JUNO TERAZİ BURCUNDA


JUNO TERAZİ BURCUNDA (4 Kasım 2019-20 Eylül 2020) 
   Juno(Hera), Roma mitolojisinde baş tanrı Jüpiter’(Zeus)in kız kardeşi ve eşidir, ikili ilişkileri temsil eder, ilişki yoluyla sadakatle bağlandığı ortaklıkta beklentilerinin karşılanmaması sonucu, derin acılar ve kıskançlığın verdiği çıkmazla yalnızlığı tercih etmiştir, geri dönse de seçim aynıdır. Oysa Zeus Juno’nun hakimiyetini kabul eder gibi görünüp tüm gücünü elinden almıştır böylece Juno için verdiği gücü geri elde etme mücadelesi başlamış bu da ilişkiyi bitmeyen bir rekabete sürüklemiştir. Dolayısıyla Juno ilişkilerin ve ortaklığın burcu terazi ve  sonlanmanın burcu akrebin yöneticiliğini almıştır. Tanrı’ların kralı olan eşi Jüpiter gibi şimşek gönderebilir, Yunan mitolojisinde Hera olarak geçer, bu vasıftan dolayı da tanrıların kraliçesi olma özelliğini taşır. Her iki mitoloji dede sembolü, başında taç olan tavus kuşudur, diğer sembolleri örtü, asa, rüzgar, nardır. Roma’nın önemli tanrılarından olan Mars’ında annesidir.
   "Juno’nun Helen öncesi kökleri;
   Klasik Yunan’dan önce, Hera’ya yerel halk değişik şekillerde ibadet ederdi, erken dönemde heykelleri; güzel, kendine güvenli ve parlak olarak canlandırılmıştır. Adına yapılmış bir Orfik ilahi ‘Sen, ey kutsanmış Tanrıça ve her şeyin çok isimli kraliçesi, zarafetle ve güzel yüzünde neşeyle gel’ demiştir. Boğa çağında Hera’ya çocukluktan yaşlılığa kadınlığın tüm aşamalarını yöneten inek gözlü gökyüzü tanrıçası olarak tapılırdı. Özellikleri arasında; Evlilik Tanrıçası, Göklerin Kraliçesi, Üçlü Ay Tanrıçası olarak geçer.  Büyük tanrıça Hera’nın, Samos Adası’nda doğduğu ve Samos, Argos, Eğriboz Adası’nda birçok dini merkezde tek başına hüküm sürdüğü bilinmektedir. Aslında Olimpiyat oyunlarının ilk habercisi olan ve kadınların koşarak yarıştığı bir kadın festivali, tanrıça Hera’nın onuruna onun ismiyle ‘Heraea’ yapılırdı. 
   Hera eşi olmayan, tek başına hüküm süren bir tanrıça iken, kuzeyden gelen istilacı Aka kabilesi Yunanistan’ı işgal eder fakat Hera inancının ciddi bir tehdit olarak gördükleri için O’nu baş tanrıları Zeus’un ilahi eşi yaparlar, bu zoraki evlilik Hera’nın, Girit ve Miken Yunanistan’ındaki liderliğinin sonlanması anlamına gelmektedir. Ve bu ilahi çift arasındaki bitip tükenmez kavgaları ve üstünlük savaşlarının da başlamasına neden olur. Aslında buna, bir anlamda Zeus ve Hera yanlısı olan, ırkların savaşı da diyebiliriz. Homer Hera’dan geleneksel olarak kıskanç ve kavgacı bir eş olarak bahsetse de Hera, kaotik bir ulusun; itaate zorlanan, dışarıdan gelmiş bir fatihin egemenliğini kabul etmeyerek hırçınlaşmış bir prensesidir artık! "  Alıntıdır 'Asteroid Tanrıçalar'
     Juno( Hera) mitolojide resmi nikahla evliliğin ilk temsilcisidir, uzun süre bağlı kalmak, kalıcı ilişki ve sadakatle ilişkilendirilir. Benzeri olan Venüs’ün temaları ise güzellik, estetik, sanat, para, çekicilik, uyum, uzlaşı, barış, geçici ilişkiler, flört ve aşktır.
  Juno, eşi Jüpiter’in(Zeus) bitmek bilmez çapkınlıklarından usanmış, statüsel konumunu korumak adına, evliliğinde güvencesiyle diplomatik bir şekilde sürdürmeyi tercih etmiştir. Bu yüzden kendisini; evlilik, yaşam, gençlik, aile ve doğum gibi temaların ve kadınların hakkının savunmasına, koruyuculuğuna adayan güçlü bir tanrıça olma vasfına sahip olmuştur. 
   Astroloji ‘de Juno (Hera)
   Juno’nun - temaları; suistimal, ortaklık, akit, evlilik, boşanma, kıskançlık, terkedilme, sahiplenme, ruh eşi, güven, sadakatsizlik, adalet konuları ve kırgınlık olarak sayabiliriz. 'İlişkide kalma ve adanma, terk etme-geri gelme', upuzun bir sabır ve sadakatin göstergesidir Juno, evlilik ve ortaklıkla ilişkilendirilir ve çekildiğimiz ruh eşiyle bağlantılıdır, erkek haritasında ise kadın iş ortağını gösterir, -/+ açıları kadersel eş, nişan, evlilik, boşanma, mahkeme, sadakat gibi ilişkilerimizle ilgili durumları bize gösterecektir. 
Juno, bir burçta ortalama 60-64 gün kalır, Zodyak çemberinde ise tam turunu yaklaşık 2 yılda tamamlayarak aynı burca geri döner. Juno’nun terazi yolculuğu uzun sürecek çünkü;
  4 Kasım 2019’da başladığı terazi yolculuğunda;
  9 Şubat 2020’de terazinin 21. derecesinde retro süreci başlayarak geri gidecek, 
  27 Mayıs 2020’de 5 dereceye kadar gerileyerek duracak.
  Ve tekrar ileri giderek 20 Eylül 2020’de akrep burcuna geçecektir. Bu yüzden Juno terazi etkileri daha uzun süre hissedilecektir, kalıcı ve çekişmeli ilişkiler ve uzun sürecek evlilikler bu süreçte başlayabilir, süregelen ilişkilerde de Juno terazi temalarının etkileri görülebilir.
   Juno terazi burcunda iken kadersel eşin; kibar, nazik, saygılı, çekici olmasını bekleriz, sanatsal yeteneğe sahip, paylaşımcı, sosyal aktiviteleri olan, kılık kıyafetine özen gösteren, ikili ilişkilerde uzlaşmacı, arabulucu, diğerini düşünen, hak-hukuka önem vererek ilişkiyi dengede tutabilen, diplomatik, sevgi dolu, romantik, estetik, konforunda içinde olacağı, güzellik temalarını önemseyeceğimiz evlilik ve eşitlikten yana bir kişi olmasını bekleriz, ilişkisi olanlar ise bu süreçte, terazi temalarını eşlerinden bekleyebilir, genel olarak ilişkinin en yapıcı haline şahit olabiliriz Juno terazi burcunda iken. Juno bu konumda süs, kokular, kıyafet, mücevher, ikramlarla hoş bir ev sahipliği temalarıyla da oldukça etkili olacaktır. Terazi burcunun gölgesi sorumluluk almamak, kaçış ya da karşıt fikirleri kabul etmek, uyum adına kendinden feragat etmek, oysaki karşıtı koç burcunun onu ‘ben’ olmaya davet etmesi, dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Bütünün hayrına olması dileğiyle.
   Sevgiyle