GÜNEŞ YAY BURCUNA GEÇİYOR


GÜNEŞ YAY BURCUNA GEÇİYOR (22 Kasım-22 Aralık 2019) .
   Güneş yay burcuna geçiyor, tüm yay burçlarının doğum günlerini kutluyorum. Yay burcu ateş elementinde, değişken nitelikte eril bir burçtur, öğrenci, gezgin, filozoftur, neşeli, pozitiftir. Özgürlüğüne önem veren yay burcunun yabancı kültürler, mitoloji, idealler, üniversite, akademisyenlik, temsil ettiği diğer temalardır. Simgesi yükseklere yönelmiş bir oktur, uzakları, yüksek amaçları ve idealleri simgeler. Sembolü ise elinde ok ve yay bulunan yarı at, yarı insan olan bir “santor”dur. En uzun gecelerin yaşandığı bu dönem karanlığın yoğun olduğu zaman sürecidir. Yay burcunun son günlerine doğru oğlak dönemi yaklaşırken gün ışığı artacaktır, dolayısıyla yay burcu ışığa gebedir diyebiliriz. Ve umuda!.. Sembolündeki gibi ufuğa bakan "santor" kolektife açılarak Tanrı kavramını deneyimlemek ister, inançları temsil etmesi o yüzdendir diyebiliriz, uzaklara yönelmiş oku gelecek için yeni fırsat ve potansiyelleri gözetmesindendir. Olumlu yönüyle şans ve olanakları yakalaması iken, olumsuz yönüyle ise iyimserlikte aşırıya kaçması ve hayır demekte zorlanmasıdır. Yay burcunun temsil ettiği hastalıklar ise; karaciğer, uyluk kemiği, kalça, siroz, hepatit, sarılık, hipofiz bezi ve siyatik diyebiliriz.
 Yay; ahlak, erdem gibi ilke ve inançlara sahip, adaletin savunucusudur, pembe gözlükleri ile mutlu, doğayı, macerayı keşfetmeyi seven bir yapıya sahiptir, uzak yolculuklar ve kültürler, yabancılar, farklı inançlarla kaynaşıp sosyalleştiğimiz, alanımızda ustalaşıp, uzmanlaştığımız, mutlu olduğumuz ve kimseyi kırmak istemediğimiz bir burçtur. 
  Jüpiter; balık ve yay burcunun yönetici gezegenidir. Yay burcunda ki yolculuğunu tamamlayarak 2 Aralık 2019’da zararlı çalıştığı oğlak burcuna geçecek, 19 Aralık 2020’ye kadar da oğlakta kalacak. Jüpiter’in oğlak burcuna geçmesiyle 12 yıllık bir döngünün kapanarak yeni bir döngünün başlamasına tanık olacağız. 1 yıl boyunca oğlakta iken (meslek, kariyer, statü, ebeveyn, gayrımenkul) temalarını deneyimlerken, Ay Düğümleri’ninde yengeç/oğlak aksında olması bir takım kadersel etkileşimlere sebep olacaktır çünkü; Pluton, Güney Düğüm ve Satürn’de oğlak burcunda transit ediyor, bu da bize birtakım yapılanma, değişim ve dönüşümlerin deneyimleneceğinin sinyallerini vermektedir. Tüm bunlar haritalarımızda oğlak ve yengeç evlerimizin ciddi etkiler almasının göstergesidir diyebiliriz, Jüpiter’in oğlağa geçmesiyle de, sınav ve sorumluluklar artabilir. 
  Jüpiter büyük hayırlıdır haritamızda bulunduğu alan şanslı olduğumuz ve korunduğumuz yerdir, tabii ki konumu ve aldığı açılar da uyumlu ise. Jüpiter’in iyimser bakış açısı, özgürlük, gezme- tozma, yüksek eğitim, yolculuklar, yurtdışı, farklı kültürler, bilgi edinme, yayıncılık temsil ettiği diğer konular arasındadır. Gölgesi abartı, kibir, lütufkârlık, pot kırmak, olduğundan farklı göstermektir, neşesi kaybolmuş bir yay burcu okuyla hedefini nişan almış gergin bir yaya dönüşebilir. Bütüne hayırlı olması dileğiyle