerim olurdu. Yani yeme içme sektörüne dair şu anki halimden kat be kat daha büyük bir yapıya ulaşmış olurdum. Markalaşmış olurdum, kurumsallaşmış olurdum. Yanlış yaptık, siyasete bulaştın mı bırakamıyorsun. Ama yine de çok şükür kimseye muhtaç değiliz. Bu saatten sonra da elimizden geldiğince markalaşma ve büyümeye devam edeceğiz. Gelecek yıl bir aksilik olmazsa ikinci bir Kazan Restoran’ı Antalya’ya kazandırmayı planlıyoruz, hedeflerimiz bu yönde. Tabi bunlar kolay şeyler değil. İnsan odaklı bir iş yaptığımız için çok hassas davranıyoruz. Çünkü bizim sektörümüzde insan kaynağı kalitesi çok önemlidir. Benim 30 yıllık genel müdürüm var, herşeyimi bilen keza 20 yıllık ustalarım var. Biz bugünlere geldiysek bu insanlarla geldik. O yüzden çalışanlarımız bizim için çok kıymetlidir.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Büyükşehir Belediyesi yatırımlara devam ediyor
Büyükşehir Belediyesi yatırımlara devam ediyor
TOROSLARDA DUMAN TÜTMELİ
TOROSLARDA DUMAN TÜTMELİ