Menderes Türel : "Yükselen trendimiz var"

Menderes Türel : "Yükselen trendimiz var"

TV ekranlarında yayınlanan ve moderatörlüğünü Dilek Bozkurt Özgenç'in yaptığı Seçim Akdeniz programının konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Menderes Türel seçimlere yönelik soruları yanıtladı.

06 Mart 2019 - 12:32

'Şu anda her şey istediğimiz gibi gidiyor, yükselen bir trendimiz var' diyen Menderes Türel, bu seçimde ittifaktan dolayı yüzde 10 gibi afaki fark olmayacağını, yüzde 51'i alanın ipi göğüsleyeceğini söyledi. Türel, "Çıta artık yükseldi. Önceki seçimde yüzde 36 ile kazanmıştım. Antalya'da en fazla 5-6 puan fark oluşabilir" dedi. Gittiği yerlerde Antalya ittifakı sözünü sıkça telaffuz eden Türel, Antalya'da en az oy aldığı yere de en çok oy aldığı yere de hizmet götürmeyi ilke edindiği hizmet ayrımı yapmadığı için bu söylemi geliştirdiğini söyledi.

KIRSALA 400 MİLYON LİRALIK YATIRIM        

Geçtiğimiz seçimde kırsal bölgelerden gelen oyların seçimi kazanmasında etkili olduğu bilinen Türel, bu seçimde nasıl bir beklenti içinde olduğu sorusuna verdiği cevapta Büyükşehir yasası ile birlikte kırsalda çok önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini, köyden mahalleye dönen yerlerde oy oranlarının bazı yerlerde yüzde 50 bazılarında yüzde 100'e kadar artış gösterdiğini kaydetti. Türel, "Bu bizim eşit hizmet anlayışımız ile alakalıdır. 2013 senesinde İl Özel İdaresi marifetiyle 539 köye hizmet götürülüyordu. Buralarda toplamda 10 milyon liralık yatırım yapılırken 2018 yılında 400 milyon liraya ulaşmış, neredeyse 40 misli daha fazla yatırım götürmüşüz. Geçmişte Büyükşehir'in hizmet götürmediği bölgelere çok önemli hizmetleri gerçekleştirdik. 31 Mart'ta kırsaldaki vatandaşlarımızın teveccühünü alacağımızı düşünüyoruz" dedi.

MAZERET TAŞLARI DÖŞÜYORLAR

Büyükşehir Belediyesi'nin borçları ile ilgili de konuşan Başkan Türel, muhalefetin bunu her dönem gündeme getirdiğini bunun mazeret üretmekten başka bir şey olmadığını söyledi. Geçmişte Antalya, Ankara'dan zengin diyenlerin bugün Antalya, Antalya'ya yeter söylemi ile halkın karşısına çıktıklarını hatırlatan Menderes Türel, mazeret edebiyatının taşlarının şimdiden döşenmeye başladığını işaret etti. Türel bu konuda şunları söyledi: " Gerçekleşen bütçenizin 1,5 katını aşan borç yapamazsınız. Antalya Büyükşehir Belediyesi 3.Etap Raylı Sistem projesinin parasını IFC'den aldım. Hazine garantisi istemeden bize kredi verdi. Biz batık belediye olsak böyle uluslararası bir kuruluş Türkiye'de ilk defa hazine garantisi vermeden borç verir mi? Bunların hepsi hikaye, mazeret belediyeciliğinin taşlarını döşemeye çalışanların eski filmi seyrettirme çabalarıdır. Antalya'yı borçlu bir belediye göstermek suretiyle mazeret çok para yok edebiyatını mı yapacaklar diye düşünmeden edemiyorum. Bugün Antalya, Antalya'ya yeter diyorlar ama bizim vizyonumuz farklı Antalya dünyaya yeter diyoruz"

