GÜNEŞ OĞLAK BURCUNDA


GÜNEŞ OĞLAK BURCUNDA
 22 Aralık 2019’da Güneş oğlak burcuna geçiyor. Tüm oğlak burçlarının doğum günlerini kutluyorum. Güneşin oğlak burcuna geçmesiyle "kış gün dönümü" gerçekleşir, en uzun gecenin yaşandığı bugünden sonra günler "ilkbahar ekinoksunda" eşitleninceye kadar uzayacaktır. Yılın en çetin ve kış mücadelesinin maksimuma çıkacağı bu en kısa günlerde güne yetişmeye çalışacağız hepimiz. Oğlak burcu toprak elementine sahip, öncü nitelikte, dişil bir burçtur. Öncü oluşu nedeniyle başlangıçları, toprak oluşu ile de sağlamlığı ve güvenirliği temsil eder. Sorumluluk sahibi, ciddi, sabırlı, planlı, güven veren, inşaatçıdır. Baba, patron, müdür, başkan gibi otorite figürlerini temsil eder. Tüm baskı, zorlamaya rağmen hedefine, amacına, emin adımlarla ulaşandır. Zirvenin insanı, kariyer ve statü evinin sahibidir, soğuk oluşu ve duygularını göstermemesi onun gölgesidir, diğer bir gölgesi ise hayata at gözlüğüyle bakabilmesidir. Gelenekçi oluşunu öne çıkararak kendi isteklerini unutabilen oğlağın güç ve otorite tutkusu onu zirveye taşıyabilir. Para kazanmak, konumunu sağlamlaştırmak ister. Toprak elementine sahip oluşu güven ihtiyacını öne çıkarmaktadır, güven ihtiyacı sadece maddi değildir, aynı zamanda güvenilir olmasından dolayı o da karşısındakine güvenmek ister. Gerçekçi, ciddi, sağlamcıdır, eğlenmek, gülmek, şaka yapmak kendisine uymaz. Karşıt burcu yengeçtir. Kişisel haritalarımızda oğlak burcunun düştüğü alan sorumluluk almamız gereken temaları içerir. Oğlak korkularında uzaklaşıp, geleceğe umutla bakmalı, iç sesini dinleyerek, doğru gördüğü yolda güvenle yürümelidir. 
  Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’dür, mitolojik ismi Kronos, zamanın yöneticisi, karmanın efendisidir. Burçlar kuşağındaki 28-29 yıllık döngüsünü tamamlayarak, 20 Aralık 2017'de yöneticisi olduğu oğlak burcuna geçmişti. Satürn'ün bulunduğu alan, sınavlarımız, deneyimlerimizdir. Güneş sistemimizin sınır çizgisini oluşturduğu için, sınırları işaret eder, korku, takıntı, görev, sorumluluk, engeller, sabır, azim ve kuralları ifade eder. 22 Mart 2020’de kova burcuna giriş yaparak, kova temalarıyla yine yönetici olarak etkilerini gösterecektir.
   Ay Düğümleri 6 Kasım 2018’de yengeç/oğlak aksına geçerek geçmişten gelen ve geleceğe taşınan kadersel temalarla hepimizin kişisel haritalarımızda yengeç ve oğlak aksındaki alanlarımızı etki altına almıştı, Güneş’in oğlak burcuna geçmesiyle bu alanlar daha parlayacak ve bu alandaki temalar günışığına çıkarak görünür olacak bizi zorlayan yükler yerini terk ederken, sahip olduğumuz güçlü değerler yerini koruyacaktır. Bunlar aile yuva olmak, ebeveynler, gayrimenkul, meslek, kariyer ve statümüzü belirleyen oğlak/yengeç burcunun düştüğü alanın temalarıdır ve Ay Düğümlerinin 5 Mayıs 2020’de burç değiştirmesiyle, yengeç ve oğlaklar biraz nefes alabilecekler. 26 Aralık oğlak burcunda 2019’un son Güneş tutulması ve 10 Ocak yengeç burcunda, 2020’nin ilk Ay tutulmasının etkilerini de unutmayalım bu arada. Bu güçlü etkiye, 22 Aralık’ta Güneş, 29 Aralık’ta Merkür, 19 Ocak’ta Pallas’ın oğlak burcuna geçmesiyle, Jüpiter, Güney Düğüm, Ceres, Satürn ve Plüton’un dahil olduğu oğlak stelyumu uzunca bir süre sözünü geçirecektir, sevgiyle