KOÇ BURCUNDA YENİAY


 

KOÇ BURCUNDA YENİAY (24 Mart 2020)
   24 Mart saat 12:28’de koç burcunun 4 derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Yeniay Ay ve Güneş’in kavuşum halidir, gökyüzünün bir önceki faz olan balzamiğin, karanlığından sıyrılıp ışığa kavuşmasıdır, Ay’ın 29,5 günlük deviniminin sonlanmasıyla, yeniliklere yer açılmasıdır, yeni bir başlangıç yapmak için ise Ay’ın gökyüzünde görünür olmasını beklemek doğru olacaktır. 
   Koç burcu ateş elementinde sıcakkanlı, öncü oluşuyla girişken, atak, coşkulu, yenilikçi, inisiyatif alabilen, lider, gözü pek, cesaretli,  ve korkusuzdur, girişim, başlatma, cesaret onun işidir. Ateş grubundan aslanın yöneticisi olan Güneş; yüceldiği koç burcuyla bir anlamda da benlik, flört, güç ve liderliğini paylaşır. Güneş’in diğer temaları ise kendini ifade, canlılık, irade, istek, yaratıcılık, baba, otorite ve bilinçtir.
    Ay koç burcunda duygularını açıkça ifade eder, dürtü seldir, içinden geldiği gibi hareket eder. Yeniay Chiron ve Lilith kavuşumlu, kişisel haritalarımızda koç burcunun bulunduğu alanda enerjiler yoğunlaşabilir özellikle ikili ilişkilerde, ortaklıklarda, aşk, rekabet, savaş, sürtüşme ve isyan artabilir. Kendimizle ilgili beğenmediğimiz yönlerimiz gözümüze batabilir ve değiştirmek için girişimlerde bulunabiliriz. Bu konumun bilinmeyen yönlerimizi, kendimizi, hayatımızı aydınlatmak adına, bizden şifa bekleyen en derindeki yaralarımızı, sorunlarımızı, Ay ve Güneş’in ısı ve ışığı, Chiron’un rehberliğiyle ve ben diliyle çözümleyebilmeli bu konuda inisiyatifimizi kullanmalıyız
    Yeniay haritasında kıstırılmış burç olan koç-terazi aksı ben-sen mevzuları, evlilik, kariyer, statü, aile, vatan, yurt, bakma, besleme, toprak ve köklerle ilgili, Ay düğümlerine de sert açıları nedeniyle geçmişten gelen kapalı kalmış konuların, dersini alıp, sınavını vermekle ilgili olabilir, hatta bu ders feda ettiklerimiz, aldanıp- aldattıklarımız, kaçtığımız gerçekler, bağımlılıklarımız veya sınırları aşmakla da ilgili olabilir. Merkür’ün balıkta oluşu nedeniyle düşüncelerimizin bizi yanıltabileceğini bilmekte fayda var.
    Yeniay yöneticisi Mars sabırsız, aceleci, atak ve öfkelidir, öncü oğlakta oluşuyla ciddi, olgun, sabırlı, sakin ve daha planlı olabilir, statü noktasına olumlu açısı, ekonomi ve kariyere destek görünümünde, ayrıca bu konumda Pluto etkisiyle dönüşüme de maruz kalabilir. 
    Yengeç burcundaki Kuzey Düğümüyle kavuşum olan asteroit Sisyphus tekrara düşmek, aynı hatayı yapmak,  aklımızı kullanmamakla ilgilidir, yengeç burcunda oluşu, ev, aile, yuva, vatan, millet, yurt, toprak, hafıza, geçmiş, bakmak, beslemek, korumak, kollamak temalarını anlatır, Yeniayla sert açısı da dikkat çekicidir bu anlamda, ayrıca 12.evde oluşu ise yine balık enerjisinde, hayaller, sislilik, gönüllü aldanma ile ilgilidir. Burada verilecek kararların öncekilerin tekrarı olabileceğinden, geleceğimizi olumsuz etkilememesi adına dikkatli olup, düşünerek hareket etmekte fayda var. Kuzey Düğüme kavuşum bir diğer asteroit Aesculpia, Yunan mitolojisinde şifa tanrısıdır, sağlık konularına işaret etmekte, yengeç aile ve ebeveynleri temsil etmekte demiştik yine ailede yaşça büyük olanların sağlık koşullarına dikkat ettiği taktirde kendisine şifa verileceğini söyleyebiliriz bu yerleşimle. Ayrıca yine yengeç burcunun 26 derecesinde partil kavuşum olan Astraea ve Siva asteroitleri bitişleri fark edememe, sonlanma ve dönüşüm temalarıyla birbirlerini desteklemektedir. 
   Yeniay haritasının Yükselen burcu yengeç, güvence öncelikli olacak, aile, ebeveynler, koruma, kollama, sağlık, beslenme, vatan, millet, yurt temaları öne çıkacaktır. Dış tehditlere karşı hassasiyet, oluşabilir, kendimizi korumaya alabiliriz, birlik ve beraberliğin önemli olduğu günleri deneyimliyoruz,  korkmayıp önlem almamız gereken bir sürecin içindeyiz.
   Venüs yönetici olduğu boğa burcunda olumlu açıları ilişkiler, sosyallik, üretim, maddi ve manevi güvence, somutluk, dayanıklılık, sabır, güvenilirlik, sağlamlık vaat ediyor, oğlaktaki Mars ile iyicil açısı ikili ilişkiler, finansta karşılıklı destek ve güç birliği, şans ve dönüşüm gücüne işaret etmekle birlikte oğlağın bulunduğu 7.evin açık düşman evi olduğunu unutmamak gerekir. 
   Satürn kova burcuna geçti, sabit burçların (boğa, aslan, akrep, kova) direk etkileneceği, kişisel haritalarımızda kova burcunun bulunduğu alanla ilgili çok çalışıp sorumluluk alacağımız, kısıtlanıp, engelleneceğimiz, ödev ve sınava tabii olacağımız şartlara maruz kalabiliriz. Kova etkileri ise teknoloji, isyan, zihinsel faaliyetler, farklılık, bağımsızlık, sosyallik, elektrik, yenilikler, dijital ağ ve keşifler diyebiliriz. Satürn Uranüs karesi ise uçak, toprak, yeraltı ile ilgili beklenmedik, sürpriz gelişmelere neden olabilir, ani başlangıçlar, sonlanmalar, değişim ve dönüşümler, nakil, farklı bir düzen, yenilenme, yapılanma oluşabilir, yeniayın Ay düğümlerine olan karesi iyi düşünüp sağlıklı karar verilmesi konusunda uyarıcı nitelikte olduğunu hatırlatmak isterim.
   Koç Yeniayının güzellikler getirmesi dileğiyle. Sevgiyle