PROJELERİ BİR BİR ANLATTI

Antalya'ya yaptığı ve yapacağı hizmetlere de değinen Cumhur İttifakı Adayı Türel, alt yapı çalışmalarının yanısıra kentin vizyonuna katkı sağlayacak dev projeler ve çiftçiye can suyu niteliğindeki hamlelerini kamuoyu ile paylaştı. Türel, "2004 yılında belediye başkanı seçildiğimde Antalya'nın üçte birinde kanalizasyon vardı. 6 km uzunluğunda kanalizasyon uzunluğu vardı. Biz Antalya'nın tamamına bunu inşaa ettik. Antalya-Londra arası 3740 kmdir biz bu dönem ile birlikte 4500 km daha uzun içme suyu hattı döşedik. İki arıtma tesisimiz vardı bugün 32 arıtma tesisine ulaştık. Mavi bayrak sayısında zirveye çıktık. Bugün övündüğümüz turizm konaklamasında dünya üçüncüsü durumdayız. 13 milyon turist Antalya'ya geldi. Katlı kavşak sayısında 11 kavşağa ile 28 köprülü kavşak daha yaptık. Mart ayında Raylı Sistem ağımız 55 km'ye çıkacak. 10 bin öğrenciye verdiğimiz bursu 30 bine çıkarıyoruz. Üniversite öğrencilerine de burs vereceğiz. 14 bin vatandaşımızda bulunan sosyal yardım kartını 30 bine yükselterek kimsesizin kimsesi olarak gönül belediyeciliği icra ediyoruz. Engelli rehabilitasyon merkezlerimizdeki vatandaşlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz, bakmaya devam edeceğiz. Evinde üreten ev hanımlarına sıfır faizli 5 bin liralık mikro kredi sağlayacağız. Belediyemiz bunu temin edecek. ASMEK'lerdeki bayanlar inciklerden boncuklardan kolyeler küpeler yapıyor. Evlerinde bunu boş zamanlarında üretsinler istiyoruz. Onları teşvik ediyoruz. Antalya'nın en güzel yerlerinde sattıracağımızın sözünü veriyoruz. Eli nasırlı çiftçimize tarım marketlerimizle çok önemli destek sağlayacağız. Bugün çiftçi girdi maliyetlerinden şikayetçi değil mi? biz bunları yerli piyasadan alım yaparak nakliye parasını biz üstleneceğiz, işçilik bizden olacak. Maliyeti yüzde 20 düşüreceğiz. Gübre, solarizasyon nylonu ve sera ipliği gibi ana kalemlerde piyasanın altında temin sağlayacağız. Döviz düşüyor gübre düşmüyor diyenler için piyasa dengesinin kurulmasını sağlayacağız. Fide üreticilerimizden Büyükşehir Belediyesi garantisi ile alımlar yapılarak piyasa fiyatının yüzde 20 altında satış yapacağız. Hem fide üreticilerini hem de çiftçilerimizi aynı anda desteklemiş olacağız. Tarım marketlerinde kredi kartı temin edilmesi ile uzun dönemli taksitle alım gerçekleştirmelerini sağlayacağız. Özetle tarım sektöründe 750-800 milyon civarında çiftçiye desteğimizi sağlayacağız.  Biz kazandığımızda Antalya hep kazanıyor ama biz kaybettiğimizde kent ilerleme kaydedemiyor. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Halkımızın desteği ile bunları yapıyoruz. Yaptığımız hizmetlerin gerçek kahramanları Antalyalı hemşehrilerimdir" diye konuştu.

BOĞAÇAYI PROJESİNE UÇUK DEDİ

Millet İttifakı adayı Muhittin Böcek'in Boğaçayı projesi ile ilgili yaptığı açıklamalara da gönderme yapan Menderes Türel, Çılgın Proje adı ile lanse edilen Boğaçayı projesi ile ilgili Böcek'in  uçuk proje diye bir tabir kullandığını belirterek, " Bizim yaptıklarımız hayallerimizin gerçekleşmesine vesile olurken, onların hayalleri bizim yaptıklarımıza yetişemiyor. Boğaçayı geçmişte bataklıktı, adeta sinek üretim merkeziydi. Şimdi çehresi değişti. Biz yapacağız derken birileri buna inanmamış. Bizim Antalya için hayallerimiz büyük, Atatürk'ün söylediği gibi Hiç şüphesiz dünyanın en güzel yeridir diyor. Biz de bu yönde hizmetler için çaba harcıyoruz. Metro diyoruz, Yat limanı, sinema stüdyoları kazandıracağız diyoruz, onlar halk süt, halk su, halk mama diyor bunlar da önemli ancak aradaki farkı halkımızın göreceğini tahmin ediyorum. Düne kadar kruvaziyer limana ne gerek var diyenler bugün bunu yapacağız diye çıktılar. Kruvaziyer liman yapacağız diyorlar ama büyük liman içinde yapacağız diyerek derslerini çalışmadıkları ortaya çıkıyor. Büyük liman kendi içinde kendisine yetmezken kruvaziyer için yer yok. Nasıl bunu söyleyebiliyorlar anlamak güç, sanırım danışmanları alelacele projeleri sunuyorlar. Antalyalılar Türkiye'de suyu en pahalı vatandaşlardı. Tekrar göreve geldik Antalya'yı en ucuz su kullanan şehir durumuna getirdik. Antalya'nın suyu sağlıklı iken damacana su satma gayretini anlayamıyorum. Halkın suyu musluktan akan sudur. Halk kart gelmişti Antalya'nın trilyonlarını alıp gittiler. Antalyalılar adında Halk olan kartı teneke ile buradan kovaladı. Adını halk koyunca halkın olmuyor. Halk ile iç içe yaşayan projelerle bu işler olur. Halkçılık halka hizmetle olur. Biz halkımıza hizmet ediyoruz" diyerek karşılık verdi.  

Türel, konuşmasının sonunda yerel seçimlerle ilgili dileklerini paylaştı. Türel, "Bu seçim bir parti seçimi değil o yüzden Antalya'mıza en çok hizmet edecek doğru adayları seçmek gerekir. Siyaset değil hizmetler, adaylar değil projeler yarışsın. Bu seçimde kazananın Antalya ve Antalyalılar olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Cengiz
    9 ay önce
    Antalya ekonomisinin omurgası o*** Turizmi yıllardır destekleyemeyen ve İL KAPSAMINDAKİ GOREV ALANINA RAĞMEN İlçeleri bir araya getirerek DESTINASYON YÖNETİMİNE ADIM BILE. ATAMAMIŞ OLAN ABB\'nin makyaj projelerle kaş yaparken göz çıkardığı Çıplak bir yerel gerçek olarak MUTLAKA gün yüzüne çıkacak ve HEBA OLAN YILLARA AĞITLAR YAKILACAKTIR..! #TAG
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÜLLERİNDEN DOĞAN LİDER: SELCAN GÜLERYÜZ
KÜLLERİNDEN DOĞAN LİDER: SELCAN GÜLERYÜZ
SKYMED MEDİKAL HIZLA BÜYÜYOR
SKYMED MEDİKAL HIZLA BÜYÜYOR