MANAVGAT’TA YANGIN BÜYÜYOR

MANAVGAT'TA YANGIN BÜYÜYOR

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Rüzgarın da etkisi ile hızla büyüyerek farklı noktadan yükselen yangın yerleşim yerlerine kadar sıçradı.

28 Temmuz 2021 - 16:27

Hızla büyüyen ve yerleşim yerlerine de sıçrayan orman yangınına yönelik açıklama yapan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangının 4 farklı noktadan yükseldiğini duyurdu.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangını, poyrazın etkisiyle hızla yayıldı.

Evlere sıçrayan yangına çevre illerden gelen desteklerle birlikte müdahaleler sürerken, hava araçlarıyla da söndürme çalışmaları yürütülüyor.

Kentin üstünü yoğun bulutlar sararken, birçok mahalle tahliye edildi.

"YANGIN 4 FARKLI NOKTADA ÇIKTI"

Evlerin boşaltıldığı bölgeye dair açıklamalar yapan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangının çıkış noktalarına dair bilgilendirme yaptı.

Yangının 4 farklı noktada çıktığını açıklayan Böcek, bu durumun düşündürücü olduğunu söyleyerek, "Manavgat'ta bugüne kadar böylesi büyük bir yangın olmadı. Burada düşündürücü olan 4 ayrı bölgede çıkmış olmasıdır. Şu anda ormandan helikopterler, arazöz ve belediyeye ait tüm itfaiye ekipleri orada. Belediyeler arazözlerini gönderiyorlar.

"VATANDAŞLARIN EVLERİ TAHLİYE EDİLDİ

"Herkes havadan ve karadan söndürme işlemlerini gerçekleştirdi. 4 mahallede vatandaşlar sağlık açısından tehlikede olduğu için evleri boşaltılıyor. İnşallah can kaybı olmadan bu yangın söndürme işlemleri gerçekleştirilmiş olacak diye umut ediyoruz." dedi.

"3 VE 5 KİLOMETRELİK FARKLI NOKTALARDA ÇIKTI

"Böcek, yangın noktaları arasında mesafe olduğuna dikkat çekerek, "4 ayrı yerde yangın var. Hepsini kontrol altına almaya çalışıyoruz. Rüzgarın etkisi ve kozalakların patlaması nedeniyle yangın 100 metre ileri atıyor. 3 ve 5 kilometrelik farklı noktalarda yangın çıktı." açıklamasında bulundu.

YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRADI

Sözen, "Haber alamadığımız noktalar var. Yangın yerleşim yerlerine sıçradı, boyutu çok büyük. Büyümeye devam ediyor. İnanın neyle mücadele ettiğimizi şu an bilemiyoruz. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık." dedi.

"NEREYE MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK"

Yangınla ilgili bilgi vermeye devam eden Şükrü Sözen'in açıklamaları şu şekilde:

"Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet etmiş durumda. Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz."

Kaynak: ensonhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı
Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları...
ATABEM kayıtları başlıyor
ATABEM kayıtları başlıyor