Memur Sen’den ’Emeğe Saygı, Adalete davet’ eylemi

Memur Sen'den 'Emeğe Saygı, Adalete davet' eylemi

Memur-Sen Antalya İl Temsilciliği, Kapalı yol havuzbaşında bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri ile birlikte 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması ve işin hakem kuruluna gitmesi üzerine 'Emeğe Saygı, Adalete davet' sloganı ile protesto gerçekleştirdi.

26 Ağustos 2019 - 15:00

Grup adına açıklamayı yapan Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Mustafa Çoban, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin, Kamu İşveren Heyetinin müzakere süreci hiç yaşanmamış gibi bir irade ortaya koyması üzerine uyuşmazlıkla sonuçlandığını ifade etti.

Örgütlü gücümüzle meydanlardayız

Kamu İşveren Heyetinin müzakere süreci hiç yaşanmamış gibi bir irade ortaya koyması üzerine uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirten Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Mustafa Çoban, “Masada uzlaştıklarımızın yok sayılması ve Toplu Sözleşme müzakereleri hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıdığımız 5. Dönem Toplu Sözleşmenin, kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılayarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak içinbugün 81 ilde ‘Emeğe Saygı, Adalete Davet’ temasıyla sahadayız. Memur-Sen olarak toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettik. Bu gayretin yanısıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız” dedi.

Malul tekliflerle masaya gelindi

Memur-Sen’in ve bağlı sendikalarının titiz çalışmalarla, sahanın nabzını tutarak oluşturduğu ve kamuoyuna ‘makul teklifler’ olarak deklare ettiği 657 teklifine karşın Kamu İşveren Heyeti’nin maalesef malul tekliflerle masaya geldiğine dikkat çeken Çoban, “Toplu sözleşme sürecini hiç yaşanmayan bir süreç olarak tarihe kaydetme iradesi gösterilmiştir. Bu iradenin sonucu olarak süreç uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidilmiştir. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık.  Süreç tıkandığı anda bile ‘Gelin Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini 1 güne indirelim ve müzakere sürecini 2 gün daha uzatalım, masada sorunları çözelim’ dedik ama teklifimiz kabul edilmedi” diye konuştu.

Memur Sen'in teklifi milletin talebi

Memur-Sen’in teklifinin milletin talebi olduğuna vurgu yapan Çoban, “Çünkü bu teklifler milletin maşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Bu nedenle, Kamu İşveren Heyetinin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz. Maalesef, Hakem Kuruluna başvuru süreci de Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmemiştir. 20 gün boyunca gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna götürülürken yok sayılmıştır” şeklinde konuştu.

Alkışlı protesto ile noktalandı

Süreçleri geride bıraktıklarını ve bütün dikkatlerini Hakem Kuruluna yöneltmiş durumda olduklarını belirten Mustafa Çoban, “Hakem Kurulunun sağduyu ile konuya yaklaşacağına olan güvenimiz tamdır. Memnuniyet üretmek için hala geç olmadığını, artık bu sorumluluğun Hakem Kurulunda olduğunu hatırlatıyoruz. Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz, Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır, alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir” dedi. Açıklamanın ardından alkışlı protesto gerçekleştirildi ve grup olaysız dağıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaaltı Belediyesi Çocuk Festivaline büyük ilgi
Konyaaltı Belediyesi Çocuk Festivaline büyük ilgi
Minik kramponlar için sömestr turnuvası
Minik kramponlar için sömestr turnuvası