‘’Mali müşavirler; mükellef ve ekonomi açısından önemli...

‘’Mali müşavirler; mükellef ve ekonomi açısından önemli unsurdur’’

Antalya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Sacittin Hancıoğlu ile Akdeniz Bülten dergisi olarak sektörle ilgili samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Hancıoğlu bizlere sektör sıkıntılarından ve çalışmalarından bahsetti. 

16 Eylül 2022 - 18:00

 

-Başkanım öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. Sizi biraz tanımak isteriz. Oda ile bağınız ne zaman başladı? 

1989 yılında 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yasası ile beraber mali müşavir olma hakkı kazandım. Ve mali müşavir olduktan sonra da oda ile bağım başladı. Odamızın ben ilk üst birlik temsilcilerinden biriyim. Daha sonraki süreçlerde çeşitli komisyonlarda yer aldım. Danışma kurullarında yer aldım. Mesleki eğitim ve denetim komisyonunda iki dönem başkanlık yaptım. Ayrıca kendi grubumuzda; bir dönemi grup saymanlığı, bir dönemi de grup sekreterliği olmak üzere iki dönem grup YÜRÜTME Kurulu üyeliği yaptım. 2022 Mayıs ayında yapılan seçimlerde de oda başkanlığı görevini üstlendim. Şu anda da bu görevi sürdürmekteyim. 

-Kaç üyeniz bulunuyor? 

Bizim 3450 üyemiz var. 500 de aday meslek mensubumuz var.

-Sosyal projelerinizi öğrenebilir miyiz? 

Pandemi döneminde oda olarak bazı projelerimizi, faaliyetlerimizi ertelemek zorunda kaldık. Öncelikle eğitimlerimiz bizim olmazsa olmazlarımız. İhtiyaç duyulan eğitimlerimiz devam edecek. Meslektaşlarımızın sorunlarını çözmeye devam edeceğiz. Gezilerimiz, piknik etkinliğimiz, spor etkinliklerimiz devam edecek. Yıllardır geleneksel hale gelen 29 Ekim’de yaptığımız Cumhuriyet etkinliğimizi bu yıl da gerçekleştireceğiz.

-Muhasebeciler toplumda değer görüyor mu?
Tabi ki bir değer görüyoruz. Her sektör değer görüyor esasen. Ama verdiğimiz emeğin karşılığını alabiliyor muyuz konusunda çok olumlu şeyler söyleyemeyiz. Pandemi döneminde birçok işadamı olsun ya da belirli kimseler olsun bir çok haklardan yararlanırken biz maalesef yararlanamadık. Örnek verecek olursak kredilerden, KOBİ desteklerinden, KDV indirimlerinden gibi. Mali Müşavirler bu enflasyonlu ortamda diğer sektörler gibi fiyatlarını arttıramadı. 

-Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin mükellef ve ekonomi açısından önemi nedir?

Biz aynı zamanda ekonomistiz. Yani bir çoğumuz gerçek anlamda ekonomiyi bilen insanlarız. Mükelleflerimize ekonomi anlamında danışmanlık yapıyoruz. Maliyetleri bilen kişileriz, üretimi bilen kişileriz. Mali müşavirler; mükellef ve ekonomi açısından önemli unsurdur. 

*Sektör sıkıntıları hakkında neler söyleyeceksiniz? 

Öncelikle tahsilat sorunları.  Artan enflasyonda mükelleflerimizden biz de hakkımız olan artışı önemsemelerini istiyoruz. Biz bunu demeden görebilmeleri lazım. Biz onların işlerini sürdürüyorsak, onlara bir değer katıyorsak onlar da bunun karşılığını zamanında ve tam olarak versinler. Bunu rica ediyoruz. 

*Antalya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası olarak bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz? 

Antalya odamızın da üye olduğu bir platformumuz var; Eşgüdüm Kurulu. Antalyamızdaki akademik odalar tarafından oluşturulan kuruluşlardır. Şehrin çevre sorunlarına el atarız, iyi çözüm noktasında taraf oluruz. Aksaklıklara dur demek adına taraf oluruz. Toplum yararına olacak her konuda bizim de söyleyecek sözlerimiz vardır. Antalya SMMM Odası olarak iki dönemdir bu Eşgüdüm Kurulu’nun sekreterya görevini üstlenmekteyiz. Başkanlık görevine de diğer arkadaşlarımızın teveccühüyle biz seçildik. Ben de bunu devam ettireceğim inşallah. Bunun dışında Türkiye çapında Akdeniz oda başkanlarının oluşturduğu bir Akdeniz Odaları Başkanlar Platformu var. Bölgemizdeki  mesleki sorunlarla ilgili belirli dönemlerde bir araya geliyoruz. Onun da sekreterya görevini biz yönetiyoruz. Bunu da devam ettireceğiz. 

-Muhasebecilik konusunda yeni nesillere veya muhasebeci olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Her gün değişen yasalar, mevzuatlar yüzünden mesleğimiz zorlaşmaya başladı. Mesleğimiz giderek teknoloji mesleği olmaya başladı. Kullanılan yeni  -e uygulamalar bizi çok zorluyor. Ne yazık ki paydaşlarımız dediğimiz maliye, SGK ve bazı kuruluşlar, bir tıkla ulaşabilecekleri bilgilere bizim aracılığımızla ulaşmak istiyor. Halbuki biz bu bilgileri Maliye Bakanlığı’na her ay veriyoruz. Yılda bir gelir vergisi beyannameleri, kurumlar vergisi beyannameleri veya üçer aylık dönemlerde geçici vergi beyannameleri ile beraber ilgili kurumlara yasal süreç içerisinde veriyoruz. Ama diğer kuruluşlar, bizden bunları kendi içlerindeki küçük yazılımlarla ulaşabilecekleri bilgilere ne yazık ki bizim kanalımızla ulaşmaya çalışıyor. Bu bizi çok yoruyor. Mesleğimizi yapılabilir olmaktan uzaklaştırıyor. Ancak şunu da söyleyebilirim ki mesleğimiz, gerçekten çok güzel bir meslek, hakkımızı aldığımız taktirde de kazançlı bir meslek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”