SATÜRN RETROSU SONLANDI


 

SATÜRN RETROSU SONLANDI (29Nisan-18 Eylül)
   Satürn zamanın yöneticisi, Karma’nın efendisidir. Burçlar kuşağında yaklaşık 28-29 yıl süren döngüsünü tamamlayarak 20 Aralık 2017’de yöneticisi olduğu oğlak burcuna geçmişti, 30 Nisan 2019’da ise retro sürecine girmişti, 18 Eylül 2019’da ise retro hareketi son buldu ve ileri hareketine geçti. Satürn oğlak burcunda yönetici oluşu ile rahattır, kaynaklarını özgürce kullanır, etkilidir, sözünü geçirir. Bulunduğu alan sınavlarımız, deneyimlerimizdir, sınırlarla ilgilidir, geçmişimiz, karmamızdır. Korku, takıntı, görev, engeller, sabır, azim ve kuralları ifade eder. Aynı sorunlarla karşılaşmamız karmamız olduğunu gösterir, genelde o kişi veya olayı sevmediğimizi ama hep yaşadığımızı söyleriz, peki bu neyin karması? Çözmemiz gereken sorun ne? Neyi değiştirmemiz gerekiyor? Niye gelip gelip ayağımıza takılıyor? Geçmişimizden hangi sorunu getirdik, şimdi ödemek zorunda olduğumuz? Haritalarımızda oğlak burcunun olduğu alana bakalım, hangi ev konularıyla sınandığımızı görmek için.
   Oğlak burcu, öncü nitelikte, toprak elementinde dişil bir burçtur. Meslek kariyer ve statü evinin sahibidir. Satürn oğlak burcunda iken gündemlerimiz, iş olacaktır, çalışmak ve sorumluluklar. Oğlak; otorite, hedef, amaç, ciddi ruh, sabırlı, planlı, güven veren, inşaatçı, başladığı işi bitiren, işkoliktir, bizim de öyle olmamızı ister. Sağlık olarak ise diş, kemik, deri ve eklem rahatsızlıkları ile sınandık, dikkat etmeliyiz. 22 Mart 2020’de Satürn oğlaktaki yolculuğunu tamamlayarak, klasik yöneticiliğini yaptığı kova burcuna geçecektir. Sevgili kovalar, sorumluluklarınıza şimdiden sıkıca sahip çıkın derim, başöğretmen sizin evinizde misafir olacak.
   İşkolik, disiplinli, otoriter, soğuk, mesafeli ve sınırları olan Satürn bizden ne ister? Amaç ve hedefimizin olmasını, plan program dahilinde çalışmamızı, hedeflerimizin önündeki engelleri aşmamızı, seçtiğimiz meslekte uzmanlaşmamızı, zirveye yavaş ve emin adımlarla tırmanmamızı, çürük olan ilişkilerimizi bitirip yerine daha sağlam ilişkiler kurmamızı, her alanda bütünsel bir başarı ve istikrar sağlamamızı, geçmiş karmalarımızı temizlememizi… Peki bunları yapınca ne olacak? Tabii ki Satürn bu sınavı geçenleri bir ödülle mükafatlandıracak. Ödül mü ne? Kişisel haritalarımızda Satürn’ün düştüğü alanın temaları belirleyecek bunu, yani oğlak evlerimiz. 
 Retro sürecinde tüm geçmişimiz, tamamlanmamış ne varsa önümüze geldi, bunları tespit edip tamamladıysak, Satürn’ün mükafatlarını almak için hazır olun, yok oralı olmayıp görmezden geldiyseniz, şunu çok iyi bilin ki Başöğretmen sizi unutmayacak, siz sınavınızı verinceye kadar aynı problemleri önünüze getirecektir, tabi ki siz ödevinizi yapıncaya kadar. Her zaman sorumluluklarımızı çok iyi idrak edip yerine getirmemiz karma oluşturmayacak, o zaman retro süreçlerinde de sınavımız olmayacaktır.
   Artık yaşamımızda yapılandırmayı düşündüğümüz alanlarda yapmak istediklerimizi, plan proje dahilinde başlatabiliriz, hedeflerimize emin adımlarla yürüyebiliriz. Satürn yavaş yavaş hızını alacaktır, geri giden ne varsa, meslek, iş ve ekonomik anlamda yoluna girmesi dileğiyle… 
   Sevgiyle