JÜPİTER OĞLAK BURCUNDA


JÜPİTER OĞLAK BURCUNDA (2 Aralık 2019/19 Aralık 2020)
   Jüpiter 2 Aralık 2019’da oğlak burcuna geçti, bir burçta yaklaşık 1 yıl kalan, Zodyak turunu ise 12 yılda tamamlayan Jüpiter, toprak burcu olan, öncü oğlak burcunda transit edecek taki 19 Aralık 2020’de kova burcuna geçinceye kadar.
   Jüpiter; balık ve yay burcunun yöneticisidir, yengeç burcunda yücelir, oğlak burcunda ise düşük çalışır. Astroloji ’de şans, bolluk, bereket, iyimser, cömert, neşeli, genişleme, adalet, zenginlik, hayırsever, hoşgörü, maneviyat, inanç, felsefe, ahlak ve merhamet gibi temalara sahiptir. Özgürlük, rahatlık, doğayı keşfetmek, yolculuklar, yurtdışı, yabancılar, eğitmenler, akademisyenler, hukuk adamları, din kurumları, tüccarlar, hakimler, finansör ve bankacılar kapsadığı diğer temalar arasındadır. Kişisel haritalarımızda Jüpiter’in bulunduğu alan aynı zamanda korunduğumuz yerdir.
   Oğlak burcu ise; öncü, toprak elementinde, soğuk, ciddi ruh, sabırlı, planlı, programlı, amaç ve hedefleri olan, başladığı işi bitiren, sorumluluğunu bilen, gelenek, engeller, kısıtlamalar, mesafeler, sınırlarla ilgilidir, olgunluk verir, somuttur, geri çeken enerjisiyle yavaş ilerlemesi ise; sağlamlığa ve garantiye, güvenirliğe önem vermesinden kaynaklanır, karşısındakine de güvenmek ister. Yöneticisi Satürn Astroloji ’de "Zamanın Efendisi" olarak geçer, antik çağlardan bu yana zamanın belirleyicisi, Satürn ve Jüpiter olarak bilinir. Bu konumda alacağımız Jüpiter oğlak mesajı ise; ZAMANa dikkat etmemiz, önem vermemiz gerektiğidir, hangi zamana dersek, işte tam bu zamana yani Jüpiter’in oğlaktaki zaman dilimine! Peki bu süreçte nelerle karşılaşabiliriz, ona bakalım.
   Jüpiter düşük olduğu bu burçta iken kendi gücünü gösteremeyecek, dolayısıyla da oğlak burcu temalarına tabii kalacaktır. Jüpiter yay burcunda iken genişledi, gezdi tozdu, keşfetti, öğrendi, inandı, iyimserlik, özgürlük… derken, "baba" burç olan; meslek, kariyer ve statü evinin sahibi oğlak burcuna geçti. Artık yay temalarını unutacağız zaten 12 yıllık enerjimizi depolamış olmamız lazım, öyle değil mi? Jüpiter oğlakta, çalışma zamanı, iş zamanı, hedefimizi belirleyip, plan, program dahilinde disiplini ele alarak ağır adımlarla önümüzdeki 1 yıllık ZAMANıda hesaba katarak, bize verilen görevlerin sorumluluğunu üstleneceğimiz bir süreç olacak, bu görevler genel anlamda oğlak temalarını içerirken, kişisel haritalarımız üzerinden bakınca, oğlak burcunun düştüğü ev temalarıyla da sınavımızı vereceğiz. Bu süreç kişisel olmaktan ziyade toplumsal konuları karşımıza çıkaracaktır, otorite figürleri, baba, liderler, başkanlar, devlet erkanı, büyük şirketler, emlak piyasası, ekonomi, bankaları içeren konularla, karşıt burcu yengeç burcunda Kuzey Ay Düğümünün transit etmesi dolayısıyla da ev, aile, yuva, ebeveynler, bakma, besleme, birlik, koruma, gayrimenkul, topraklarımız, milliyetçilik, vatan, yurt temalarının da ön plana çıkabileceği uzun vadeye yönelik, kadersel yaptırımlar söz konusu olabilir. Ülkeler ve dünya üzerindeki ekonomik ve finansal hareketler, dev şirketleri, liderleri ve devletleri etkisi altına alırken bana bir şey olmaz diyemeyeceğimiz, oğlak burcuna Jüpiter’in de dahil olmasıyla Ceres, Güney Düğüm, Venüs, Satürn ve Plüton’un gücü, birliği ve enerjisi, geçmişten gelen tamamlanmamış eksik ve hatalı olan, ikili ilişkiler veya beslendiğimiz ne varsa büyük değişim ve dönüşüme uğrayarak, toplumun temelini etkileyebilecek gündemler oluşturmaya gebe görünüyor. Bizler ise kendi çapımızda hedef belirleyip, planımızı yapıp, sağlam ve ağır adımlarla yol alarak çok çalışmalıyız, sorumluluklarımızın artacağı şartlara maruz kalabiliriz, Jüpiter'in büyüten enerjisi korkularımızı büyütebilir yine Astroloji'de en büyük iyicil Jüpiter’inde vereceği şans ve fırsatlar illaki olacaktır, inancımız ve umudumuz devam ederken, "çalışanın da her şartta kazanacağını" varsayarak, Jüpiter’in düşük konumuna, ülke ve dünya koşullarının zorlayıcı görünümüne rağmen hayat devam ediyor, Jüpiter kendisi gibi büyük olan gerçekleri görmemizi sağlayacak ama biz oğlak gibi ayaklarımız yere sağlam basarak bu durumun içinden geçmeliyiz, kesinlikle çok çalışmalıyız, (iş, kariyer, aile, yuva, ev sahibi olma vs. gibi) beklentileriniz varsa, bir sonraki Jüpiter oğlak transiti 12 yıl sonra gerçekleşecek, bu süreci değerlendirin derim. Bütünün hayrına olması dileğiyle, sevgiyle